NASZ PATRONAT
  Relacje z festiwalu filmowego w Gdyni

  Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni 18 - 23 września

  Rozwiń
  Gdańsk: Ordynatorzy podpiszą aneksy do umów o pracę

  Gdańsk: Ordynatorzy podpiszą aneksy do umów o pracę

  Jolanta Gromadzka-Anzelewicz

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Wysokie kary pieniężne rzędu 20-50 tys. zł, a nawet rozwiązanie umowy o pracę grozić będzie ordynatorowi oddziału w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym, który złamie zakaz konkurencji.
  Dyrekcja UCK zamierza pilnować, by ordynatorzy działali tylko na korzyść swego szpitala

  Dyrekcja UCK zamierza pilnować, by ordynatorzy działali tylko na korzyść swego szpitala ©M. Wojtalik


  Tym samym władze Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego spełniły to, co zapowiadały, gdy pod koniec ub. roku okazało się, że prywatny podmiot utworzony przez kardiologów z UCK okazał się groźnym konkurentem dla szpitala w staraniach o kontrakty z Pomorskiego NFZ.

  Dyrekcja szpitala już przygotowała wzór aneksu do umów o pracę zawierający taki zakaz. Teraz muszą je jeszcze przeanalizować prawnicy. Gdy wydadzą opinię, ordynatorzy otrzymają aneksy do podpisu.

  - Będą w nich opisane wszelkie sytuacje, które uznane będą przez dyrekcję szpitala za działania konkurencyjne i mogące przynieść szkodę finansową pracodawcy - tłumaczy Tadeusz Jędrzejczyk, zastępca dyrektora UCK ds.
  medycznych. - Niepodpisanie takiego aneksu stanie się podstawą do rozwiązania umowy lekarza ze szpitalem na stanowisko ordynatora lub kierownika kliniki, który łączy tę funkcję z obowiązkami ordynatora.

  Do niedawna kierownik kliniki był jednocześnie odpowiedzialny za prace naukowo-badawcze, dydaktykę, a także jej kondycję finansową. Rok temu do statutu szpitala wprowadzono zmianę polegającą na rozdzieleniu tych funkcji. Kierownik, który nie chce pełnić roli stróża finansów lub nie radzi sobie z ekonomią, przekazuje ten obowiązek ordynatorowi. I to właśnie założone przez nich niepubliczne podmioty mogą zagrozić finansom UCK.

  Z prof. Januszem Morysiem, rektorem Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, rozmawia Jolanta Gromadzka-Anzelewicz

  Aż 50 tysięcy kary za złamanie zakazu konkurencji?
  Nie tylko 50, ale nawet 100 tys. zł. Wysokość kary musi być uzależniona od zarobków ordynatora łamiącego zakaz konkurencji oraz od wielkości kontraktu, który wskutek tego straciło Uniwersyteckie Centrum Kliniczne. 500 czy 1000 zł może być karą za zaśmiecanie miejsc publicznych, a nie za działanie na szkodę swojego zakładu pracy.

  A nie obawia się Pan, że szpital, jak i uczelnia, mogą przez to stracić kilku profesorów? Mogą przecież odejść i wybrać działalność, na której będą lepiej zarabiać?

  Liczymy się z takim ryzykiem, jednak jawne wprowadzenie zakazu konkurencji uważamy za niezbędne z punktu widzenia interesów naszego szpitala.

  A czy ten interes nie jest naruszany, gdy profesor w godzinach pracy pakuje narzędzia do torby i jedzie operować do niepublicznego szpitala?
  Oczywiście, że jest. Bardzo trudno jednak złapać profesora na gorącym uczynku. W nowym szpitalu, który otworzymy jesienią, narzędzia będą zarejestrowane w systemie, nie da się ich wynieść.


  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   szkoda Rektora

   student (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 22 / 25

   No to teraz rektor sie zapedził ,wkrótce profesorstwo go przywoła do ,,porządku".Napewno nie będzie rektorem w nastepnej kadencji jeśli robi takie numery kolegom.No chyba że się jeszcze wycofa.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Prywatni żerują na państwowym

   IG (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 15

   Ale obciach, pan profesor pakuje państwowe narzędzia do torby i jedzie operować do prywatnej lecznicy, to są autorytety którym pieniądze przesłoniły świat a zarazem pracują na złą opinię środowiska...rozwiń całość

   Ale obciach, pan profesor pakuje państwowe narzędzia do torby i jedzie operować do prywatnej lecznicy, to są autorytety którym pieniądze przesłoniły świat a zarazem pracują na złą opinię środowiska krzywdząc uczciwych lekarzy.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama