Gdańsk: W nocnej i świątecznej pomocy recepta może być bez...

  Gdańsk: W nocnej i świątecznej pomocy recepta może być bez zniżek

  Jolanta Gromadzka-Anzelewicz

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  W Gdańsku zmniejszyła się od 1 marca br. liczba punktów nocnej i świątecznej pomocy ambulatoryjnej i wyjazdowej. Nie to jednak martwi najbardziej pracujących w niej lekarzy. Zgłaszający się pacjenci nie mają przy sobie dowodów ubezpieczenia, przez co tracą prawo do leków refundowanych.

  Pacjentowi, który nie potrafi udowodnić, że opłaca składkę na ubezpieczenie zdrowotne, lekarz może przypisać lek jedynie na receptę w stu procentach płatną - tłumaczą lekarze.

  Doktor Zdzisława Smarzak-Bożyk w nocnej obsłudze chorych na terenie Gdańska pracuje już od 30 lat. - Od 1 marca przestał funkcjonować punkt nocnej i świątecznej opieki przy ul. Mickiewicza, w Jasieniu i na Nowym Chełmie - wylicza.
  W tej części Gdańska chorych obsługiwać będą przychodnie "Aksamitna" i "Morena" - na pewno kolejki chorych będą dłuższe, a dyżurni lekarze bardziej obciążeni. Czy nowy system się sprawdzi, okaże się za kilka miesięcy.

  Lista przychodni z nocną opieką lekarską

  Trzeba jednak przypominać pacjentom, szczególnie osobom w tzw. wieku produkcyjnym, że powinni mieć przy sobie dowód ubezpieczenia, czyli potwierdzenie z zakładu pracy o opłaceniu zdrowotnej składki.

  - Większość pacjentów nie nosi takiego zaświadczenia przy sobie i trudno się temu dziwić - przyznaje dr Zdzisława Smarzak-Bożyk.

  Ten problem udało się jednak rozwiązać. Punkty nocnej i świątecznej pomocy nie odsyłają pacjentów, tylko proponują im wpłacenie kaucji. Pacjent, który doniesie dowód ubezpieczenia w ciągu kilku dni, natychmiast otrzymuje zwrot swoich pieniędzy. Problem jest natomiast z receptami.

  - Brak dowodu ubezpieczenia zmusza nas do wystawiania chorym jedynie recept pełnopłatnych - tłumaczy lekarka. Bo w przypadku, gdyby okazało się, że pacjent nie jest ubezpieczony, NFZ zażądałby zwrotu pieniędzy, które stracił... od lekarza.

  - Na szczęście nocna opieka ma nieść pomoc w przypadkach nagłych zachorowań, gorączki, przeziębienia, a większość leków z tej grupy i tak jest pełnopłatna - odpowiada Barbara Kawińska, p.o. dyrektora Pomorskiego NFZ. A dzieciom i młodzieży do lat 18 zniżkowe recepty należą się zawsze, ponieważ należy się im ubezpieczenie.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama