Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pelplin: Konserwatorzy walczą z kołatkiem, szkodnikiem który żeruje na ołtarzach

Przemysław Zieliński
W części centralnej odnowionego ołtarza św. Marii Magdaleny znajduje się obraz Hermana Hana, przedstawiający śmierć świętej. Wcześniej, kołatki osłabiły drewno ołtarzy.
W części centralnej odnowionego ołtarza św. Marii Magdaleny znajduje się obraz Hermana Hana, przedstawiający śmierć świętej. Wcześniej, kołatki osłabiły drewno ołtarzy. muzeum diecezjalne w Pelplinie
Kołatki zaatakowały ołtarz, zdegradowały i osłabiły drewno. W Pelplinie podjęto prace konserwatorskie mające na celu ochronę bezcennych zabytków bazyliki.

Bazylika katedralna w Pelplinie to jeden z najcenniejszych zabytków na Pomorzu. Wnętrze świątyni ozdabia ponad dwadzieścia ołtarzy, z monumentalnym ołtarzem głównym o wysokości 25 metrów na czele. Prace konserwatorskie trwają tutaj od zakończenia II wojny światowej, a władze diecezji sięgają też po zewnętrzne środki, jak dofinansowania z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zakończył się właśnie pierwszy etap prac restauratorskich dwóch ołtarzy: św. Marii Magdaleny z 1613 r. oraz św. Jakuba Starszego z 1640 r.

W tym pierwszym znajdują się aż trzy obrazy Hermana Hana (1574-1627/1628), najwybitniejszego malarza początku XVII w. w Polsce i prekursora malarstwa barokowego.
- Ołtarz zaatakowały kołatki, które zdegradowały i osłabiły drewno - tłumaczy Katarzyna Przepióra, konserwator dzieł sztuki. - Z kolei obrazy Hana były słabo czytelne z powodu zaślepniętego, brudnego i pozaciekanego werniksu. Ołtarz św. Marii Magdaleny jest najwspanialszym przykładem sztuki późnego manieryzmu na terenie Polski, a jego rzeźby i ornamenty wykonano według wzorców niderlandzkich.

Ochrony przed szkodnikami wymagał też drugi z odnowionych ołtarzy, poświęcony św. Jakubowi Starszemu, ufundowany przez opata oliwskiego Michała Konarskiego. Szczególnie zniszczone były elementy konstrukcyjne, z których wysypywała się świeża mączka świadcząca o czynnych żerowiskach owadów. Umieszczone w ołtarzu trzy obrazy Bartłomieja Strobla również były częściowo nieczytelne. Główny obraz, przedstawiający ścięcie św. Jakuba, podobnie jak umieszczoną na zwieńczeniu rzeźbę św. Michała Archanioła odnowiono. Pozostała część ołtarza czeka na drugi etap prac.

Treści, za które warto zapłacić! REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI

Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki