Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pijane matki na pomorskich porodówkach. Jest ich coraz więcej?

Maciej Pietrzak
Z danych ministerstwa wynika, że w 2013 roku na Pomorzu zarejestrowano prawie 200 pijanych matek.
Z danych ministerstwa wynika, że w 2013 roku na Pomorzu zarejestrowano prawie 200 pijanych matek. www.sxc.hu
Prawie promil alkoholu we krwi z pępowiny miał noworodek, który przyszedł na świat w Słupsku. Zaraz po urodzeniu, odcięty od codziennej dawki alkoholu dostarczanego z organizmu matki, dostał delirium. Miał bezdech i drgawki. Biegli określili jego stan jako ciężki.

Biegli chorobę określili jako ciężki zespół abstynencyjny z gwałtownego odstawienia.

Sąd uniewinnił matkę dziecka od oskarżenia o spowodowanie u niego ciężkiego uszczerbku na zdrowiu w postaci choroby. W naszym kraju matki nie ponoszą odpowiedzialności karnej za urodzenie pijanego dziecka.
To tylko jeden z wielu głośnych w ostatnich latach przypadków pijanych ciężarnych w naszym regionie. Lekarze przyznają, że skala tego zjawiska jest coraz większa.

Jak wynika z badań, przeprowadzonych na zlecenie Ministerstwa Zdrowia, Pomorze jest w niechlubnej czołówce regionów, w których najwięcej kobiet pije alkohol w ciąży. Z danych ministerstwa wynika, że w 2013 roku było ich prawie 200!
Niestety, u wielu osób, także lekarzy, wciąż pokutuje przekonanie, że mała ilość alkoholu nie tylko nie szkodzi, ale nawet służy kobietom w ciąży.
Doktor Małgorzata Świątkowska-Freund z Kliniki Położnictwa Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego rozwiewa wszelkie złudzenia związane z tym groźnym mitem. - Picie alkoholu, nawet w jak najmniejszej ilości, jest szkodliwe dla płodu i może wywołać płodowy zespół alkoholowy - FAS - wyjaśnia. - To czynnik powodujący wiele wad rozwojowych ważnych narządów np. serca czy układu nerwowego. Dziecko z FAS ma zniekształconą twarz - słabo rozwija się jej środkowa część, co widać chociażby po małej żuchwie. Jeśli matka piła w trzecim trymestrze ciąży, to dziecko często rodzi się dużo słabsze niż w okresie płodowym - mniejsza jest zarówno jego masa ciała, jak i mózgu.

Medycy pozostają bezradni wobec dzieci przychodzących na świat z alkoholem w krwiobiegu. Nie ma żadnego leku, który pozwoliłby oczyścić organizm z tej trucizny. Noworodek musi po prostu wytrzeźwieć.

Picie alkoholu przez ciężarną matkę może mieć bardzo poważne konsekwencje także w dalszych etapach życia jej dziecka, nawet w wieku dorosłym.
- Przy zachowanej odpowiedniej dla wieku inteligencji człowiek, który urodził się z FAS, może mieć ogromne kłopoty psychiczne - podkreśla doktor Świątkowska-Freund. Takie osoby miewają np. problemy z odróżnianiem dobra od zła, często zostają sprawcami przestępstw.

Treści, za które warto zapłacić! REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI

Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki