Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

MŚ 2015 piłkarzy ręcznych. Polska gra z Katarem o finał

Jacek Sroka, Katar
Polacy cieszyli się po ograniu Chorwacji na mistrzostwach świata piłkarzy ręcznych w Katarze. Teraz chcą odprawić gospodarzy
Polacy cieszyli się po ograniu Chorwacji na mistrzostwach świata piłkarzy ręcznych w Katarze. Teraz chcą odprawić gospodarzy Qatar 2015 via epa/GUILLAUME HORCAJUELO
W piątek o godz. 16.30 zaczął się mecz Polaków z Katarem o awans do finału mistrzostw świata. Transmisja półfinału MŚ z gospodarzami turnieju w TVP2.

Polscy piłkarze ręczni po raz piąty w historii awansowali do półfinału mistrzostw świata. Do tej pory biało-czerwoni wywalczyli w tej imprezie trzy medale. Teraz stają przed wielką szansą na powiększenie tego dorobku.

- Brąz już mamy, srebro już mamy, więc teraz pora na... - Krzysztof Lijewski znacząco zawiesza głos. Zawodnik, którego w trakcie turnieju z gry wyeliminowała kontuzja, obserwuje teraz mecze kolegów z trybun i jeszcze bardziej się denerwuje. - Mamy szansę na finał, bo Katar na papierze na pewno jest słabszym zespołem niż Francja czy Hiszpania, które zagrają w drugim półfinale - kończy "Lijek".

Katar jest jeszcze większą rewelacją tego turnieju niż Polska. Drużyna z Azji po raz pierwszy w historii znalazła się w czołowej czwórce mistrzostw, a przecież odbywają się one już po raz 24.

- Nie spodziewałem się, że Katar zajdzie tak daleko. Stawiałem, że będą w ósemce, ale jak widać świetny hiszpański trener Valero Rivera dobrze to wszystko poukładał, a naturalizowani zawodnicy ciągną ich grę - stwierdza skrzydłowy Adam Wiśniewski.

W kadrze Kataru na MŚ jest aż dziesięciu naturalizowanych obcokrajowców: trzech Czarno-górców, dwóch Bośniaków oraz Francuz, Hiszpan, Kubańczyk, Egipcjanin i Tunezyjczyk. Za każde zwycięstwo dostają oni ponoć premię w wysokości 100 tys. dolarów.

W ataku błyszczy Żarko Marković, który rzucił już 49 bramek. Czarnogórzec ma sporą szansę zostać najlepszym strzelcem turnieju.

Atutem Katarczyków są też znakomici bramkarze. Doświadczony Bośniak Danijel Sarić, który wcześniej grał w Barcelonie, broni z 36-procentową skutecznością. Jego zmiennik Goran Stojanović znakomicie spisuje się natomiast przy karnych. W tych MŚ obronił ich już siedem (41 procent). Dla porównania statystyki Sławomira Szmala wynoszą w obu elementach gry 32 procent.

Golkiper Polaków pytany o taki dwuznaczny moralnie sposób budowy drużyny, jaki zastosowali gospodarze MŚ odparł: - Nie mnie to oceniać. Naszej federacji nie stać na taką rozrzutność. Sam też na pewno nie zagram nigdy dla reprezentacji Kataru.
Biało-czerwoni z dużymi nadziejami czekają na dzisiejsze spotkanie świadomi szansy, jaka się przed nimi otwiera.

- Krąży w nas teraz taka pozytywna energia. Nie pokazujemy może w tych mistrzostwach pięknej gry, ale okazuje się, że wolą walki i sercem można wygrywać mecze. Naszym wielkim atutem jest nieustępliwość i to, że nigdy się nie poddajemy, nawet, gdy rywal osiąga kilkubramkową przewagę zawsze wierzymy, że jesteśmy w stanie to odrobić - mówi Michał Jurecki, który po meczu z Chorwacją nie miał nawet siły utrzymać przy kolacji widelca w ręce.

- Wszyscy jesteśmy już troszeczkę zmęczeni, ale każdy też wie, o co gramy, a to pozwala wykrzesać z siebie dodatkową energię - mówi rozgrywający Piotr Chrapkowski, a obrotowy Kamil Syprzak dodaje: - Niesieni zwycięską falą chcemy zrobić kolejny krok i awansować do finału, bo marzymy o tym, żeby spełnił się nasz sen o medalu.

W rozmowach z Polakami często poruszany był temat sędziów, którzy we wcześniejszych spotkaniach pomagali gospodarzom MŚ. Narzekali na to m.in. Niemcy i Austriacy.

- Sędziowie nas nie interesują. Każdy gwizdek, który będzie nas wyprowadzał z równowagi będzie działał na naszą niekorzyść, dlatego trzeba za wszelką cenę zachować chłodną głowę - mówi Szmal.

Nasz bramkarz nie obawia się także pełnych trybun, bo Katarczycy po sukcesach swojej drużyny bardzo polubili piłkę ręczną.

- Pełna hala może być dla nas tylko dodatkową motywacją. Zresztą nie pierwszy raz zagramy z gospodarzami na dużej imprezie - dodaje Szmal.

Ostatnie mecze z reprezentacjami gospodarzy w strefie medalowej nie były dla Polaków szczęśliwe. W 2009 r. przegraliśmy w Zagrzebiu półfinał z Chorwatami 23:29 i wywalczyliśmy brąz. Dwa lata wcześniej pokonaliśmy Niemców w grupie, lecz w finale w Kolonii ulegliśmy 24:29 i zdobyliśmy srebro.

Po przełamaniu w ćwierćfinale chorwackiej klątwy nikt jednak nie martwi się przeszłością.

- Wierzę, że to my wygramy, bo mamy mocniejszą ławkę od Kataru, a na tym etapie turnieju wyrównany skład jest sprawą bardzo ważną - mówi Andrzej Rojewski, który rozgrywa w Katarze bardzo dobry turniej.

Po meczu z Chorwacją nikt w polskiej ekipie nie narzeka na poważniejsze kontuzje.

- Piotrek Grabarczyk i Michał Jurecki są trochę poobijani, a Andrzej Rojewski ma rozciętą głowę, ale nie są to urazy, które eliminowałyby ich z gry. Dadzą radę - informuje lekarz kadry Rafał Markowski.

Pary półfinałowe

Katar - Polska (piątek, godz. 16.30 - transmisja w TVP 2 i TVP Sport); Francja - Hiszpania (piątek, godz. 19.00 - transmisja w TVP Sport). Mecze o medale O brąz: niedziela, godz. 14.30 - TVP Sport. O złoto: niedziela, godz. 17.15 - TVP Sport. Mecz Polaków o medal pokaże także TVP 2.

Szukasz więcej sportowych emocji?

POLUB NAS NA FACEBOOKU!">POLUB NAS NA FACEBOOKU!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki