Gdańsk: Spotkanie ze Zbigniewem Mikołejko w Instytucie...

  Gdańsk: Spotkanie ze Zbigniewem Mikołejko w Instytucie Kultury Miejskiej

  Henryk Tronowicz

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Prof. Zbigniew Mikołejko będzie we wtorek gościem Instytutu Kultury Miejskiej. Opowie o swoich dwóch książkach z serii "We władzy wisielca".
  Gdańsk: Spotkanie ze Zbigniewem Mikołejko w Instytucie Kultury Miejskiej
  W Instytucie Kultury Miejskiej odbędzie się dziś spotkanie z prof. Zbigniewem Mikołejką, autorem książki "We władzy wisielca" oraz tomu drugiego tej pracy "We władzy wisielca. Ciemne moce, okrutne liturgie" (Wyd. słowo/obraz terytoria). Spotkanie poprowadzi prof. Józef Majewski, kierownik Zakładu Komunikacji Kulturowej i Aksjologii Dziennikarstwa Uniwersytetu Gdańskiego.

  Bohaterem tomu pierwszego był wisielec, który "obok topielicy czy wampira", należy do głównych i najbardziej wymownych figur śmierci w kulturze Zachodu, w jego wyobraźni i egzystencjalnej praktyce. Prof. Mikołejko tropił i prześwietlał w tamtym tomie dzieje "tajnego panowania" wisielca i jego moc szczególną, albowiem wciąż odnawiającą się paradoksalnie w rozmaitych miejscach i czasach.
  Zastrzegając, że nie ma zamiaru przebijać wisielca osinowym kołkiem, autor poddawał figurę wisielca refleksji w spektrum najszerszym: "Od ikonografii po politykę, od wymiaru sprawiedliwości po religię, od racjonalistycznej nauki po magię, od filozofii po zabawę, od medycyny po wróżby z kart" i wreszcie "od nacjonalistycznego mesjanizmu po powieść kryminalną".

  Kontynuacją książki o wszechmocy wisielca w wyobraźni i praktyce Zachodu jest tom drugi: "We władzy wisielca. Ciemne moce, okrutne liturgie". Zbigniew Mikołejko w tym nowym tomie opowiada o powiązaniach między władzą a szubieniczną karą, o egzekucji jako rytuale i święcie ludu, o przeobrażeniu figury wisielca w anonimowego, stadnego trupa bez twarzy, o wisielczych szaleństwach Rozumu i medycyny doświadczalnej, o wisielcu w kulturze romantyzmu. Z godną wyróżnienia precyzją, a przy tym w sposób niepozbawiony humoru Mikołejko opisuje wieszanie angielskich czarownic w Nowym i w Starym Świecie, szaleństwo linczowania w Stanach Zjednoczonych, ale także to, jak pojedynczy wisielec stał się twarzą współczesnej wojny. Również w tej książce nie brak nawiązania do znanych dzieł malarstwa i literatury, kina i popkultury.

  Autor poddaje analizie mnogość znaczeń omawianego symbolu i prowadzi czytelnika poprzez jego dzieje od czasów najdawniejszych aż po współczesność.
  Instytut Kultury Miejskiej, Gdańsk, Długi Targ 39/40, godz. 18. Wstęp wolny.

  Treści, za które warto zapłacić! REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI

  Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama