POMOC DLA OFIAR NAWAŁNICY
  PCK: 11 1160 2202 0000 0003 0286 5549 | CARITAS: 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 Z DOPISKIEM "WICHURA" LUB SMS "WICHURA" NA NR 72052

  Czarny piątek na Pomorzu. Skutki nawałnicy nadal odczuwalne

  Rozwiń

  Czarny piątek na Pomorzu. Skutki nawałnicy nadal odczuwalne

  Nikt nie był w stanie wyobrazić sobie, jakiego spustoszenia przez zaledwie kilkadziesiąt minut będzie w stanie dokonać wiatr. Pięć ofiar śmiertelnych, setki budynków i tysiące hektarów lasu dosłownie zmiecionych z powierzchni ziemi.

  Czarne: Armia pozbywa się wielkiego poligonu

  Czarne: Armia pozbywa się wielkiego poligonu

  Wojciech Piepiorka

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Czarne: Armia pozbywa się wielkiego poligonu

  ©Archiwum

  Nieużytkowany przez wojsko od kilkunastu miesięcy poligon czołgowy w Czarnem (powiat człuchowski) przechodzi w zarządzanie Lasów Państwowych. Ministerstwo Obrony Narodowej pozbywa się niepotrzebnego armii majątku i dotknęło to też poligonu, który ma powierzchnię prawie 3 tys. hektarów. To ogromny teren - dla porównania tylko o 1,6 tys. ha mniejszy od powierzchni całego 6-tysięcznego miasta Czarne.
  Czarne: Armia pozbywa się wielkiego poligonu

  ©Archiwum

  MON zwraca Lasom Państwowym poligon m.in. dlatego, żeby zrzucić z siebie obowiązek płacenia podatków gruntowego i leśnego (to około 20 tys. zł rocznie). Z prawie 2,9 tys. hektarów do Lasów Państwowych trzy miesiące temu przekazanych zostało prawie 2 tys. ha. Pozostałe 940 hektarów musi zostać oczyszczone z niewypałów i niewybuchów. Dotychczas cały teren poligonu został przeszukany przez wojskowych saperów na głębokość 30 centymetrów (znaleziono wtedy aż 4765 różnych niewypałów i niewybuchów), ale Lasy Państwowe zawnioskowały, żeby najintensywniej użytkowane 940 hektarów "przekopać" bardziej dokładnie.

  - Całkowite przekazanie poligonu dla Lasów Państwowych uzależnione jest od uzgodnień pomiędzy Departamentem Infrastruktury MON a Generalną Dyrekcją Lasów Państwowych w sprawie dodatkowego oczyszczenia części terenu poligonu, o powierzchni 940 ha na głębokość większą niż dotychczas przeprowadzono - wyjaśnia ppłk Tomasz Hopcia, rzecznik prasowy Rejonowego Zarządu Infrastruktury w Gdyni. - Nadleśnictwo Czarne Człuchowskie uznało ten teren za obszar dawnego pola roboczego poligonu wojskowego, intensywnie eksploatowanego przez wojsko, które wymaga bezwzględnego oczyszczenia terenu z niewybuchów i innych materiałów niebezpiecznych pochodzenia wojskowego do głębokości 1 metra.

  Na te zamierzenie, jak dodaje podpułkownik Hopcia, konieczne jest pozyskanie stosownych środków finansowych z funduszy unijnych przez Lasy Państwowe w 2011 roku.

  Poligon znajdzie się w zasobach Nadleśnictwa Czarne Człuchowskie. Będzie on funkcjonował jak każdy las. Dlatego dla bezpieczeństwa miłośników leśnych spacerów trzeba usunąć z tego terenu wszystkie militarne pozostałości.

  - W części ten teren jest zalesiony, w części zakrzaczony, a na innej części znajdują się wrzosowiska - mówi nadleśniczy Zbigniew Wełniński. - Będziemy na tym terenie prowadzili normalną gospodarkę leśną, ale koncepcji co do zagospodarowania całości jeszcze nie ma. Właśnie przygotowywany jest 10-letni plan urządzania lasu i na jego podstawie będziemy działać, gdy przejmiemy cały obszar poligonu - kończy Wełniński.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   kopanie

   ET (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   pod naszym namiotem z 84-roku można kopać

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama