Podziemny tunel na starówkę w Elblągu

  Podziemny tunel na starówkę w Elblągu

  Marcin Pszczółkowski

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Podziemne przejście z placu Słowiańskiego na starówkę, wielopoziomowy parking przy Urzędzie Miejskim, druga jezdnia ulicy Królewieckiej na wysokości szpitala i tramwaj na ul. 12 Lutego - to plany elbląskiego magistratu. Zapowiadany jest prawdziwy boom w miejskich inwestycjach.
  Na ten cel, ze środków pozabudżetowych, budżetowych i kredytów, miasto chce w 2009 roku przeznaczyć aż 150 mln zł. Zmiany na elbląskich ulicach mają polepszyć życie pieszych oraz kierowców. Czy tak faktycznie będzie?

  W fazie dokumentacyjnej jest przebudowa drogi wojewódzkiej 503 (Rycerska - Browarna), kończy się bowiem opracowanie koncepcji tego zadania. Dla elblążan oznacza to, że pod placem Słowiańskim znajdzie się podziemne przejście dla pieszych, którym dojdą do starówki.

  - Oby nie zostało ono miejscem uczęszczanym przez pijaków i bezdomnych - kwituje starsza elblążanka.
  150 mln zł - tyle samorząd elbląski chce w przyszłym roku wydać na inwestycje.
  Miasto ma w planach również mniej zaskakujące inwestycje.

  - Razem z Jackiem Protasem, marszałkiem warmińsko-mazurskim, chcemy przebudować ulicę Królewiecką przy Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym, który należy do Urzędu Marszałkowskiego - wyjaśnia prezydent Henryk Słonina. - Ogłoszono już przetarg na opracowanie dokumentacji technicznej dla odcinka od Marymonckiej do Fromborskiej z budową drugiej jezdni ulicy Królewieckiej. Chcemy też przy szpitalu wybudować większy parking. Będę rozmawiał z marszałkiem Jackiem Protasem o wspólnym finansowaniu tej inwestycji.

  O braku miejsc parkingowych dobrze wie dyrekcja szpitala. - Czekamy na przebudowę - mówiła dyrektor placówki Elżbieta Gelert już na początku roku. - Trzeba pamiętać, że przebudowa drogi oraz parkingu to zarówno interes nasz, jak i miasta.

  Zmiany szykują się również na ulicy 12 Lutego, gdzie według planów, ma przebiegać nowa linia tramwajowa.

  Na tym nie koniec. Jeszcze w tym roku miasto ma ogłosić przetarg na koncepcję wielopoziomowego parkingu przy Urzędzie Miasta.

  - Będziemy również ogłaszali przetargi na przebudowę i modernizację ulic Sienkiewicza, Orzeszkowej i Łęczyckiej - dodaje Henryk Słonina. - Obecnie trwają procedury przetargowe na budowę budynku logistycznego w Elbląskim Parku

  Technologicznym na Modrzewinie oraz rekultywację Modrzewiny.

  Tyle o planach. W mieście obecnie realizowane są m.in. inwestycje na cmentarzu przy Łęczyckiej, modernizacja ulic Modlińskiej i Ostródzkiej, odnowa Beniowskiego i Wiejskiej, remont kładki przy moście kolejowym oraz modernizacja mostu przy ul. Malborskiej.


  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo