Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Marcowy numer magazynu "Nasza Historia" już w kioskach. Sprawdź, o czym piszemy!

MA
W marcowym numerze „Naszej Historii” przypominamy mało znane fakty związane ze zdobyciem Gdańska w 1945 r., a także piszemy o tym, co wydarzyło się później. tj. o działalności podziemia niepodległościowego na Pomorzu.

Najnowszy magazyn "Nasza Historia" dostępny w kioskach od 26 lutego!

Historia prosto z Pomorza - sprawdź, o czym piszemy w tym miesiącu:

Apokalipsa '45. Lotnicy Stalina bombardują Gdańsk

Pod koniec wojny Gdańsk został obrócony w morze ruin. Trudno ustalić, które zniszczenia powstały w czasie walk, które to efekt podpaleń po zdobyciu miasta. Pewne natomiast jest to, że 19 marca 1945 r. podczas nalotu 200 radzieckich samolotów doszło do bitwy powietrznej, o której mało kto dziś pamięta. Na jej opis trafił Wojciech Beszczyński, który od lat bada losy czerwonoarmistów i wspólnie z Markiem Adamkowiczem odtworzył wydarzenia z końcowych dni wojny.

Czarna legenda majora “Łupaszki”

Majora Zygmunta Szendzielarza oskarżano o najcięższe zbrodnie. Także na Pomorzu, gdzie podlegli mu „żołnierze wyklęci” zamordowali kilkudziesięciu ubeków, milicjantów i członków PPR. Ile w krążących do dziś opowieściach o „Łupaszce” jest prawdy, a ile PRL-owskiej propagandy? - sprawdza Dorota Abramowicz.

Skarby na zamku w Człuchowie

Prowadzone przez archeologów wykopaliska na zamku pokrzyżackim w Człuchowie zaowocowały licznymi znaleziskami. Do najciekawszych należy XIV-wieczna bulla papieża Grzegorza XI. O fenomenie człuchowskiej warowni pisze Beata Gliwka.

Wielka stocznia w miniaturze

W Pracowni Konserwacji Modeli Zabytkowych Narodowego Muzeum Morskiego powstała makieta pokazująca, jak przed wiekami wyglądała budowa statków. Jej stworzenie zajęło modelarzom trzy lata. Na czym polega wyjątkowość dzieła gdańskich muzealników – tłumaczy Jacek Sieński

Zwiewnym krokiem w krowiej mordzie i niedźwiedziej łapie

Grażyna Antoniewicz wysłuchała opowieści Beaty Ceynowy z Muzeum Archeologicznego w Gdańsku, która zdradziła, w jakim obuwiu chodzili dawniej gdańszczanie.

Śmierć studenta w podnieceniu alkoholowym

Prokurator John Muhl z Prezydium Policji w Gdańsku znalazł się w nie lada kłopocie, kiedy w marcowy poranek 1926 r. okazano mu zwłoki młodego mężczyzny. Śledczy nie był w stanie określić, czy ma do czynienia z morderstwem czy też z... samobójstwem. Prawda szybko jednak wyszła na jaw.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki