Gdańsk: Jest pomysł na policyjny sztandar

  Gdańsk: Jest pomysł na policyjny sztandar

  Dorota Abramowicz

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Komenda Miejska Policji w Gdańsku jest jedną z ostatnich w województwie pomorskim, która nie ma własnego sztandaru. Sytuację tę postanowili zmienić znani historycy, przedstawiciele samorządu, gdańskich instytucji, Kościoła katolickiego, gminy żydowskiej, Centrum Kultury Tatarów i stowarzyszeń gdańskich.
  - Wielu mieszkańców Gdańska byłoby zdziwionych, słysząc, że tak zacna komenda nie ma własnego sztandaru - mówił Bogdan Oleszek, przewodniczący Rady Miasta Gdańska podczas wtorkowego spotkania w ratuszu.

  Efektem spotkania było zawiązanie Społecznego Komitetu Organizacyjnego Nadania Sztandaru dla Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku. Na jego czele stanął prof. Andrzej Januszajtis, przewodniczący Stowarzyszenia "Nasz Gdańsk".

  - Przepisy ściśle regulują zasady przyznawania sztandarów dla policji - tłumaczył wiceprzewodniczący stowarzyszenia i zarazem koordynator komitetu, Waldemar Kowalski. - Albo staje się tak wskutek decyzji ministra spraw wewnętrznych i administracji, albo przyznawany jest on przez organizację lub stowarzyszenie, albo - a jest to sposób najwyżej oceniany - sztandar funduje społeczeństwo. I tak będzie w tym przypadku.

  Niewykluczone, że uroczystości wręczenia sztandaru dla gdańskiej komendy, zaplanowane na lipiec tego roku w Święto Policji będą miały charakter ogólnopolski. W tym czasie w Trójmieście, w związku z przejęciem przez Polskę prezydencji w Unii Europejskiej, przewidywana jest obecność prezydenta Bronisława Komorowskiego oraz wielu ważnych zagranicznych gości.

  Oprócz uroczystego przekazania sztandaru planowane są m.in. wystawy oraz sesja historyczna o dziejach gdańskiej policji i milicji.

  - Już w XVII wieku wprowadzono ograniczenie prędkości dla wozów przy kościele św. Jana - mówił prof. Andrzej Januszajtis. - Ktoś tego musiał pilnować. Jednak prof. Grzegorz Berendt z IPN, przypominając, że policja nazistowska represjonowała w Gdańsku polskich policjantów, radził, by unikać skojarzeń o ciągłości policji gdańskiej.

  Sam koszt wyhaftowania sztandaru wyniesie 12 tys. złotych. Na jednej stronie, na niebieskim tle pojawią się słowa "Honor i Ojczyzna". Druga część sztandaru - czerwona - zostanie ozdobiona herbem Gdańska oraz symbolami poszczególnych działów policji. Pojawi się również postać patrona funkcjonariuszy - św. Michała Archanioła.

  Wiadomo już, że sztandar nie powstanie w Gdańsku, ale w polecanej przez Komendę Główną Policji firmie z Suwałk.

  Na Pomorzu własne sztandary ma 14 komend miejskich i powiatowych policji. Wyjątkiem są komendy w Gdańsku, Sopocie, Kartuzach, Pruszczu i Starogardzie Gd.

  Wszystkie sztandary zostały nadane po 1989 roku, kiedy to policja zastąpiła Milicję Obywatelską. Wygląd i rozmiary sztandaru, a nawet procedura "wbicia gwoździ honorowych w drzewce" są ściśle określone przez przepisy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Ceremoniał przyznania sztandaru jest jedną z największych policyjnych uroczystości.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama