Koszykówka. Passa Stelmetu trwa. WKS gorszy od zielonogórzan 70:80. PGE Turów ograł Polfarmex 83:70

Rafał Bajko
Śląsk przegrał w Zielonej Górze swój piąty mecz w sezonie
Wrocławianie nie zdołali przerwać fantastycznej passy Stelmetu. Wicemistrzowie Polski ograli Śląsk 80:70 (23:20, 25:19, 9:16, 23:15), notując tym samym 11. ligowy triumf z rzędu. Triumf zanotowali z kolei mistrzowie kraju ze Zgorzelca. PGE Turów pokonał w Kutnie miejscowy Polfarmex 83:70 (19:27, 15:18, 21:21, 15:17).

Przed meczem dość mocno zaskakujące było zestawienie pierwszej piątki wrocławian. Macedoński trener siedemnastokrotnych mistrzów Polski zdecydował się na wystawienie od pierwszej minuty Serba Vuka Radivojevicia oraz "odkurzonego" Michała Gabińskiego. Popularny "Gabi"rozegrał zresztą bardzo przyzwoite zawody mając 100 proc. skuteczności z gry (10 pkt w całym meczu).

O ile w pierwszej połowie zielonogórzanie wypracowali sobie kilkupunktową przewagę, o tyle w trzeciej kwarcie w grze WKS-u nastąpił przełom. Zespół Emila Rajkovicia w 8,5 minuty zanotował serię 21:0, wychodząc na prowadzenie przed ostatnią odsłoną.

Wicemistrzowie Polski mieli jednak tego dnia w swoim składzie fenomenalnego Quintona Hosley'a. Amerykański lider Stelmetu do spółki z Łukaszem Koszarkiem i Przemysławem Zamojskim poprowadzili swój zespół do triumfu. Ekipa Saso Filipovskiego pozostaje tym samym niepokonana w tym sezonie na własnym parkiecie. Śląsk przegrał z kolei swój piąty mecz w obecnych rozgrywkach.

WKS kolejny mecz rozegra 10 lutego, kiedy w hali Orbita (godz. 19) podejmie Energę Czarnych Słupsk.

Swoje 15. spotkanie w sezonie wygrali z kolei zawodnicy PGE Turowa Zgorzelec. Mistrzowie Polski kontrolowali mecz w Kutnie, choć szczególnie w drugiej połowie nie brakowało nerwowych sytuacji w obozie zgorzelczan. Dwa faule techniczne otrzymał bowiem Mardy Collins, przez co zmuszony był opuścić parkiet. Argumentem, który przemawiał za ukaraniem Amerykanina był według sędziów meczu fakt kwestionowania przez zawodnika ich decyzji.

Nerwowości zgorzelczan nie byli jednak w stanie wykorzystać gospodarze. Słaba postawa lidera Polfarmexu Kwamaina Mitchell'a oraz przyzwoita skuteczność zgorzelczan w rzutach za trzy punkty (45 proc.), zdecydowały o triumfie ekipy Miodraga Rajkovicia.

Tauron Basket Liga
Stelmet Zielona Góra - Śląsk Wrocław 80:70 (23:20, 25:19, 9:16, 23:15)
Stelmet: Hosley 27 (4x3), Hrycaniuk 10, Zamojski 9 (1), Koszarek 8 (2), Cel 5 (1) - Robinson 8 (1), Troutman 7 (1), Lalić 4, Chanas 2.
Śląsk: Gabiński 10 (2x3), Ikovlev 8 (2), Mladenović 6, Wiśniewski 5, Radivojević 2 - Dłoniak (4), Trice 14 (1), Kinnard 6, Tomaszek 3, Skibniewski.

Polfarmex Kutno - PGE Turów Zgorzelec 70:83 (19:27, 15:18, 21:21, 15:17)
Polfarmex: Łączyński 19 (5x3), Auda 15, Fletcher 10, Wołoszyn 10 (1), Mitchell 9 - Johnson 4, Malczyk 3, Grochowski, Jakóbczyk, Bartosz.
PGE Turów: Chyliński 17 (4x3), Taylor 13 (1), Żigeranović 9, Dylewicz 7 (1), Collins 6 - Moldoveanu 10 (2), Kulig 8, Wright 6, Czyż 4, Karolak 3 (1), Gospodarek.

Pozostałe mecze 18. kolejki: Polski Cukier Toruń - Polpharma Starogard Gdański 107:65 (24:10, 23:19, 34:25, 26:11), Anwil Włocławek - Rosa Radom 71:82 (23:11, 17:25, 19:25, 12:21), Jezioro Tarnobrzeg - Wikana Start Lublin 90:93 (21:24, 25:22, 25:17, 13:21, d: 6:9), Energa Czarni Słupsk - MKS Dąbrowa Górnicza 80:71 (18:13, 23:26, 22:12, 17:20). Trefl Sopot - AZS Koszalin 61:90 (17:24, 16:25, 10:26, 18:15). Poniedziałek: King Wilki Morskie Szczecin - Asseco Gdynia (godz. 19).