Apel o poszanowanie i chrześcijańskie świętowanie niedzieli....

  Apel o poszanowanie i chrześcijańskie świętowanie niedzieli. Rozmowa z biskupem Wiesławem Szlachetką

  Kamila Grzenkowska

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Z ks. Wiesławem Szlachetką, biskupem pomocniczym archidiecezji gdańskiej, rozmawia Kamila Grzenkowska.
  Apel o poszanowanie i chrześcijańskie świętowanie niedzieli. Rozmowa z biskupem Wiesławem Szlachetką

  ©Przemek Zieliński

  Biskupi Kościoła rzymskokatolickiego w Polsce i zwierzchnicy kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej wystosowali w tym tygodniu apel o poszanowanie i chrześcijańskie świętowanie niedzieli. Czy ten apel jest potrzebny?
  Jest potrzebny w aktualnym kontekście, ponieważ jest on skierowany do wielu środowisk - najpierw do wszystkich chrześcijan, by odkrywali wartość niedzieli. Następnie do pracodawców, by w tym dniu, jeśli nie ma takiej konieczności, nie angażowali ludzi do pracy. Jest to też apel do parlamentarzystów, by zapewniali takie rozwiązania ustawodawcze, które będą dawać możliwość świętowania tego dnia. Dokument jest adresowany także do władz naszego kraju, aby okazywały troskę o to, by człowiek nie był sprowadzany do narzędzia zysku, a także do wszystkich ludzi dobrej woli, żeby zwracano uwagę na społeczny pożytek tego dnia.


  W obronie wolnych niedziel.

  Czy chrześcijanie zapomnieli o świętowaniu niedzieli?
  Myślę, że nie. Świadczy o tym spora liczba uczestniczących w liturgii Eucharystii, bo to jest centrum przeżywania tego dnia. Ten dzień przeżywany jest także we wspólnocie rodzinnej, więc nie można powiedzieć, że generalnie zapomnieli. Zdarzają się jednak takie sytuacje, że niektórzy rzeczywiście zapomnieli - dlatego ten apel ma na celu o tym przypomnieć, o wadze tego dnia. To jest najstarsze i najważniejsze święto chrześcijańskie, gdyż jest pamiątką Zmartwychwstania Pańskiego. Łączy ono całą historię zbawienia - ten dzień wieńczy także dzieło stworzenia. W tym dniu chrześcijanie od samego początku, czyli od zmartwychwstania Chrystusa, gromadzą się na łamaniu chleba - tak określana jest Eucharystia w tekstach Nowego Testamentu. Ten dzień ma również służyć do wypoczynku, jest też okazją, by się spotkać z rodziną czy z innymi ludźmi - by móc pogłębić więzi z nimi.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   sobota to dzień święty

   katol (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   8 Pamiętaj o dniu szabatu, aby go uświęcić3. 9 Sześć dni będziesz pracować i wykonywać wszystkie twe zajęcia. 10 Dzień zaś siódmy jest szabatem ku czci Pana, Boga twego. Nie możesz przeto w dniu...rozwiń całość

   8 Pamiętaj o dniu szabatu, aby go uświęcić3. 9 Sześć dni będziesz pracować i wykonywać wszystkie twe zajęcia. 10 Dzień zaś siódmy jest szabatem ku czci Pana, Boga twego. Nie możesz przeto w dniu tym wykonywać żadnej pracy ani ty sam, ani syn twój, ani twoja córka, ani twój niewolnik, ani twoja niewolnica, ani twoje bydło, ani cudzoziemiec, który mieszka pośród twych bram. 11 W sześciu dniach bowiem uczynił Pan niebo, ziemię, morze oraz wszystko, co jest w nich, w siódmym zaś dniu odpoczął. Dlatego pobłogosławił Pan dzień szabatu i uznał go za święty.
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ..tak tak swietujcie bo muzułmanie tuz, tuz!!!

   niewierny (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   to wasze dzieło

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   PEDOgogiczna ROLA KOŚCIOŁA czyli DZIEŃ WSTYDU I HAŃBY NA DRODZE (z)BAWIENIA:

   /=K..Z.. =N..S..Z..Z.. =S..O.L..I..D..A.R..N.O..Ś..Ć =O..R..G..A..N..I.S..T..Ó..W=/ (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   = Wiecej info ukaże się po wpisaniu w google: /=K..Z.. =N..S..Z..Z.. =S..O.L..I..D..A.R..N.O..Ś..Ć =O..R..G..A..N..I.S..T..Ó..W= oraz z puszczonymi wszelkimi znakami między literami i z KROPKAMI...rozwiń całość

   = Wiecej info ukaże się po wpisaniu w google: /=K..Z.. =N..S..Z..Z.. =S..O.L..I..D..A.R..N.O..Ś..Ć =O..R..G..A..N..I.S..T..Ó..W= oraz z puszczonymi wszelkimi znakami między literami i z KROPKAMI między literami.

   /(PODPISAŁ: /=K..Z.. =N..S..Z..Z.. =S..O.L..I..D..A.R..N.O..Ś..Ć =O..R..G..A..N..I..S..T..Ó..W=/ i A.S.C. )/
   zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama