Nowe uprawnienia dla kontrolerów biletów (WIDEO)

  Nowe uprawnienia dla kontrolerów biletów (WIDEO)

  Magdalena Sapkowska

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Zwiększone uprawnienia do nakładania mandatów mają strażnicy miejscy

  Zwiększone uprawnienia do nakładania mandatów mają strażnicy miejscy ©Robert Kwiatek/Archiwum

  Od marca mieszkańców Pomorza czekają wielkie zmiany. Nowelizacje dotyczą rozkładów komunikacji miejskiej i kolejowej, ale także uprawnień Straży Miejskiej i kontrolerów biletów.
  Zwiększone uprawnienia do nakładania mandatów mają strażnicy miejscy

  Zwiększone uprawnienia do nakładania mandatów mają strażnicy miejscy ©Robert Kwiatek/Archiwum

  Korekty kolejowych rozkładów jazdy w większości wymuszone są przez remonty torów.

  - Efektem będzie znaczne skrócenie czasu przejazdu między Warszawą a Katowicami, Krakowem, Łodzią i Gdańskiem - powiedział nam Krzysztof Łańcucki, rzecznik prasowy PKP Polskich Linii Kolejowych.

  Z kolei nowe możliwości interwencji Straży Miejskiej mają odciążyć policję. Policjanci dotychczas reagowali, gdy popełniane było wykroczenie, choć powinni się zajmować przede wszystkim przestępstwami.

  Co się więc zmieniło w przepisach?

  Większe uprawnienia dla kontrolerów biletów komunikacji miejskiej. Pasażera bez biletu, który odmówi pokazania dokumentów, kontroler może zatrzymać, czyli zamknąć w pojeździe, przytrzymać za rękę, a nawet gonić, jeśli będzie próbował uciec. Wszystko po to by przekazać go policji. Do poniedziałku włącznie przynajmniej w teorii, gapowicz, który nie chciał pokazać dokumentów, mógł po prostu odejść, a kontroler nie miał prawa nawet go dotknąć. Prawo do obywatelskiego zatrzymania pasażera bez biletu zyskali także współpasażerowie.

  SONDA WIDEO  Zwiększone uprawnienia do nakładania mandatów mają strażnicy miejscy. Mogą karać m.in. za wyrzucanie do kosza zużytych baterii, wypalanie traw czy podawanie fałszywych danych osobowych. To ostatnie dotknie szczególnie tych, którzy nie chcą powiedzieć, kto kierował autem uwiecznionym przez fotoradar - za krycie kierowcy Straż Miejska wypisze mandat.

  Zmiany w rozkładach jazdy gdyńskiego Zarządu Komunikacji Miejskiej. Korekty dotyczą aż 20 linii autobusowych - R, Z, 21, 22, 23, 27, 31, 109, 121, 133, 144, 150, 172, 185, 192, 194, 193, 700, 710 i 760. Największe nastąpią na linii 193, gdzie na wniosek władz gminy Szemud wprowadzono nowe godziny odjazdów.

  Pasażerowie gdyńskiej komunikacji miejskiej mogą też od 1 marca br. za darmo przewieźć rower, wózek, większy bagaż, narty, a nawet psa czy kota. Do wczoraj w takich przypadkach trzeba było skasować dodatkowy, pełnopłatny bilet.

  Mniej połączeń kolejowych dla mieszkańców Pomorza.
  Na tory wyjeżdża zmniejszona liczba składów Przewozów Regionalnych, a także PKP Intercity na trasie Warszawa - Gdańsk - Warszawa. Niektóre pociągi kursujące między Trójmiastem a stolicą jeżdżą nową trasą, np. ekspres "Neptun" jedzie przez Kutno, Toruń i Iławę, z pominięciem stacji Ciechanów i Działdowo.

  Korekty w rozkładach wprowadziła również Szybka Kolej Miejska. Większość dotyczy drobnych przesunięć czasu odjazdów kolejek, jednak jest i zła wiadomość - zmniejszyła się liczba połączeń SKM na odcinku Tczew - Gdańsk - Tczew.

  Ci, którzy stracą bliską osobę, mocno odczują zmiany w przepisach. Zasiłek pogrzebowy od dzisiaj wynosi tylko 4 tys. zł, bez względu na wydatki poniesione w związku z pogrzebem. Wcześniej zasiłek miał wysokość 6406,16 zł, czyli 200 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału.

  Zmiany nastąpiły również w kodeksie karnym
  . Co prawda nie od dziś, a od zeszłego piątku, ale pijani rowerzyści nie stracą już prawa jazdy na samochód. Sędziowie mogą obecnie odebrać prawo do prowadzenia tylko tego pojazdu, który posłużył do popełnienia przestępstwa, czyli jazdy pod wpływem alkoholu.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama