"Śląsk nie umrze". Górnicy wygrali z rządem. Kopalnie nie...

  "Śląsk nie umrze". Górnicy wygrali z rządem. Kopalnie nie zostaną zlikwidowane [ZDJĘCIA, VIDEO]

  Aleksandra Gersz AIP

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Strona rządowa i górnicy wreszcie doszli do porozumienia
  1/8
  przejdź do galerii

  Strona rządowa i górnicy wreszcie doszli do porozumienia ©fot. Maciej Gapiński / Polskapresse

  Koniec sporu górników z rządem. W Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach w obecności premier Ewy Kopacz przedstawiciele związków zawodowych podpisali porozumienie ze stroną rządową. Obie strony zapewniają, że kopalnie nie będą likwidowane, a górnicy nie stracą miejsc pracy. - Śląsk nie umrze - stwierdził szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz. A premier Ewa Kopacz deklarowała: - Chcę, żeby na Śląsku biło serce polskiego przemysłu.
  W sobotę po południu Ewa Kopacz razem z ministrem skarbu Włodzimierzem Karpińskim i ministrem pracy Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem pojechała na Śląsk. W Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach od godz. 11 trwały rozmowy związkowców ze stroną rządową.


  TVN24/x-news


  Około 17.40 podpisano porozumienie, które zakłada restrukturyzację kopalń. - Uratowaliśmy kopalnie i utrzymaliśmy miejsca pracy - powiedział przewodniczący śląsko-dąbrowskiej Solidarności, Dominik Kolorz. - Będziemy mieć dużo trudnych spraw do załatwiania, ale jestem przekonany, że już nigdy nie spotkamy się w tej sali w podobnej sytuacji - dodał.

  Podczas konferencji po podpisaniu porozumienia premier Ewa Kopacz nawiązała do ustawy o restrukturyzacji górnictwa, którą Sejm uchwalił w piątek w nocy. Nazwała ją "instrumentem, który pozwoli przeprowadzić plan naprawczy polskiego górnictwa" i który "nie szkodzi nikomu". - Chcę, żeby na Śląsku biło serce polskiego przemysłu. Żeby na Śląsku powstało centrum przemysłowe - powiedziała premier.

  Jak ujawniła Kopacz, rozmowy o szczegółach programu naprawczego rozpoczną się na początku marca. Dominik Kolorz powiedział, że najważniejszym punktem programu naprawczego dla Kompanii Węglowej jest docelowe połączenie kapitałowe z przemysłem energetycznym - Tego chcieliśmy od dekady. Teraz ten przemysł będzie wspólny i zabezpieczy interesy energetyczne Polski - tłumaczył Kolorz.

  - To trudny program naprawczy. Nie zdarzy się raczej tak, że nikogo nie będzie boleć, ale utrzymaliśmy miejsca pracy - powiedział na konferencji Dominik Kolorz.

  Jak powiedział Kolorz, na mocy porozumienia realizacja planu naprawczego musi być uzgodniona ze stroną społeczną, czyli związkami zawodowymi, reprezentującymi górników. - Wierzę, że program dla Śląska będzie programem dobrym i że zatrzyma ucieczkę młodych ludzi za granice. Mam nadzieję, że Śląsk nie umrze, a to nam groziło - dodał Kolorz.

  Z kolei przewodniczący Solidarności Piotr Duda ocenił w sobotę wieczorem, że protesty górników dały rządowi lekcję pokory. - Wiemy, że dialog społeczny w naszym kraju nie funkcjonuje. Ustawy były przyjmowane w skandaliczny sposób. Premier i rząd dostali lekcję pokory od Ślązaków - mówił Duda w TVN24. - Im trzeba wszystko z gardła wytargać. Najpierw przyjęli ustawę o restrukturyzacji górnictwa, dopiero potem chcieli rozmawiać – powiedział Duda.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Zdjęcie autora komentarza
   Jeżeli związkowcy i górnicy sądzą, że podpisane porozumienie zostanie dotrzymane przez

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 3

   załganą Kopaczową, to są w błędzie.
   Ten reżim ciemniaków jeszcze nigdy nie dotrzymał danego słowa i nigdy nie dotrzymał
   żadnych zobowiązań !
   To "porozumienie", to tylko chwilowe odroczenie wyroku.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama