27.10.2016
  Czwartek

  O czym piszemy na plus.dziennikbaltycki.pl

  Rozwiń
  27.10.2016
  Zwiń

  Inwestycje skryte za tarczą

  Inwestycje skryte za tarczą

  Jacek Klein, Hubert Bierndgarski

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Budowa amerykańskiej tarczy antyrakietowej, która ma stanąć na terenie byłego lotniska wojskowego w podsłupskim Redzikowie, już rozbudziła nadzieje polskich firm. Czy słusznie? Ile na tym zarobią i czy w ogóle da się na tym zarobić? Czy Amerykanie zaufają naszym wykonawcom i zlecą im budowę elementów tarczy? Ile z 450-600 mln dolarów może trafić do polskich firm?
  Według ekspertów wojskowych, na budowę silosów rakietowych czy centrum dowodzenia i łączności nie mamy co liczyć.

  - Elektroniczne systemy kierowania oraz łączności są już gotowe, dostarczą je firmy amerykańskie - twierdzi Sławomir Kułakowski, prezes Polskiej Izby Producentów na rzecz Obronności Kraju. - Polskie firmy nie zdobędą też kontraktów na budowę obiektów ściśle militarnych. Technologie w nich stosowane także są utajnione i wykonają je koncerny amerykańskie.


  - Do budowy takich specjalistycznych obiektów wojskowych wymagane są certyfikaty wydawane przez wojsko - mówi Włodzimierz Gąsior, właściciel firmy budowlanej Morze z Ustki. - Oczywiście nie przez nasze wojsko, ale przez armię USA.

  Słowa Gąsiora potwierdza dr Bronisław Nowak, wykładowca Akademii Pomorskiej w Słupsku, miejski radny i były pilot wojskowy, który służył w Redzikowie.

  - Z tego co wiem, to w budowie będą mogły brać udział jedynie firmy, które będą miały specjalne certyfikaty amerykańskiego ministerstwa obrony - wyjaśnia Nowak. - W Polsce żadna firma nie ma takiego dokumentu, a w całej Europie jest tylko jedna taka firma w Niemczech.

  Polskie firmy mają natomiast certyfikaty NATO. Firm współpracujących z wojskiem i NATO w Polsce jest ok. 170. Są wśród nich takie tuzy jak Polimex-Mostostal, Mostostal-Warszawa, Mega SA z Gdyni, Exbud-Skanska czy Chemobudowa z Krakowa.

  Certyfikaty AQAP mogą wystarczyć, aby ubiegać się o kontrakty dotyczące budowy infrastruktury. Baza to przecież nie tylko silosy z rakietami. W pobliżu powstanie obiekt koszarowy, zaplecze socjalne, obiekty handlowe, infrastruktura komunikacyjna oraz dostarczania mediów, takich jak energia elektryczna, woda czy sieć odprowadzania ścieków.

  - Największe szanse na zdobycie kontraktów przy budowie tarczy antyrakietowej mają zatem firmy budowlane - dodaje Kułakowski. - Wartość zleconych im prac i dostaw może sięgnąć 100-120 milionów dolarów.
  1 3 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ludzie nie dajcie się ogłupiać!!!

  :))))))))))))))) (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 10

  Post usunięty za złamanie regulaminu forum.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo