Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lutowy numer magazynu "NASZA HISTORIA" już w kioskach!

red.
Najnowszy numer magazynu "Nasza Historia" od 29 stycznia w kioskach. Sprawdź, o czym piszemy w lutowym wydaniu!

NASZA HISTORIA - POMORZE

Filmowe Kaszuby. “Wiatr od morza” i “Blaszany bębenek” to tylko niektóre z obrazów pokazujących nasz region

Gdański desant ludzi Wałęsy na Warszawę. Rozpoczęte w lutym 1989 r. obrady Okrągłego Stołu były dla wielu opozycjonistów początkiem kariery państwowej. Z solidarnościowych negocjatorów zamienili się w ministrów i innych wysokiej rangi urzędników państwowych.

Bydgoszcz 1945. Wrota, przez które Armia Czerwona wdarła się na Pomorze 70 lat temu ruszyła wielka sowiecka ofensywa.

Czarny dzień na ORP Błyskawica. Na początku bieżącego roku doszło do niegroźnego pożaru na zacumowanym w Gdyni okręcie muzeum. Incydent przypomniał jednak o tragedii, jaka rozegrała się na Błyskawicy w 1967 r. Wtedy zginęło siedem osób.

Bałtycka Atlantyda. Co się stało ze Starą Łebą? Zimą 1558 r. wybrzeże Bałtyku nawiedził sztorm, który na zawsze zmienił życie pewnego miasteczka.

Była jak świeżo wypieczona bułeczka, kociątko. Kalina Jędrusik. Przyjechała na Wybrzeże w 1953 r. razem ze Zbyszkiem Cybulskim i Bogumiłem Kobielą. Choć nie zabawiła w Trójmieście długo, to na trwałe zapisała się w pamięci przyjaciół z teatru.

Makabryczna zbrodnia w Cedrach Małych. W lutym 1929 r. przed sądem w Wejherowie stanął Józef L. oskarżony o zabójstwo małżeństwa w Wolnym Mieście Gdańsku.

KRAJ i ŚWIAT

Operacja Samum. Warto prześledzić nieznane szczegóły słynnej akcji polskich tajnych służb w Bagdadzie, podczas pierwszej wojny w Iraku.

Córka Marszałka walczy z Niemcami. Jadwiga Piłsudska-Jaraczewska osobiście dostarczyła aliantom prawie 300 samolotów bojowych.

Fałszywy konsul Austrii wyprowadził w pole całą armię urzędników PRL. O Czesławie Śliwie vel Silbersteinie nakręcono nawet film fabularny z Piotrem Fronczewskim w roli głównej.

Znikające książki. Jak komuniści wymazywali ze zbiorowej świadomości dzieła literatury i ich autorów. Nawet niewinne tytuły mogły trafić na indeks.

Sekrety Mościckiego. W młodości planował zostać terrorystą samobójcą. U szczytu politycznej kariery wywołał skandal obyczajowy. Skończył w kiepskim stylu. Jednym słowem: niepomnikowa sylwetka prezydenta II RP.

Szturm Kołobrzegu. Mija 70 lat od krwawej bitwy na Pomorzu zachodnim. Przypominamy atak na na niemiecką twierdzą Kolberg.

Ireneusz Iredyński - peerelowski artysta przeklęty. Pisarz słynął z burzliwego życia. Spędził nawet kilka lat w więzieniu w Sztumie za rzekomy gwałt. Jaki był naprawdę?

Polscy mafioso w Chicago. Kim byli najpoważniejsi konkurenci Ala Capone? Polskimi emigrantami.

KULTURA POPULARNA

Ava Gardner. „Najpiękniejsze zwierzę świata, kobieta-wamp, legenda” - tak opisywano urodziwą i jedną z najbardziej niepokornych aktorek w historii Hollywood.

Moda, sztuka, rozrywka. Przedstawiamy m.in. historię kultowej apaszki Hermesa, poruszających fotografii Diane Arbus i Pałacu Westminsterskiego, który przez 500 lat był siedzibą brytyjskich monarchów.

Lutowe kalendarium, a w nim m.in. rocznica urodzin Karola Darwina, ustanowienia „Mazurka Dąbrowskiego” hymnem Polski i emisji pierwszego odcinka serialu „Pan Samochodzik i templariusze”.

Kuchnia, a w niej o daniach z pulardy (niezwykle delikatnego kurzego mięsa) znanych i popularnych w kuchni staropolskiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki