Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rośnie gdańskie City [ROZMOWA]

Jacek Klein
Maciej Grabski
Maciej Grabski materiały prasowe
Z Maciejem Grabskim, kierującym projektem Olivia Business Centre rozmawiamy o rozbudowie i roli kompleksu biurowego w pomorskiej gospodarce.

Inwestycja rośnie w oczach. W tym roku budynek Olivia Six zostanie oddany Rezydentom i OBC stanie się drugim co do wielkości centrum biznesowym w kraju.

Gdańsk, a my razem z nim wraca na miejsce, które od dawno powinien zajmować. Odrabiamy zaległości rozwojowe nie tylko z przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu, ale nawet dwustu lat. Wielka przecież na skalę kraju aglomeracja zyskuje inwestycje w infrastrukturę, porty prężnie się rozwijają, powstają nowe projekty zmieniające charakter gospodarczy miasta. Jednym z nich jest Olivia Business Centre. To nie tylko projekt biznesowy. To przedsięwzięcie o charakterze publicznym, tworzące wartość dodaną, tak gospodarczą jak i społeczną dla naszego regionu. Oczywiście jesteśmy przestrzenią dla biznesu, ale także dla mieszkańców, gdzie można np. przyjemnie spędzić wieczór przy muzyce, odbyć szkolenie, spotkać profesora z Oxfordu.

Fakt, OBC to nie tylko budynki. **

Najważniejsze jest tworzenie warunków dla pracowników. To zawsze jest priorytetem dla przyciągnięcia inwestorów, którzy stworzą tutaj atrakcyjne miejsca pracy. Budynek jest ważny, ale najistotniejsze to talenty, których na nasze szczęście w pomorskim jest dużo. Nasi Rezydenci są bardzo zadowoleni z dostępności kadry pracowniczej, współpracy z uczelniami wyższymi. Co ciekawe, zaczęły się transfery w drugą stronę tj. za granicę, pracownicy firm działających w OBC robią już międzynarodowe kariery. W wielu przypadkach zapewne wrócą tutaj, aby zdobyte doświadczenie wykorzystać w pracy na Pomorzu.

Tempo budowy jest imponujące. Udaje zapełnić się nową powierzchnię biurową?

Praktycznie co roku oddajemy nowy budynek. I w ciągu roku wypełnia się on nowymi Rezydentami. Mamy już podpisane pierwsze umowy w powstającym Olivia Six.

Opodal wyrasta konkurencyjny kompleks biurowy. Czuje Pan oddech na plecach?

O konkurencji staramy się mówić dobrze. Torus też buduje w Oliwie. Mamy do czynienia z konkurencją, ale z drugiej strony dzięki niej w Gdańsku powstaje swego rodzaju biznesowe City całej Metropolii. Sądzę, że każda firma w pomorskim powinna rozważyć przeniesienie się do Oliwy, bo tu naprawdę najprościej i najbardziej efektywnie prowadzi się biznes. Oceniam, że 80 proc. nowych umów najmu podpisujemy właśnie tutaj, to jest w jakimś sensie wspólny sukces, stworzenie centrum biznesowego Pomorza. Budowę poza Oliwą oceniałbym jako ryzykowną. Jeżdżąc na spotkania dostrzegam, że zainteresowanie miastem rośnie m.in. dzięki coraz większej dostępności miejsc dla biznesu o najwyższym światowym standardzie. Stajemy się wyjątkowym miejscem w kraju, gdzie tworzy się dzielnica biznesowa, doskonale skomunikowana, w sąsiedztwie uczelni wyższej, a jednocześnie w samym centrum Metropolii. Wiele firm w jednym miejscu tworzy bliskie relacje, owocujące nowymi ideami, projektami. Tak tworzyła się w Finlandii potęga Nokii. Tak też było w Dolinie Krzemowej w Kalifornii. Tam powstało środowisko firm, które wyznaczały i wyznaczają trendy w nowych technologiach i życiu. Wiele tych idei zrodziło się w czasie bezpośrednich, nieformalnych rozmów. Spotkania twarzą w twarz wciąż bowiem mają zdecydowanie większą siłę sprawczą niż telekonferencje czy łącza internetowe. W taki sposób rodzą się projekty biznesowe.

Podkreśla Pan, że bliskość kampusu uniwersyteckiego to jeden z największych atutów OBC.

Kontakty i relacje na linii nauka biznes stale się rozwijają. Na spotkaniach biznesowych organizowanych w naszych murach gościmy przedstawicieli uczelni. Na wydarzeniach odbywających się na uniwersytecie gości biznes. Już nawet nie musimy pośredniczyć w tych kontaktach. Obie strony uwzględniają się w swoich planach. Taki proces powstawania centrów biznesowych to standard światowy. Jeżeli w to włącza się dodatkowo regionalna agencja rozwoju, to jest to modelowy układ. W ostatnim czasie do tych ścisłych kontaktów dołączył także urząd pracy z programami wspomagającymi kształcenie pracowników czy ich przekwalifikowanie.

Współpraca nauki i biznesu to zalążek tworzenia się nowych firm. Czy w OBC takie będą powstawać?

Takim inicjatywom dedykujemy powierzchnie w naszych budynkach. Wystartował właśnie projekt O4, nasz gdański akcelerator przedsiębiorczości, mający aktywizować rozwój nowych inicjatyw biznesowych. To wymarzone miejsce do założenia swojego przedsięwzięcia, bo tuż obok prawdziwego biznesu i uniwersytetu. Udostępniamy infrastrukturę, to oczywiste , ale najważniejsze że już w OBC działa wiele światowych marek, poszukujących współpracy przy rozwiązaniu wielu zagadnień, opracowaniu technologii, jej wdrażaniu. W takim środowisku znacznie łatwiej wystartować - tu na miejscu jest realny rynek, kontakty, współpracownicy, naukowcy. To swego rodzaju platforma biznesowa do startu dla młodych przedsiębiorców. To środowisko skupiające dużych graczy i małe firmy może zrodzić bardzo ciekawe pomysły i zależy nam aby było ich jak najwięcej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki