Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Debiut nowej sali kinowej gdyńskiego Muzeum Emigracji. Premiera filmu "Czwarta Dzielnica"

Henryk Tronowicz
Premiera filmu "Czwarta Dzielnica" w czwartek w Muzeum Emigracji w Gdyni
Premiera filmu "Czwarta Dzielnica" w czwartek w Muzeum Emigracji w Gdyni Muzeum Emigracji w Gdyni
W czwartek w Muzeum Emigracji w Gdyni odbędzie się polska premiera filmu dokumentalnego "Czwarta Dzielnica", w reżyserii Adriana Prawicy. Twórca, wraz ze współscenarzystą Rafałem Muskałą, sportretował początki polskiej społeczności w Chicago.

Reżyser, wraz ze współscenarzystą Rafałem Muskałą, sportretował początki polskiej społeczności w Chicago. W filmie, wyprodukowanym przez AmerikaFilm LLC, wykorzystano unikatowe taśmy archiwalne, ukazujące codzienne życie emigrantów z Europy na amerykańskiej ziemi.

Na początku XX wieku w Chicago, drugim w tym czasie co do wielkości mieście w Stanach Zjednoczonych, zamieszkiwało ponad 2 mln osób. Już jednak wówczas stało się ono centrum polonijnej kultury i aktywności politycznej. W latach 1870-1920 w poszukiwaniu lepszego życia do Stanów Zjednoczonych wyemigrowało ponad 4 mln Polaków. Chicago stało się dla nich drugim domem. Tam znaleźli zatrudnienie.

Prawica i Muskała odtwarzają obraz warunków nielekkiego życia przybyszów, którzy nie znając języka i realiów Nowego Świata, zatrudniali się w hutach i stalowniach, gdzie wykonywali najgorzej płatne, często niebezpieczne prace. Dokumentaliści dotarli do miejsc, gdzie przybysze z Polski mieszkali, budując własną wspólnotę w dzielnicach, którym - wbrew ustalonemu podziałowi miasta - nadawali nazwy polskich parafii: Stanisławowo, Trójcowo, Jackowo.

Autorzy filmu, zarysowując kontekst ekonomiczny i historyczny polskiej imigracji za oceanem , kładą nacisk na rolę Kościoła w kształtowaniu tożsamości narodowej na obczyźnie; od pierwszej polskiej parafii w Panna Maria w Teksasie po świątynie w Chicago.
Przewodnikami po polskich dziejach Chicago są amerykańscy historycy polskiego pochodzenia: Donald Pieńkoś - wykładowca na Uniwersytecie Wisconsin w Milwaukee, autor wielu książek poświęconych historii polskiej emigracji w USA, James Pula - profesor historii na Uniwersytecie Purdue w Indianie, dyrektor Polish American Historical Association, a także Dominik Pacyga - pasjonat historii emigracji, wykładowca Columbia College w Chicago.

Zabierający w filmie głos historycy i dziennikarze polonijni zastanawiają się nad źródłami tej szczególnej siły społecznej i politycznej chicagowskiej Polonii, która skutkowała nie tylko aktywnym udziałem w samorządach lokalnych i władzach miejskich oraz Stowarzyszeniach Bratniej Pomocy, ale również kształtowaniem zaczątków własnej struktury militarnej - Błękitnej Armii gen. Józefa Hallera.

Na film liczba miejsc ograniczona. Muzeum jest obecnie w organizacji, spotkanie będzie szansą na odwiedzenie odrestaurowanych wnętrz Dworca Morskiego przed otwarciem na przełomie maja i czerwca br. Na pokaz obowiązują bezpłatne wejściówki, do pobrania w gdyńskim InfoBoksie. 12 lutego, godz. 18.00, Dworzec Morski, ul. Polska 1.

[email protected]

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki