25.10.2016
  Wtorek

  Dzisiaj w serwisie plus.dziennikbaltycki.pl

  Rozwiń

  Usteccy urzędnicy źle wydają pieniądze

  Usteccy urzędnicy źle wydają pieniądze

  Hubert Bierndgarski

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Czy urzędnicy jednej ze szkół w Ustce, podlegającej Urzędowi Miasta, złamali dyscyplinę finansów publicznych, czyli wydawali pieniądze podatników niezgodnie z przeznaczeniem? Wszystko na to wskazuje. Nieprawidłowości zostały wykryte podczas wewnętrznej kontroli, przeprowadzonej w jednostce.
  Przedstawiciele ratusza nie chcą jeszcze mówić o błędach, bo - jak twierdzą - kontrola nie została zakończona. Przyznają jednak, że istnieje takie ryzyko i możliwe, że wniosek o naruszenie zasad trafi do rzecznika dyscypliny finansów publicznych w Gdańsku. Jeżeli nasze przypuszczenia się potwierdzą, to osoba odpowiedzialna za błędy może być ukarana.

  Sprawa dotyczy zasiłków chorobowych dla nauczycieli (chodzi między innymi o refundację części kosztów leczenia, na przykład dofinansowanie zakupu okularów korekcyjnych) oraz wypłacanych im nadgodzin. Według naszego informatora, urzędnicy z podległej miastu placówki wydali na ten cel więcej pieniędzy niż przeznaczono w budżecie. Nie wiadomo jeszcze, o ile przekroczono wydatki.

  Poza tym w budżecie mogą być także inne paragrafy, w których wydano więcej niż przewidują zapisy. - Badanie dokumentacji finansowej, którym zajmuje się nasz kontroler, nie zostało jeszcze zakończone, więc trudno stwierdzić, czy doszło do złamania dyscypliny - mówi Maciej Karaś, sekretarz Urzędu Miasta w Ustce. - Już po analizie wstępnych danych mamy podejrzenia i zastanawiamy się nad skierowaniem sprawy do rzecznika. 

  Złamanie dyscypliny finansowej to jedno z najgroźniejszych przewinień, jakie może popełnić urzędnik samorządowy. Przypadki takie karane są upomnieniem, naganą, a w najgorszym przypadku zakazem pracy w instytucjach publicznych przez pięć lat. Wyniki kontroli powinny być znane za kilka tygodni.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo