Wysokość emerytur

  Wysokość emerytur

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Ewa Pancer, rzecznik prasowy gdańskiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, odpowiada na pytania czytelników
  Chciałbym jak najszerzej udokumentować moje wynagrodzenie potrzebne do naliczenia emerytury. Jakie dokumenty są potrzebne do potwierdzenia wysokości wynagrodzeń? Jakie zarobki wybrać?

  Zgodnie z przepisami, do ustalenia wysokości wcześniejszej emerytury można wskazać zarobki najkorzystniejsze: z okresu 10 kolejnych lat kalendarzowych wybranych z ostatniego dwudziestolecia, poprzedzającego rok zgłoszenia wniosku.

  Jeżeli więc z wnioskiem o emeryturę osoba występuje w 2008 r. - będą to zarobki z 10 kolejnych lat wybranych na przestrzeni lat 1987-2007.

  Jeżeli zarobki uzyskiwane przed 1987 r. lub później były najkorzystniejsze, to należy wskazać zarobki z 20 różnych lat wybranych z okresu poprzedzającego rok zgłoszenia wniosku.
  Nie muszą to być lata kolejne i pełne, ale w sumie musi ich być 20. Jeżeli dotrzemy do dokumentacji potwierdzającej wysokość osiąganego wynagrodzenia tylko z 19 czy 18 lat, to tego wariantu nie możemy zastosować.

  W przypadku braku dokumentów z niektórych lat nie można przyjąć średniego albo minimalnego wynagrodzenia z tego okresu. Zaświadczenie o zarobkach musi być wystawione przez pracodawcę na druku RP-7.

  Archiwa państwowe nie są upoważnione do wystawiania zaświadczeń RP-7. Mogą natomiast poświadczać "za zgodność z oryginałem" na kopiach przechowywanych dokumentów. Archiwa te od 1991 r. nie wydają zezwoleń na niszczenie dokumentacji płacowej przed upływem 50-letniego okresu przechowywania.

  Legitymacja ubezpieczeniowa natomiast powinna zawierać następujące wpisy o osiąganych wynagrodzeniach: datę rozpoczęcia i zakończenia pracy, rodzaj wykonywanej pracy, kwotę wynagrodzenia, rok, w którym to wynagrodzenie zostało osiągnięte, pieczątkę zakładu pracy, podpis oraz pieczątkę pracodawcy lub upoważnionego pracownika i podpis oraz pieczątkę służbową kierownika komórki finansowej lub upoważnionego pracownika.

  Wysokości wynagrodzenia lub dochodu, który ma stanowić podstawę wymiaru emerytury lub renty nie można udowodnić zeznaniami świadków.
  1 »

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo