Zmiany w prawie o spółdzielniach mieszkaniowych. Rząd chce...

  Zmiany w prawie o spółdzielniach mieszkaniowych. Rząd chce je zlikwidować?

  Paweł Durkiewicz, AT

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  W wielu spółdzielniach osoby, które nie są ich członkami, mają mniejsze prawa

  W wielu spółdzielniach osoby, które nie są ich członkami, mają mniejsze prawa ©Archiwum DB

  Masz spółdzielcze mieszkanie, ale nie jesteś członkiem spółdzielni i nie chcesz nim być? Nie szkodzi, i tak powinieneś mieć dużo szersze prawa niż dotychczas. Tak uznał Trybunał Konstytucyjny. Chodzi o wiele spraw - m.in. możliwość decydowania o opłatach czy wglądu w materiały danej nieruchomości lub nawet całej spółdzielni.
  W wielu spółdzielniach osoby, które nie są ich członkami, mają mniejsze prawa

  W wielu spółdzielniach osoby, które nie są ich członkami, mają mniejsze prawa ©Archiwum DB

  Obecnie, zdaniem TK, mieszkańcy niebędący członkami spółdzielni płacą, ale praw nie mają. Po pierwsze, nie decydują o skali opłat czynszowych, odpisów na fundusz remontowy lub np. dom kultury, po drugie, nie mają wpływu na termin czy zakres prac w danej nieruchomości, po trzecie, nie mogą brać udziału w walnych zgromadzeniach, a tam decyduje się o losach spółdzielni.

  Sędziowie trybunału stwierdzili ponadto, że z ustawą zasadniczą kłóci się brak prawa członków spółdzielni do pieniędzy znajdujących się na funduszu remontowym, w przypadku gdy chcą zawiązać wspólnotę mieszkaniową lub po prostu wypisać się ze spółdzielni.


  Co istotne, TK stwierdził, że osoby, które nie nabyły prawa do mieszkania w danej spółdzielni, nie mogą być wpisane na listę jej członków. Chodzi o tzw. martwe dusze, które - choć nawet nie mieszkają w danej spółdzielni - to mogą przychodzić na zebrania i głosować po myśli prezesów.

  Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego to efekt rozpatrzenia wniosku grupy 60 posłów Platformy. Teraz przepisami musi zająć się Sejm.

  Czytaj również: Pomorzanie mają najmniej długów wobec spółdzielni? RAPORT BIG InfoMonitor

  W wielu spółdzielniach mieszkaniowych zawrzało. Prezesi uważają, że wniosek PO wynika z chęci zniszczenia instytucji spółdzielni.

  - Osoby niebędące członkami spółdzielni nie powinny mieć większych praw niż obecnie, gdyż mijałoby się to z ideą członkostwa i byłoby niesprawiedliwe wobec właścicieli praw, które przysługują tylko członkom spółdzielni - uważa Witold Kruszyński, kierownik działu ds. techniczno-eksploatacyjnych w Wejherowskiej SM.

  Przedstawiciele spółdzielni zaprzeczają też zarzutom o ograniczaniu praw mieszkańców, którzy nie wstąpili do ich organizacji. - Nie ukrywamy przed nimi informacji o kosztach remontu czy wysokości środków zgromadzonych na funduszu remontowym - podkreśla Jerzy Konkolewski, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej w Tczewie. - Mieszkańcy, którzy nie są naszymi członkami, siłą rzeczy korzystają też z zysków pochodzących z działalności gospodarczej spółdzielni, które są przeznaczane na prace przy infrastrukturze dotyczącej budynków, jak budowa parkingów i terenów zielonych.

  Jak podkreśla prezes Konkolewski, orzeczenie TK nie jest zagrożeniem dla spółdzielni. - Na przykładzie Tczewa nie widzę tendencji do zakładania wspólnot mieszkaniowych. Ludziom jest bezpieczniej mieszkać w dużej i dobrze zorganizowanej spółdzielni - mówi.

  - Wniosek Platformy Obywatelskiej to zbędne nadmuchiwanie drugorzędnych spraw - komentuje Marian Banacki, prezes Pomorskiego Stowarzyszenia Zarządców Nieruchomości, a także Patronackiej Spółdzielni Mieszkaniowej w Gdańsku. - Niestety, nikt nie chce zająć się podstawowymi problemami prawnymi, z którymi zmagają się spółdzielnie. Mam na myśli chociażby fakt, że członkowie spółdzielni mogą z niej wyjść, ale nie mogą wejść do niej z powrotem, co jest sprzeczne z konstytucyjnym prawem do zrzeszania się.

  p.durkiewicz@prasa.gda.pl

  Treści, za które warto zapłacić! REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI

  Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

  Czytaj także

   Komentarze (12)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ZLIKWIDOWAĆ WSZYSKIE SPÓŁDZIELNIE w Płocku

   lokator (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Budują sobie pałace za spółdzielców pieniądze. Jeżdżą brykami na które ORLENOWCÓW nie stać, złodzieje

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   wyprowadzenie majątku członków, w spółdzielni mieszkaniowej metalowiec we Wrocławiu

   członek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   zarząd "wydzierżawił" synowi biały pawilon i oddał na 28 lat w "dzierżawę"

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Polski - ruski Gułag S.M.

   spółdzielca (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6

   Definicja mafii spółdzielczej
   Mafia spółdzielcza - organizacja przestępcza rekrutująca się często ze środowisk postkomunistycznych (byłych członków aparatu państwa totalitarnego), o strukturze...rozwiń całość

   Definicja mafii spółdzielczej
   Mafia spółdzielcza - organizacja przestępcza rekrutująca się często ze środowisk postkomunistycznych (byłych członków aparatu państwa totalitarnego), o strukturze hierarchicznej, funkcjonująca najczęściej w spółdzielniach-molochach liczących kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców. Działalność organizacji jest oparta na wyzysku lokatorów spółdzielni mieszkaniowych w wyniku pobierania zawyżonych opłat czynszowych. Istnienie organizacji charakteryzuje się nieusuwalnością i nietykalnością władz, nadmierną konsumpcją środków finansowych przez tzw. "zaprzyjaźnione firmy" oraz przerośnięty aparat administracyjny, kominowymi płacami członków zarządu, inwestowaniem spółdzielczych funduszy w przedsięwzięcia nie związane ze statutowymi celami spółdzielczości, degradacją społeczności spółdzielni-molocha (powszechny brak prawa własności, podwyższona przestępczość, skupiska biedy, duża liczba eksmisji, dewastacje mienia).

   Głównym narzędziem finansowania organizacji i rozszerzania jej wpływów jest mechanizm wyprowadzania środków finansowych ze spółdzielni poprzez stosowanie systemu zakupu towarów i usług w zawyżonych cenach oraz księgowania fikcyjnych faktur usługowych. Legalizacja procederu jest możliwa dzięki kreatywnej księgowości i skutecznemu pozbawieniu członków spółdzielni możliwości realnego nadzoru nad wydatkami i polityką finansową dzięki manipulowaniu obsadą stanowisk w zarządzie i organach SM. Wielomilionowe budżety spółdzielni-molochów są źródłem łatwego pozyskiwania i transferowania pieniędzy do "zaprzyjaźnionych firm". Z powodu ogromnych kwot do rozdysponowania, niemożliwe jest księgowanie w spółdzielni wyłącznie fikcyjnych faktur (tylko usług, bez obrotu materiałowego), dlatego klasyczną metodę stanowią zakupy towarów po zawyżonych cenach (zawyżenia średnio od kilkunastu do kilkudziesięciu procent zależnie od czynników lokalnych). Niejednokrotnie też, w celu zagospodarowania rocznego budżetu realizuje się całkowicie pozbawione sensu ekonomicznego roboty (np. remonty elewacji budynku rok po roku).

   Organizacja, manipulując kryteriami wyboru dostawców w praktyce eliminuje z zaopatrzenia spółdzielni oferentów z wolnego rynku. Dostęp do zleceń zachowuje jedynie wyselekcjonowana, uprzywilejowana grupa tzw. "zaprzyjaźnionych firm" - często firm członków rad nadzorczych, rad osiedli, pracowników spółdzielni, członków rodzin zarządu, osób powiązanych z wpływowymi środowiskami. Wskutek eliminacji konkurencji i pozyskiwania wykonawców jedynie w zamian za łapówki i podział wynagrodzenia za zlecenie, roboty są niskiej jakości, niejednokrotnie wykonywane niezgodnie z zasadami sztuki budowlanej i powodujące straty finansowe na szkodę spółdzielców.

   Organizacja w celu zapewnienia sobie bezkarności i hegemonii w lokalnej społeczności przenika do struktur organów wymiaru sprawiedliwości, samorządu, jednostek administracji państwowej, środowisk naukowych i biznesu. Spółdzielniane organizacje przestępcze z całego kraju komunikują się ze sobą uzgadniając generalne kierunki polityki organizacji, angażują się też w działalność polityczną, tworząc silne lobby parlamentarne oparte na strukturach partii postkomunistycznych. Naczelnym zadaniem lobby jest przeciwdziałanie reformom w spółdzielczości i torpedowanie wszelkich zmian, które mogłyby doprowadzić do demokratyzacji w funkcjonowaniu spółdzielczości i dać członkom – poprzez uwłaszczenie i podział spółdzielni-molochów - prawo samostanowienia i godnego życia.
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   obiktywnie

   noo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 2

   No w końcu, bo teraz czytam sobie że prezes spółdzielni mieszkaniowej proponował monitoring, kilka kamer, za 7 tys zł to złodziejstwo. jak można kupić na alelgro dobry zestaw za ok 600 zł

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Niech ten rząd PO-PSL curwa odpieprzy się od spółdzielni znów kolejne rozkradanie !!!!

   KOmbinacje jak tu kase wyrwac (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 20

   Na to juz czeka glodna litwa co by rozkraść majatki spoldzielni mieszkaniowych .
   Wara wynocha łapy precz !!!!


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kasę wyrywa prezes spółdzielni i jego przydupace.

   komunistyczne spółdzielnie mieszkaniowe do likwidacji. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   Darmozjadów i złodziei ludzi prezesa trzeba wyrzucić na śmietnik historii. W dobie telefonów komórkowych i Internetu ich pracę wykona jedna, max. dwie osoby przy pomocy sieci internetowej. Tak jest...rozwiń całość

   Darmozjadów i złodziei ludzi prezesa trzeba wyrzucić na śmietnik historii. W dobie telefonów komórkowych i Internetu ich pracę wykona jedna, max. dwie osoby przy pomocy sieci internetowej. Tak jest już od dawna w krajach zachodnich w USA i Kanadzie.
   Każdy właściciel mieszkania ma na bieżąco dostęp do dokumentów, opłat, decyzji itp. w kilka minut. Zatrudnienie takiego zarządcy to są groszowe sprawy a poza tym każda jego decyzja jest pod kontrolą. Nie ma takich przypadków jak w Polsce gdzie sitwy prezesa zadłużają spółdzielnie na miliony złotych a spółdzielcy dowiadują się w momencie gdy do uch drzwi zapuka komornik i zabiera ich mieszkanie i wystawia na przetarg.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jak się zlikwiduje społdzielnie...

   x (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 15

   będzie można narobić bałaganu w dokumentacji i okraść ludzi z mieszkań. Czyli cd. psucia prawa w Polsce. Praktyka udowodniła że wspólnoty mieszkaniowe mają tyle samo, o ile nie więcej, wad co...rozwiń całość

   będzie można narobić bałaganu w dokumentacji i okraść ludzi z mieszkań. Czyli cd. psucia prawa w Polsce. Praktyka udowodniła że wspólnoty mieszkaniowe mają tyle samo, o ile nie więcej, wad co spółdzielnie mieszkaniowe.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ZLIKWIDOWAĆ PSM LW w Płocku

   lokator (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Zlikwidować jak najszzybciej

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Spółdzielnie okradają lokatorów i włąścicieli mieszkań

   spółdzielca (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6

   Bałagan to robią sami prezesi spółdzielni że by zatuszować własne przekręty w dokumentach.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Spółdzielnie mieszkaniowe to złodziejstwo prezesów i ich przydupasów

   spółdzielnia mieszkaniowa (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 1

   Dosyć tuczenia się na ludzkiej biedzie i okradania właścicieli mieszkań "spółdzielczych". Całe rodziny pracują a raczej udają że pracują za nasze pieniądze. Ciągłe pseudo remonty które kosztują 10...rozwiń całość

   Dosyć tuczenia się na ludzkiej biedzie i okradania właścicieli mieszkań "spółdzielczych". Całe rodziny pracują a raczej udają że pracują za nasze pieniądze. Ciągłe pseudo remonty które kosztują 10 razy więcej niż powinny. Mieszkania zimne i obdarte elewacje. Zastraszanie lokatorów eksmisjami. Wystarczy zobaczyć jakie ( tylko nowe) auta parkują przed biurami spółdzielni. Kiedy Prawo i Sprawiedliwość dobierze się do d*** tym gangsterom i uwolni nas z niewoli prezesów-oprawców.?zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   mafia spółdzielcza w s,m, Metalowiec we Wrocławiu

   spółdzielcy Metalowca Wrocław (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6

   już dawno powinna być zlikwidowana, kumoterstwo i okradanie spółdzielców, czynsze najwyższe we Wrocławiu, nic nie robienie, kpiny ze spółdzielców,prezes jak car i pan władca, kłamstwa, a osiedla...rozwiń całość

   już dawno powinna być zlikwidowana, kumoterstwo i okradanie spółdzielców, czynsze najwyższe we Wrocławiu, nic nie robienie, kpiny ze spółdzielców,prezes jak car i pan władca, kłamstwa, a osiedla zaniedbane, ciekawe za co płacą spółdzielcy w s. m. Metalowiec we Wrocławiu!!!zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   klika w spółdzielni mieszkaniowej Metalowiec we Wrocławiu

   członkowie i spółdzielcy spółdzielni. mieszkaniowej Metalowiec Wrocław (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5

   zgadza się ,kpina ze spółdzielców,wyprowadzanie majątku ze spółdzielni, mataczenie , niczego nie można się dowiedzieć,prezes władca wraz z rodziną mają prywatny folwark, a my biedni spółdzielcy za...rozwiń całość

   zgadza się ,kpina ze spółdzielców,wyprowadzanie majątku ze spółdzielni, mataczenie , niczego nie można się dowiedzieć,prezes władca wraz z rodziną mają prywatny folwark, a my biedni spółdzielcy za wszystko płacimy podwójnie, ciągle się sądzą za nasze pieniądze i.t.d.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo