Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odzyskane piękno starych książek

Joanna Kielas
Joanna Kielas
Wejherowskie muzeum odnowiło zabytkowe, a wcześniej bardzo zniszczone dzieła

Konserwacji, którą prowadzono przez ostatnie dwa lata, poddano 79 zabytkowych, unikatowych dzieł papierowych, głównie 33 cenne starodruki oraz książki, prasę, fotografie i grafiki z XIX i XX wieku.

- Najcenniejszą grupę muzealiów stanowią starodruki w tym modlitewniki, księgi liturgiczne, biblie, zielnik, wilkierz wejherowski - wyjaśnia koordynator projektu Janina Kurowska z muzeum w Wejherowie. - Są to wybitne dzieła wydane w XVI-XVIII w. w języku polskim, niemieckim i łacińskim, stanowiące źródła do historii Pomorza, Polski i Europy.

Na szczególne wyróżnienie, ze względu na rangę, zasługuje starodruk - pierwsze w Polsce dzieło botaniczne - "Zielnik", wydany w 1613 r. w języku polskim. Jego autorem jest Simon Syrennius, profesor Akademii Krakowskiej. Dzieło to zawiera opisy i wizerunki 765 roślin leczniczych, recepty, opisuje sposoby zwalczania szkodników oraz leczenia bydła domowego. Wyjątkowe miejsce zajmuje również starodruk z 1769 r. To wilkierz - zbiór praw miejskich, opracowany przez Ignacego Przebendowskiego dla miasta Wejherowa, sygnowany przez hrabiego Keyserlingka.

Konserwacji poddano również fotografie z początku XX wieku, grafiki Carla Schultza (1801-1873), które przedstawiają zabytki Gdańska oraz barwne litografie pałaców w Wejherowie i w Kębłowie, wydane w Berlinie przez Alexandra Dunckera w latach 1861-1862.

Do zabiegów konserwatorskich zakwalifikowano również książki i prasę z XIX w., które miały doniosłe znaczenie dla rozwoju i trwania kultury duchowej Kaszub i Pomorza. Modlitewnik z 1866 r. stanowi cenny i stosunkowo rzadki dokument życia religijnego na Pomorzu. Wydany został w Gdańsku, z myślą o potrzebach duchowych pątników udających się na Kalwarię Wejherowską. - Przy kwalifikowaniu zbiorów do odnowy braliśmy pod uwagę kilka kryteriów, m.in. ich unikatowość (np. Zielnik - w Polsce jest tylko kilka egzemplarzy), ich wartość merytoryczną (czy zbiory związane są z Wejhero-wem i okolicą, czy dotyczą spraw kaszubskich, kto jest ich twórcą, gdzie powstały), stan ich zachowania oraz częstotliwość korzystania z tych zbiorów przez różne środowiska naukowe - mówi Janina Kurowska.

Wszystkie zbiory poddano dezynfekcji gazowej w komorze próżniowej. Część z nich przeszła kompleksowe specjalistyczne zabiegi konserwatorskie, a prasa dodatkowo masowemu odkwaszaniu. Prace konserwatorskie wykonała pracownia ze Szczecina pod kierownictwem Justyny Wdowiak.

- Zasadniczą ideą konserwacji było przywrócenie zbiorom dawnej świetności z zachowaniem ich autentycznych walorów estetycznych. Wytypowane muzealia stanowią bezcenne świadectwo życia, kultury i twórczości Kaszubów, które uratowano dla przyszłych pokoleń - mówi dyrekcja muzeum.

Magię zbiorów po konserwacji oraz dokumentację fotograficzną obrazującą stan ich zachowania, zaprezentowano na wystawie pt. "Piękno odzyskane". Obejrzało ja ponad dwa tysiące zwiedzających.

Konserwacja
kosztowała 68 tys. zł. Wszystkie działania były możliwe dzięki otrzymanemu dofinansowaniu w wysokości 50 tys. zł od ministra kultury i dziedzictwa narodowego na zadanie pod nazwą "Konserwacja najcenniejszych piśmienniczych zbiorów wejherowskiego muzeum". Projekt był realizowany w latach 2013-2014, natomiast podsumowanie i finansowe rozliczenie trzeba wykonać do końca stycznia br. Jego autorem i koordynatorem była starszy kustosz Janina Kurowska przy współpracy wszystkich wejherowskich muzealników.

Muzeum w Wejherowie posiada obecnie ponad 76 tys. eksponatów. Ten zbiór się powiększa. Muzeum otrzymało ostatnio spuściznę po badaczce dziejów Wejherowa Reginie Osowickiej, zaś tydzień temu prof. Hanna Popowska-Taborska i jej mąż Henryk ofiarowali w darze kolejne cenne książki i opracowania związane z naukowymi kontaktami kaszubsko-rosyjsko-czeskimi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki