Weronika Nowakowska-Ziemniak wicemistrzynią Europy w biathlonie!

Tomasz Bochenek
Weronika Nowakowska-Ziemniak sprawiła kibicom bardzo miłą niespodziankę
Weronika Nowakowska-Ziemniak sprawiła kibicom bardzo miłą niespodziankę Polskapresse
W biathlonowym biegu na 7,5 km w mistrzostwach Europy w estońskim Otepaa Weronika Nowakowska-Ziemniak zajęła 2. miejsce. Do złota, które zdobyła Francuzka Coline Varcin, Polce zabrakło niespełna 10 sekund.

28-letnia duszniczanka, w przeciwieństwie do bezbłędnej na strzelnicy Varcin, musiała raz przebiec karną rundę (spudłowała pierwszy strzał w pozycji stojąc). To wtedy uciekł jej tytuł mistrzyni Europy.

Pozostałe trzy Polki - Monika Hojnisz, Magdalena Gwizdoń i Krystyna Guzik - nie miały powodów do zadowolenia. Wszystkie zajęły pozycje w drugiej połowie drugiej dziesiątki. Guzik pobiegła zdecydowanie szybciej od koleżanek, z trzema niecelnymi strzałami uzyskała czas bliski im wynikom, a one pokonywały tylko raz karną rundę.

Dla Nowakowskiej-Ziemniak (AZS AWF Katowice), obecnie 12. zawodniczki w klasyfikacji Pucharu Świata, to drugi w karierze medal mistrzostw Europy, trzy lata temu w słowackim Osrblie zdobyła brąz, też w sprincie. Wówczas jednak zawody odbywały się w formule do lat 26. Teraz limitu wiekowego nie ma, ale wiele federacji i tak nie wysyła na ME najsilniejszych ekip. Nie inaczej jest w Estonii.

W poniedziałek bieg na dochodzenie. Nowakowska-Ziemniak będzie w nim najpoważniejszą kandydatką do złota, ale o medale powinny walczyć też pozostałe Polki, które nie straciły dziś dużo.

Bieg na 7,5 km: 1. Coline Varcin (Francja) 20.26,4 (0 karnych rund), 2. Weronika Nowakowska-Ziemniak strata 9,7 (1), 3. Jekaterina Szumiłowa (Rosja) 10,1 (1)... 16. Monika Hojnisz 49,4 (1), 17. Magdalena Gwizdoń 51,7 (1), 18. Krystyna Guzik 52,7 (3).