Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wysokość emerytur

Redakcja
Ewa Pancer
Ewa Pancer Grzegorz Pachla
Ewa Pancer, rzecznik prasowy gdańskiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, odpowiada na pytania czytelników

Chciałbym jak najszerzej udokumentować moje wynagrodzenie potrzebne do naliczenia emerytury. Jakie dokumenty są potrzebne do potwierdzenia wysokości wynagrodzeń? Jakie zarobki wybrać?

Zgodnie z przepisami, do ustalenia wysokości wcześniejszej emerytury można wskazać zarobki najkorzystniejsze: z okresu 10 kolejnych lat kalendarzowych wybranych z ostatniego dwudziestolecia, poprzedzającego rok zgłoszenia wniosku.

Jeżeli więc z wnioskiem o emeryturę osoba występuje w 2008 r. - będą to zarobki z 10 kolejnych lat wybranych na przestrzeni lat 1987-2007.

Jeżeli zarobki uzyskiwane przed 1987 r. lub później były najkorzystniejsze, to należy wskazać zarobki z 20 różnych lat wybranych z okresu poprzedzającego rok zgłoszenia wniosku. Nie muszą to być lata kolejne i pełne, ale w sumie musi ich być 20. Jeżeli dotrzemy do dokumentacji potwierdzającej wysokość osiąganego wynagrodzenia tylko z 19 czy 18 lat, to tego wariantu nie możemy zastosować.

W przypadku braku dokumentów z niektórych lat nie można przyjąć średniego albo minimalnego wynagrodzenia z tego okresu. Zaświadczenie o zarobkach musi być wystawione przez pracodawcę na druku RP-7.

Archiwa państwowe nie są upoważnione do wystawiania zaświadczeń RP-7. Mogą natomiast poświadczać "za zgodność z oryginałem" na kopiach przechowywanych dokumentów. Archiwa te od 1991 r. nie wydają zezwoleń na niszczenie dokumentacji płacowej przed upływem 50-letniego okresu przechowywania.

Legitymacja ubezpieczeniowa natomiast powinna zawierać następujące wpisy o osiąganych wynagrodzeniach: datę rozpoczęcia i zakończenia pracy, rodzaj wykonywanej pracy, kwotę wynagrodzenia, rok, w którym to wynagrodzenie zostało osiągnięte, pieczątkę zakładu pracy, podpis oraz pieczątkę pracodawcy lub upoważnionego pracownika i podpis oraz pieczątkę służbową kierownika komórki finansowej lub upoważnionego pracownika.

Wysokości wynagrodzenia lub dochodu, który ma stanowić podstawę wymiaru emerytury lub renty nie można udowodnić zeznaniami świadków.
Jakie lata pracy i innej działalności liczą się do emerytury?

Okresami zaliczanymi do ustalenia emerytury są: okresy składkowe, tj. okresy, za które opłacono składkę na ubezpieczenie społeczne, lub za które nie było obowiązku opłacenia składki, uznane przez ustawodawcę za okresy składkowe - np. zasadnicza służba wojskowa, okresy nieskładkowe, czyli okresy bezczynności zawodowej z określonych przez ustawodawcę przyczyn - np. okres sprawowania opieki nad małym dzieckiem, okres pobierania zasiłku chorobowego (należy jednak pamiętać, że okresy nieskładkowe nie mogą przekraczać 1/3 uwzględnionych okresów składkowych), okresy uzupełniające, czyli okresy prowadzenia gospodarstwa rolnego lub pracy w gospodarstwie rolnym, które uwzględnia się tylko wtedy, jeżeli okresy składkowe i nieskładkowe są krótsze od okresu wymaganego do uzyskania świadczenia.

Okresy uzupełniające uwzględnia się tylko w wymiarze brakującym do okresu wymaganego do uzyskania świadczenia.

Na przykład kobieta 55-letnia z orzeczoną całkowitą niezdolnością do pracy pracowała na umowę o pracę 15 lat (to okres składkowy), 4 lata wychowywała dzieci pozostając bez pracy (to okres nieskładkowy, nieprzekraczający 1/3 okresów składkowych) i dwa lata prowadziła z mężem gospodarstwo rolne - to okres uzupełniający zaliczony w wymiarze 1 roku, gdyż tyle brakuje do 20 lat pracy potrzebnych do uzyskania obecnie emerytury w wieku 55 lat.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki