Malbork. Będą organizować wycieczki do biogazowni

  Malbork. Będą organizować wycieczki do biogazowni

  Radosław Konczyński

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Wśród mieszkańców gminy Malbork jest grupa obawiająca się biogazowni, która ma powstać we wsi Pielica. By zobaczyć, jak działają tego typu zakłady, sami zorganizowali wyprawę w okolice Inowrocławia.
  Władze gminy tłumaczą, że nie ma sensu porównywanie tamtej biogazowni z planowanym nowoczesnym zakładem.

  Zakład w Pielicy, który miałby wykorzystywać do produkcji biogazu głównie odpady roślinne, chce zbudować malborska firma Arcona. W samej wiosce, gdzie mieszka sześć osób, nie widać sprzeciwu, natomiast z nieufnością podchodzi do inwestycji grupa mieszkańców z sąsiednich miejscowości.

  Tydzień temu kilka osób wybrało się do jednej z największych biogazowni w kraju - w Liszkowie koło Inowrocławia.
  - Tam smród roznosi się na 8 kilometrów. Też ludziom obiecywano, że będzie ekologicznie i bez problemów, a teraz przez fetor wartość ziemi spadła o połowę - opowiada Jerzy Kondys, mieszkaniec Lasowic.
  Marcin Kwiatkowski, zastępca wójta gminy Malbork, wyjaśnia, że mieszkańcy odwiedzili zakład mający złą sławę, a inwestycja w gminie Malbork ma być bardzo nowoczesna.

  - Niepokoje będą zawsze, bo to coś nowego. Myślę jednak, że zakład jest planowany dość daleko od zabudowań, w szczerym polu. W biogazowni, która powstanie w naszej gminie, wszystko będzie zamknięte w halach - tłumaczy Kwiatkowski.

  Wicewójt zapewnia, że samorządowcy i inwestor będą na każdym etapie konsultować z mieszkańcami postępy przygotowań do realizacji inwestycji. Póki co, inwestor zamierza, prawdopodobnie pod koniec marca, zabrać mieszkańców na wycieczkę do jednej z najnowcześniejszych biogazowni w kraju, by rozwiać ich wątpliwości. - Niech pokażą, gdzie jest taka biogazownia. Jak zobaczymy, że jest ekologicznie, to w porządku, ale jak będzie śmierdzieć, to będziemy protestować - mówi Kondys.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Liszkowo - kiepski pomysł

   avecame (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 18 / 14

   Biogazownia w Liszkowie nie jest najlepszym przykładem działania takiej instalacji... Niestety, z wielu przyczyn, technologia tam zastosowana nie jest odpowiednia dla grupy wykorzystywanych...rozwiń całość

   Biogazownia w Liszkowie nie jest najlepszym przykładem działania takiej instalacji... Niestety, z wielu przyczyn, technologia tam zastosowana nie jest odpowiednia dla grupy wykorzystywanych surowców...zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama