Kartuska Jedynka świętuje setne urodziny - wykształciła...

  Kartuska Jedynka świętuje setne urodziny - wykształciła tysiące dzieci

  Magdalena Damps

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Minęło 100 lat od momentu, gdy przy Bergstrasse, dziś ul. 3 Maja, w Kartuzach stanął piękny gmach Szkoły Podstawowej nr 1 im. św. Kazimierza. Jej budowę rozpoczęto w 1913 roku, a ukończono dwa lata później. Tę datę przyjmuje się za początek istnienia szkoły. Budynek Jedynki oparł się upływowi czasu, wojnie i przetrwał do dziś. W międzyczasie dobudowano do niego salę sportową z łącznikiem i zmodernizowano.
  Jedynka od lat organizuje wspaniałe spotkania, festyny i kiermasze

  Jedynka od lat organizuje wspaniałe spotkania, festyny i kiermasze ©Magdalena Damps

  Mury szkoły opuściły w ciągu wieku tysiące dzieci. Nad ich edukacją i kształceniem przez lata pracowało 1000 osób. Wśród absolwentów było wiele znamienitych postaci, m.in. Tadeusz Fiszbach i Wiesław Mering, biskup włocławski. Dziś uczy się w niej ponad 450 dzieci.

  Najstarsza z kartuskich szkół 4 marca rozpoczyna obchody 100-lecia urodzin. Uroczystości rozpoczną się od mszy świętej pod przewodnictwem bpa Meringa. Po niej odbędzie się przygotowana przez uczniów i nauczycieli akademia - wręczone zostaną odznaczenia i nagrody wyróżnionym pracownikom szkoły. Tego dnia odbędzie się też spektakl pt. "Golińce na kaszubskich dróżkach" oraz wieczór wspomnień. Zaproszono na niego ok. 250 osób.

  Do obchodów 100-lecia szkoła przygotowywała się kilka lat. Zostaną zainaugurowane 4 marca, w dniu patrona szkoły - św. Kazimierza Królewicza, ale będą trwały przez cały rok.
  - Chcemy wykorzystać okazję świętowania jubileuszu do przekazania młodym ludziom wartości, którymi szkoła żyła przez lata - podkreśla dyrektor szkoły Dariusz Zelewski. - Chcemy pokazać uczniom dokonania wielu pokoleń ludzi kończących Jedynkę poprzez spotkania z absolwentami, byłymi pracownikami i udział w wydarzeniach kulturalnych.

  Na 13 czerwca zaplanowano wielki Festyn Rodzinny połączony z Festiwalem Nauki i zjazdem absolwentów.
  - Tego dnia do odwiedzenia murów Jedynki zaprosimy absolwentów, planujemy wiele atrakcji - mówi Zelewski.

  W ramach obchodów w październiku wydana zostanie publikacja poświęcona szkole.
  - Książka będzie miała około 500 stron, znajdą się w niej historie z kronik szkolnych, relacje absolwentów i pracowników szkoły - opowiada Dariusz Zelewski, dyrektor placówki. - W publikacji zamieścimy też listy wszystkich uczniów szkoły począwszy od lat trzydziestych XX wieku. Najstarsze zachowane dokumenty pochodzą z tego okresu. W książce znajdą się również najciekawsze zdjęcia oraz kopie świadectw szkolnych i innych perełek historycznych.

  Relację z urodzinowych obchodów 4 marca opublikujemy na kartuzy.naszemiasto.pl.
  - Jestem przekonany, że w trakcie tego roku czeka nas wiele radosnych niespodzianek i przede wszystkim spotkań z ciekawymi ludźmi - podkreśla dyrektor szkoły.

  O szczegółach kolejnych urodzinowych obchodów będziemy informować.

  Treści, za które warto zapłacić!
  REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


  Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND


  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo