Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dialog konia i woźnicy. Jak pogodzić reguły rynku i racje górników?

Barbara Szczepuła, publicystka
Gdy czytałam, że rząd zamierza zamknąć kopalnię Brzeszcze, która jest jedynym pracodawcą dla ludzi z sąsiadującego z nią miasta, współczułam tym, których to miało dotknąć. Tak właśnie stało się z jedną z dzielnic Będzina.

Dziś jest to pustynia. Tak dzieje się z Bytomiem. Gdy oglądam w telewizji zdesperowanych mężczyzn na dziedzińcach kopalń i płaczące przed bramami kobiety, które boją się, że nie będą miały z czego żyć, jestem przekonana, że nie można ich zostawić własnemu losowi i popieram panią premier, która podpisuje porozumienie z górnikami. Nawet jeśli jest niezbyt korzystne dla pozostałej części społeczeństwa.

Próbuję jednak zrozumieć, dlaczego ci ludzie tak się upierają, by pracować w kopalni? Szczególnie trudno to pojąć w kontekście zdarzających się raz po raz wypadków. Wtedy wydaje się, że każda inna praca jest lepsza niż ta, tak niebezpieczna przecież.

Socjolog Marek Szczepański mówi w "Tygodniku Powszechnym": "Zapytaliśmy niedawno ośmiuset górników, dlaczego wybierają kopalnie. Byliśmy zaskoczeni, gdy ponad 90 proc. odpowiedziało, że ma ojca, brata lub kogoś w najbliższym otoczeniu, kto ten typ pracy zachwala. Kopalnia jest centrum ustalonych wartości. Przez wiele lat życie ich rodzin toczyło się wokół kopalni. To ona zapewniała im byt. Dlatego tak trudno się z nią rozstać. (…) To jest metafizyka, nie tylko przestrzeń". Młody pisarz ze Śląska Szczepan Twardoch denerwuje się: "Warszawscy mądrale proponują górnikom, by po prostu znaleźli sobie inną pracę, skoro zlikwiduje się im nierentowną kopalnię.

Nie wiem, czy więcej w tym głupoty czy pogardy, wiem, że to obrzydliwe. Ślązacy powinni teraz wymyślić samych siebie dla siebie, a nie zastanawiać się nad tym, czy Polska Ślązaków rozumie i docenia, czy nie." Jest jednak i druga strona medalu. Dopiero co usłyszeliśmy, że Jastrzębska Spółka Węglowa, uchodząca za lepiej zarządzaną od nieszczęsnego Katowickiego Holdingu Węglowego, wypowiedziała górnikom układ zbiorowy, bo nie stać jej na wypełnianie zawartych w nim postanowień. Zapowiedziała zamrożenie płac, zmniejszenie deputatu węglowego oraz zawieszenie dopłat do zwolnień lekarskich. Cieszymy się, że tanieją paliwa w stacjach benzynowych, ale nie zastanawiamy się, jak to wpływa na sytuację ludzi pracujących na polach naftowych czy w rafineriach. Nie nasz problem.

Tanieje także węgiel. Jest go na światowym rynku dużo, więc wygrywają ci, którzy mają niskie koszty i oferują niskie ceny. Polski węgiel jest drogi, bo wydobywa się go w trudnych warunkach. W PRL koszty nie grały roli, bo eksport węgla był głównym źródłem "cennych dewiz".

Dziś jest to sytuacja nie do utrzymania. Jak pogodzić reguły rynku i racje górników, którzy mają poczucie, że się im odbiera słusznie należne świadczenia? Czy intencje związkowych bossów z jednej strony (przewodniczący Duda twierdzi, że rozmowy górników z rządem to "dialog konia i woźnicy, którego atrybutem jest bat) i tych, którzy upominają się o "bolesne, ale niezbędne reformy" z drugiej, są czyste? I czy wtedy, gdy ceny węgla były wysokie ktokolwiek zgodziłby się na zmiany w górnictwie? Na razie wszyscy są "pod parą i w gotowości".

TUTAJ więcej felietonów Barbary Szczepuły.

Treści, za które warto zapłacić! REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI

Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dialog konia i woźnicy. Jak pogodzić reguły rynku i racje górników? - Dziennik Bałtycki

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki