Konserwator odpowiada prezydentowi Adamowiczowi w sprawie...

  Konserwator odpowiada prezydentowi Adamowiczowi w sprawie terenów postoczniowych

  MA

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Wyburzanie hali 27B na terenach postoczniowych

  Wyburzanie hali 27B na terenach postoczniowych ©Przemek Świderski

  Pomorski wojewódzki konserwator zabytków Dariusz Chmielewski odpowiedział na list prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza w sprawie objęcia dodatkową ochroną konserwatorską terenów postoczniowych.
  Wyburzanie hali 27B na terenach postoczniowych

  Wyburzanie hali 27B na terenach postoczniowych ©Przemek Świderski

  W piśmie konserwatora można przeczytać, że „sprawa potencjalnego wpisu do rejestru zabytków części terenów postoczniowych w Gdańsku, z uwagi na rozległość tego obszaru oraz ilość i różnorodność obiektów zabytkowych na nim zlokalizowanych, wymaga przeprowadzenia waloryzacji obiektów, objętych obecnie ochroną konserwatorską na podstawie wpisu do wojewódzkiej ewidencji zabytków i wyznaczenia granic wpisu do rejestru zabytków w oparciu o zgromadzone dotychczas oraz pozyskane w toku postępowania materiały dotyczące wartości historycznych, architektonicznych i naukowych przedmiotowego terenu”.

  TERENY POSTOCZNIOWE W GDAŃSKU - TRWA DYSKUSJA NA TEMAT WYBURZANIA BUDYNKÓW

  Dariusz Chmielewski informuje też, że „temat wpisu do rejestru dawnej Stoczni Gdańskiej został poddany pod obrady Wojewódzkiej Rady Ochrony Zabytków w Gdańsku, która potwierdziła zasadność objęcia wpisem do rejestru kolejnych obiektów z terenów postoczniowych”. Jednocześnie rada zwróciła uwagę na konieczność wykonania dalszych analiz pod kątem wyboru obiektów i obszarów przeznaczonych do ochrony.

  Reasumując, ostateczne decyzje w sprawie ratowania dziedzictwa stoczni nie zostały podjęte, choć pozytywem jest zajęcie się problemem. Przez wiele lat bowiem decydenci wstrzymywali się od podejmowania jakichkolwiek kroków, zasłaniając się prawem właścicieli terenu do swobodnego dysponowania majątkiem oraz liberalnymi zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

  Presja społeczna oraz apel prezydenta Bronisława Komorowskiego o „niezwłoczne podjęcie działań”, które doprowadzą do ustanowienia na terenach postoczniowych Pomnika Historii zdopingowały samorząd do aktywniejszego udziału w procesie ochrony historycznej tkanki tej części miasta.

  Przeczytaj także: Paweł Adamowicz napisał do wojewódzkiego konserwatora zabytków w sprawie terenów postoczniowych

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A kto to - z imienia i nazwiska - są ci decydenci, którzy

  XYZ (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  "Przez wiele lat bowiem decydenci wstrzymywali się od podejmowania jakichkolwiek kroków, zasłaniając się prawem właścicieli terenu do swobodnego dysponowania majątkiem oraz liberalnymi zapisami...rozwiń całość

  "Przez wiele lat bowiem decydenci wstrzymywali się od podejmowania jakichkolwiek kroków, zasłaniając się prawem właścicieli terenu do swobodnego dysponowania majątkiem oraz liberalnymi zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego."
  Z pewnością wśród nich jest P. Adamowicz, który tak bardzo zajęty był liczeniem swoich mieszkań, że nie starczyło mu już czasu na to co było jego obowiązkiem!

  zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo