NASZ PATRONAT
  Relacje z festiwalu filmowego w Gdyni

  Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni 18 - 23 września

  Rozwiń
  Powiat kartuski: Ceny ścieków i wody ostro w górę

  Powiat kartuski: Ceny ścieków i wody ostro w górę

  Bartosz Cirocki

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Zmiany taryf za wodę i ścieki, które zaczną obowiązywać od 1 kwietnia, mocno po kieszeni uderzą mieszkańców oraz przedsiębiorców z gmin Somonino i Kartuzy.
  Znacznie wyższe niż dotąd ceny usług zaproponowało somonińskie Gminne Przedsiębiorstwo Remontowo-Usługowe, czyli gminna spółka utworzona w ubiegłym roku. Wzrost stawek za wodę wyniesie od 13 proc. dla firm do 25 proc. w przypadku klientów GPRU spoza gminy. Ścieki z miejscowych gospodarstw domowych i przedsiębiorstw będą droższe o ok. 25. proc., natomiast w przypadku odbiorców spoza gminy wzrost wyniesie aż 36,8 proc. Do tego wprowadzona zostanie opłata abonamentowa - 5,40 zł brutto miesięcznie dla każdego odbiorcy, niezależnie od liczby liczników.

  Roman Czenstkowski, prezes spółki, tłumaczy, że podwyżki spowodowane są m.in. rezygnacją gminy z dopłat do wody oraz koniecznością odprowadzania podatku od nieruchomości.

  - Dodatkowo mamy duże potrzeby inwestycyjne i remontowe, a jeśli nie będziemy ich realizować, gdzieś może zabraknąć wody - wyjaśnia Roman Czenstkowski.

  Proponowane taryfy wywołały burzę podczas gminnej sesji.
  - Nie możemy obciążać mieszkańców aż takimi podwyżkami, dla wielu nawet 5 zł za abonament to ogromny wydatek - protestował radny Zbigniew Nadolski.

  Dyskusję uciął radca prawny urzędu Wacław Anolik, przypominając, że w myśl przepisów, jeśli kalkulacja nie zawiera błędów, radni muszą taryfy zatwierdzić. Uchwała została przyjęta, przeciwny był tylko Zbigniew Nadolski.

  Od kwietnia wzrosną także niektóre z taryf za wodę i ścieki w gminie Kartuzy. Największa podwyżka, bo o ponad złotówkę, dotyczy ścieków dla odbiorców indywidualnych. W przypadku firm stawka ta wynosić będzie 7,24 zł, czyli 0,7 zł więcej niż obecnie.

  Z mniejszą podwyżką liczyć się muszą także mieszkańcy i przedsiębiorcy z gminy Stężyca. Za metr sześc. wody i ścieków zapłacą więcej o blisko 0,3 zł.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama