Mieszkańcy obwodu kaliningradzkiego proszą Polaków o pomoc...

  Mieszkańcy obwodu kaliningradzkiego proszą Polaków o pomoc ws. kopalni soli potasowej

  Tomasz Chudzyński

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Takie ulotki, przygotowane w obwodzie kaliningradzkim, pojawiły się m.in. na Pomorzu
  1/4
  przejdź do galerii

  Takie ulotki, przygotowane w obwodzie kaliningradzkim, pojawiły się m.in. na Pomorzu ©autor

  Mieszkańcy obwodu kaliningradzkiego proszą o wsparcie mieszkańców Pomorza i Warmii w proteście budowy w okolicach odkrywkowej kopalni eksploatującej złoża soli potasowej. Wyliczają zagrożenia: zagrożone zasoleniem są gleby oraz wody podziemne, pyły solne mocno zanieczyszczają powietrze, przekraczając granice państwa.
  Mieszkańcy miasta Niwenskoje w obwodzie kaliningradzkim nie chcą budowy w okolicach miasta odkrywkowej kopalni eksploatującej złoża soli potasowej. Stowarzyszenie Społeczne Mieszkańców Miasta Niwenskoje obawia się tego przedsięwzięcia, konsekwencji dla środowiska naturalnego oraz zdrowia ludzi i zwierząt.

  Rosjanie informują o swoim proteście w ulotce, którą przewożą na tereny województw pomorskiego i warmińsko-mazurskiego - objętych przygranicznym ruchem bezwizowym. Jak ma wyglądać ich protest, tego na razie nie wiadomo. W ulotce podany jest adres do korespondencji mailowej.

  "Szanowni polscy sąsiedzi! Zwracają się do Was mieszkańcy obwodu kaliningradzkiego - czytamy w ulotce. - 20 km od granicy Polski (od m. Bezledy), przy Niwenskoje, rozpoczęły się prace przygotowawcze do wydobycia złóż soli potasowej. Wczytajmy się w ten apel, wyobraźmy sobie, co ma się dziać przy naszym domu! Jesteśmy bardzo zaniepokojeni o przyrodę, która nie zna granic państwowych i wołamy do swoich najbliższych sąsiadów, by razem obronić wspólną ziemię!".

  Ulotka zilustrowana jest kolażem przedstawiającym kobietę w tradycyjnym rosyjskim stroju i w masce przeciwgazowej, do tego załączono zdjęcia "krajobrazu" wokół kopalni soli potasowej na Białorusi i Uralu. Przypomina plakaty i ulotki kolportowane w latach 80. w Polsce w proteście przeciw elektrowni atomowej w Żarnowcu.

  Kopalnię ma budować holenderska firma, która miała uzyskać w Moskwie koncesję na prowadzenie prac. "Wbrew rozpowszechnianym przez tę firmę informacjom o nowoczesnych technologiach i wynalazkach, wydobycie soli potasowej nieodwracalnie pociąga za sobą skutki mocno zagrażające środowisku" - piszą autorzy ulotki. I wyliczają zagrożenia: "Na potężnym obszarze zagrożone zasoleniem są gleby oraz wody podziemne, obszar otaczający zakłady na zawsze zostanie źródłem chorób fizjologicznych i genetycznych, bardzo niebezpieczne pyły solne mocno zanieczyszczają powietrze, również przekraczając granice państw".

  Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Gdańsku (RDOŚ) - jak ustaliliśmy - nie została poinformowana o ewentualnej inwestycji w okolicach Niwenskoje.
  - Sprawdzamy te informacje - mówi rzecznik gdańskiego RDOŚ Sławomir Sowula.

  Zgodnie z polskimi przepisami dotyczącymi tak zwanego transgranicznego wpływu na środowisko, RDOŚ i generalny dyrektor ochrony środowiska powinny w tej sprawie przygotować stanowisko, które następnie zostałoby przekazane władzom państwa, na którego terenie prowadzona jest potencjalnie groźna inwestycja.
  Kserokopię ulotki przyniósł do naszej redakcji mieszkaniec Nowego Dworu Gdańskiego Piotr Kabziński.

  Treści, za które warto zapłacić! REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI

  Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Holendrzy to najwieksi i przewalacze złodzieje w historii

   van Dick (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Mały kraj a w historii dorobił się na przewałach, oszustwach i złodziejstwie. Rosjanie zabili im 180 obywateli ale te kundy nie patrzą na to.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Port Service

   gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

   W Gdańsku gorsze rzeczy się dzieją i nikt nic nie wie.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama