Pomorskie śmieci na eksport do Szwecji

  Pomorskie śmieci na eksport do Szwecji

  Kazimierz Netka

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  W tych odpadach jest wiele paliwa, które się marnuje...

  W tych odpadach jest wiele paliwa, które się marnuje... ©Adam Warżawa/archiwum

  W Europie dojdzie wkrótce do międzynarodowego handlu... śmieciami. Prym będzie wiódł w tym nasz kraj, a zwłaszcza województwo pomorskie. Będziemy zmuszeni część swych odpadów przekazywać do utylizacji za granicę, i słono za to płacić. W Polsce nie będzie warunków do prawidłowego ich unieszkodliwiania.
  W tych odpadach jest wiele paliwa, które się marnuje...

  W tych odpadach jest wiele paliwa, które się marnuje... ©Adam Warżawa/archiwum

  Chodzi zaś o tzw. frakcję energetyczną pozostałości np. niektórych opakowań, drewna - wszystkiego, co nada się do spalenia, a co teraz wyrzucamy z własnych domów. Od początku 2013 roku zacznie bowiem obowiązywać unijny zakaz gromadzenia na wysypiskach odpadów, które można wykorzystać w specjalnych, bezpiecznych spalarniach. Do tego czasu nie powstanie u nas ani jedno takie urządzenie.

  - Na dzisiaj naszym największym problemem jest zagospodarowanie frakcji energetycznej odpadów - mówi Izabela Wołosiak, wiceprezes spółki Eko Dolina, zarządzającej w imieniu KZG Zakładem Unieszkodliwiania Odpadów w Łężycach.
  - Dlatego czekamy na powstanie zakładu termicznego do ich unieszkodliwiania, czyli spalarni. Jej budowa w Pomorskiem ciągle się oddala. Trudno powiedzieć, kiedy powstanie. Teraz staramy się odseparowywać te odpady od zmieszanych i przekazywać je do spalenia w cementowniach.

  Niestety, cementowni mamy za mało, by zdołały wszystkie tego rodzaju pozostałości spalić.
  - Zakład termicznego zagospodarowania części odpadów powstanie w Pomorskiem w 2016 roku - ocenia Wojciech Głuszczak, prezes zarządu Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku. - W niej będzie spalana część odpadów nadających się do takiego zagospodarowania, z całego województwa; razem około 220 tysięcy ton rocznie.

  Za pozbywanie się tych odpadów odpowiedzialne są gminy. W 2013 roku nie będą mogły wyrzucać ich na wysypisko. Będziemy płacić kary albo... wysyłać odpady do spalenia za granicą. Szwedzi bardzo chętnie przyjmą je od nas - do produkcji ciepła na potrzeby grzewcze. Jeszcze im za to zapłacimy. Ile? Na razie negocjacje trwają. Cementowniom za spalenie jednej tony trzeba zapłacić ponad 200 złotych.

  Jeszcze nie uzgodniono, w jaki sposób i w czym odpady zostaną do Szwecji zawiezione.
  - Najprawdopodobniej popłyną tam statkami, a pierwszy rejs odbędzie się prawdopodobnie jeszcze w bieżącym roku - mówi Izabela Wołosiak, wiceprezes spółki Eko Dolina. - Największa spalarnia znajduje się w środkowej Szwecji.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Czy tylko spalarnia ?

   J.K. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 49 / 47

   A może zacząć wreszcie to, co powinno nastąpić już wiele lat temu, czyli segregację odpadów już na serio, na samym początku procesu wytwarzania odpadów i śmieci. Bez segregacji Szwedzi nie...rozwiń całość

   A może zacząć wreszcie to, co powinno nastąpić już wiele lat temu, czyli segregację odpadów już na serio, na samym początku procesu wytwarzania odpadów i śmieci. Bez segregacji Szwedzi nie wezmą tego, co na Pomorzu chcieliby koniecznie spalać. Pewnie nadal będzie trwał szantaż: albo spalarnia, albo śmieciowy Armagedon, wzrost opłat itp.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama