Bilet metropolitalny można już kupić przez internet

Bilet metropolitalny można już kupić przez internet

Magdalena Sapkowska

Dziennik Bałtycki

Dziennik Bałtycki

Okresowy, dobowy, a także 72 - godzinny bilet metropolitalny można już kupić przez internet. Wystarczy mieć kartę miejską oraz kartę bankową, żeby za przejazdy zapłacić bez martwienia się o stanie w kolejce w punkcie doładowania. - Bilet można kupić o dowolnej porze dnia lub nocy bez konieczności wychodzenia z domu - zachęca Hubert Kołodziejski, przewodniczący Metropolitalnego Związku Komunikacyjnego Zatoki Gdańskiej.

W sieciowej sprzedaży na stronie internetowej związku dostępne są bilety metropolitalne oznaczone jako MZKZG (czyli obowiązujące w SKM i pojazdach nadzorowanych przez Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku, Zarząd Komunikacji Miejskiej w Gdyni oraz Miejski Zakład Komunikacji w Wejherowie) w cenie 200 zł za bilet normalny.

Kupić można także bilety tylko na komunikację miejską trzech miast (ZTM-ZKM-MZK) w cenie 120 zł za bilet normalny, jak również bilet łączący jednego z miejskich przewoźników i SKM, który kosztuje 170 zł.


Po dokonaniu płatności na adres e-mailowy pasażera przyjdzie potwierdzenie. Bilet miesięczny lub 30-dniowy można kupić z 15-dniowym wyprzedzeniem, określając dzień, od którego ma być ważny. Bilet staje się aktywny o północy, można więc kupić go również z jednodniowym wyprzedzeniem. - W przypadku biletów 24-godzinnych lub 72-godzinnych system podpowie pasażerowi, od której godziny bilet będzie ważny - tłumaczy Kołodziejski.

Na razie przez sieć można kupić bilet metropolitalny oraz obowiązujący w Wejherowie. Gdańsk i Gdynia muszą jeszcze poczekać. - Chcielibyśmy przystąpić do systemu do końca roku - zapewnia Olgierd Wyszomirski, dyrektor ZKM Gdynia.

Z kolei Jerzy Dobaczewski, dyrektor gdańskiego ZTM, przypomina, że gdańskie bilety okresowe będzie można doładować nie tylko w tradycyjnych punktach sprzedaży, ale także w automatach. - Pierwsze urządzenia pojawią się w mieście już pod koniec czerwca - zauważa.

Kontrola biletów zakupionych przez internet odbywa się na takich samych zasadach, jak pozostałych zakodowanych na karcie miejskiej. Kontroler przykłada czytnik do dokumentu wydanego przez ZTM Gdańsk, ZKM Gdynia lub MZK Wejherowo i sprawdza, czy na karcie jest aktywny bilet.

Internetowe bilety mają w pewnym stopniu wynagrodzić pasażerom brak możliwości zapłacenia "w okienku" kartą za bilet metropolitalny.
- Taka możliwość pojawi się nieprędko. Potrzebne byłyby bowiem dwa terminale płatnicze, czyli są to dodatkowe koszty dla sprzedających bilety - wyjaśnia Kołodziejski.

Bilet można kupić przez stronę www.mzkzg.org
Należy kliknąć link "Zakup biletów przez internet", potem wybrać bilet metropolitalny (lub bilet tylko na przejazdy w Wejherowie). Następnie należy podać swój numer karty miejskiej i przepisać kod z obrazka. Na kolejnej stronie można już wybrać typ biletu i okres jego ważności, podać adres e-mail, a także określić rodzaj płatności (przelew bankowy lub karta płatnicza). System skieruje kupującego do zapłaty i powie, od kiedy bilet będzie ważny. Potwierdzenie wpłaty przyjdzie najpóźniej po 24 godzinach.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

NASZE AKCJE

Wideo