POMOC DLA OFIAR NAWAŁNICY
  PCK: 11 1160 2202 0000 0003 0286 5549 | CARITAS: 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 Z DOPISKIEM "WICHURA" LUB SMS "WICHURA" NA NR 72052

  Czarny piątek na Pomorzu. Skutki nawałnicy nadal odczuwalne

  Rozwiń

  Czarny piątek na Pomorzu. Skutki nawałnicy nadal odczuwalne

  Nikt nie był w stanie wyobrazić sobie, jakiego spustoszenia przez zaledwie kilkadziesiąt minut będzie w stanie dokonać wiatr. Pięć ofiar śmiertelnych, setki budynków i tysiące hektarów lasu dosłownie zmiecionych z powierzchni ziemi.

  Pitawal pomorski. Papierosy ukryte w halce i psiej budzie

  Pitawal pomorski. Papierosy ukryte w halce i psiej budzie

  Maciej Jędrzyński

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Jak pomysłowi potrafią być przestępcy w ukrywaniu towaru, wie i policja i Straż Graniczna. Ta ostatnia ujawniła w 2014 roku przedmioty z przemytu o łącznej wartości prawie 190 mln zł. Część z nich była ukryta... w halce czy psiej budzie.
  Przemytnicy robią różne schowki, jak choćby ten w psiej budzie na terenie jeden z wiejskich posesji w powiecie lubaczowskim

  Przemytnicy robią różne schowki, jak choćby ten w psiej budzie na terenie jeden z wiejskich posesji w powiecie lubaczowskim ©MSW

  Niektóre ze zdarzeń miały miejsce na Pomorzu. Na przykład jesienią ub.r. w związku ze sprawą przemytu alkoholu i papierosów zatrzymano siedem osób. W akcji Straży Granicznej wzięło udział kilkudziesięciu funkcjonariuszy. Do zatrzymań doszło w Gdańsku, Gdyni i kilku innych miastach na Pomorzu. Łącznie zabezpieczono 3,5 tysiąca litrów spirytusu, 173 kg tytoniu i prawie 320 tysięcy papierosów bez polskich znaków skarbowych akcyzy.

  Nielegalną krajalnię tytoniu zlikwidowali w kwietniu ub.r. pod Słupskiem funkcjonariusze Morskiego Oddziału Straży Granicznej i CBŚ KGP. Zatrzymano czterech mężczyzn, zabezpieczono łącznie blisko 900 kg suszu tytoniowego i krajanki. Gdyby towar został sprzedany, Skarb Państwa straciłby przeszło 460 tys. zł.

  Z informacji MSW wynika, że część prób przemytu w Polsce była bardzo pomysłowa. Na początku ub.r. funkcjonariusze Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej i Służby Celnej ujawnili papierosy bez akcyzy, ukryte pod osłonami zaworów cystern ze skroplonym gazem propan-butan. Papierosy schowane były w trzech z czternastu cystern z gazem, które wjechały na kolejowe przejście graniczne w Dorohusku. Jak podaje MSW, przemytnicy, aby ukryć nielegalny towar w tzw. grzybkach osłaniających zawory cystern, przecięli plomby i zamaskowali ślady uszkodzeń.

  W sierpniu funkcjonariusze SG wspólnie z celnikami w jednym z wiejskich domów w powiecie lubaczowskim odkryli różne schowki przygotowane przez 45-letniego mieszkańca. Papierosy były ukryte m.in. w podwójnych ścianach, nawet pies dzielił swoją budę z kilkuset paczkami papierosów z przemytu.

  W kwietniu, w trakcie kontroli dokumentów kobiety oraz dwóch mężczyzn, uwagę funkcjonariusza SG z Rzeszowa Jesionki zwrócił ich ubiór. Kobieta miała długą, obszerną spódnicę, a mężczyźni szerokie, zimowe kurtki. Okazało się, że mężczyźni ubrani są w specjalne, uszyte na miarę kamizelki z papierosowym wkładem, a kobieta w papierosową halkę. Funkcjonariusze wyjęli z nich łącznie 307 paczek papierosów bez akcyzy.
  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama