Pełne energii miejsce dla ambitnych i pomysłowych

  Pełne energii miejsce dla ambitnych i pomysłowych

  Krzysztof Miśdzioł

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Kwidzyński Park Przemysłowo-Technologiczny może przynieść 1300 miejsc pracy. Wartość inwestycji to 40,5 mln zł, z czego 25 mln to dofinansowanie un

  Kwidzyński Park Przemysłowo-Technologiczny może przynieść 1300 miejsc pracy. Wartość inwestycji to 40,5 mln zł, z czego 25 mln to dofinansowanie unijne ©Materiały prasowe

  Młodzi, zdolni, pełni pomysłów i otwarci na nowe rozwiązania w gospodarce ludzie nie muszą zasilać szeregów wielkich koncernów. Powstający dzięki dofinansowaniu Unii Europejskiej Kwidzyński Park Przemysłowo-Technologiczny to powinno być miejsce dla nich. Tu przedsiębiorstwa mają otrzymać możliwość rozwoju i zwiększenia swej konkurencyjności.
  Kwidzyński Park Przemysłowo-Technologiczny może przynieść 1300 miejsc pracy. Wartość inwestycji to 40,5 mln zł, z czego 25 mln to dofinansowanie un

  Kwidzyński Park Przemysłowo-Technologiczny może przynieść 1300 miejsc pracy. Wartość inwestycji to 40,5 mln zł, z czego 25 mln to dofinansowanie unijne ©Materiały prasowe

  - Powiat kwidzyński bardzo dynamicznie rozwija się gospodarczo. Ponadto mamy wielu młodych, dobrze wykształconych mieszkańców. W tym regionie dominują jednak duże koncerny, w tym zagraniczne. My chcemy dać szansę mniejszym firmom i wspierać ich nowoczesnymi narzędziami - tłumaczy Alicja Kozakiewicz, kierownik projektu.- Zależy nam też na tym, aby tu dominowały nowe technologie, szczególnie w zakresie energii odnawialnej. Stąd nasz slogan: "Energetyczne miejsce pełne innowacji".

  Co ma przyciągnąć uzdolnionych i przedsiębiorczych ludzi właśnie do parku? Będą tu mieli do dyspozycji to, co najbardziej potrzebne dla rozwoju biznesu. Jednym z najważniejszych miejsc w PTTK będzie inkubator przedsiębiorczości. Tutaj firmy po preferencyjnych cenach będą mogły wynajmować pomieszczenia na swoje siedziby. Budowane jest tu centrum szkole- niowo - konferencyjno-wystawiennicze. Przewidziano też punkty doradztwa gospodarczego czy finansowego.

  Nieodzowną częścią parku jest centrum energii odnawialnej. To będzie miejsce informacji, edukacji i badań naukowych. Powstanie tzw. dom pasywny, zbudowany i eksploatowany w sposób energooszczędny. Będzie ekspozycją, ale i zarazem miejscem badań naukowych.

  - 60 proc. energii dostarczanej na potrzeby funkcjonowania parku będzie pochodzić właśnie ze źródeł odnawialnych, m.in. pomp ciepła, ogniw fotowoltaicznych, kolektorów słonecznych czy siłowni wiatrowej - wyjaśnia Alicja Kozakiewicz. - Będziemy zatem takim żywym laboratorium, pokazującym, jak to działa w praktyce, ale i prowadzącym badania nad nowymi technologiami.
  W Kwidzynie miejsce dla siebie znaleźć zatem będą mogli nie tylko ambitni przedsiębiorcy, ale i kadra naukowa, także studenci. Park zamierza współpracować np. z Politechniką Gdańską czy Polską Akademią Nauk.

  Ale i duże firmy będą mogły inwestować w KPPT. Park rozciąga się na powierzchni 30 ha, jest więc sporo terenów inwestycyjnych do zakupu, z jednoczesnym dostępem do innowacyjnych technologii. Przygotowywana jest więc sieć dróg wraz z pełnym uzbrojeniem terenu.
  Kierunek Kwidzyn? Jak najbardziej. Według szacunków, Park Przemysłowo-Technologiczny może przynieść 1300 nowych miejsc pracy. A ze względu na swoje położenie: w sąsiedztwie autostrady A1 i budowanego mostu na Wiśle, powinien stać się już wkrótce bardzo ważnym gospodarczym centrum, nie tylko w skali Pomorza.

  Nie bez znaczenia jest także przepiękne położenie budowanego ośrodka. Leży on w sąsiedztwie odnowionego zespołu dworsko-parkowego. To też było przyczyną zmian planów projektu. Konserwator zabytków zwrócił uwagę na konieczność dostosowania obiektów parku do dawnego układu urbanistyczno-architektonicznego. Nie znaczy to jednak, że projekt znalazł się pod ścianą.

  - We współpracy z Agencją Rozwoju Pomorza zmieniliśmy plany. To były zawsze bardzo rzeczowe konsultacje, wspólnie zastanawialiśmy się nad najlepszymi rozwiązaniami - mówi Kozakiewicz. - Teraz np. nasze stylowe obiekty, przypominające wyglądem dawne obiekty folwarku, są tak skomponowane, aby miały dziedziniec z dobrą ekspozycją na pałac i park. Drugą zmianą było utworzenie zbiorników, aby wody opadowe zbyt szybko nie dostawały się do Liwy, mogąc spowodować zagrożenie powodziowe.

  Chcesz wiedzieć więcej? Zadzwoń do eksperta!
  Czekamy na Twój telefon w poniedziałek, 7 marca, od 10.00 do 14.00 pod numerem tel.
  58 323 31 34. Możesz też zadać pytanie e-mailem: ekspert@arp.gda.pl

  1 3 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama