Były komendant straży miejskiej w Czersku znowu pracuje w...

  Były komendant straży miejskiej w Czersku znowu pracuje w urzędzie. Pomaga w... likwidacji jednostki

  Beata Gliwka

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Jarosław Szwil walczył w sądzie o powrót do pracy w straży bądź w urzędzie i rzeczywiście- choć na krótko- do pracy wrócił
  1/2
  przejdź do galerii

  Jarosław Szwil walczył w sądzie o powrót do pracy w straży bądź w urzędzie i rzeczywiście- choć na krótko- do pracy wrócił ©Beata Gliwka

  Jarosław Szwil, były komendant Straży Miejskiej w Czersku, który stracił pracę po słynnej aferze z lawetą, znów pracuje w czerskim urzędzie. Na podstawie umowy-zlecenia pomaga w... likwidacji tutejszej jednostki.
  Jolanta Fierek, nowa burmistrz Czerska, podpisała z nim umowę 8 stycznia tego roku, a były komendant ma się wywiązać z zadania do końca tego miesiąca.

  Komendant Jarosław Szwil został zwolniony przez Marka Jankowskiego, poprzedniego burmistrza Czerska, po tym jak Straż Miejska namierzyła fotoradarem auto wiezione na lawecie i zażądała personaliów kierowcy. Z tej historii śmiała się cała Polska. Zwolnionemu komendantowi do śmiechu jednak nie było.
  Sprawiedliwości szukał w sądzie pracy, gdzie zażądał przywrócenia do pracy, jeśli nie w jednostce, to w urzędzie, byle na godnym jego kwalifikacjom stanowisku. Burmistrz się na to nie zgodził, a komendant ostatecznie sprawę w sądzie pracy przegrał. W efekcie jednak to on wygrał - bo do czerskiego urzędu trafił, choć na krótko. To wystarczyło, żeby na nową burmistrz posypały się gromy - co było do przewidzenia. Burmistrz zasłynęła bowiem tym, że w swoim programie wyborczym postulowała rozwiązanie Straży Miejskiej w Czersku.

  I rzeczywiście była to jedna z jej pierwszych decyzji po wygranych wyborach. Na dodatek skuteczna. Zgodnie z uchwałą podjętą w grudniu ubiegłego roku przez czerskich radnych, 31 stycznia tego roku przestanie tam istnieć. Podobnie jak w przypadku zwolnienia z pracy komendanta Jarosława Szwila, również jednym z powodów rozwiązania samej jednostki była "afera lawetowa". Zarówno były, i jak obecna burmistrz są w tej kwestii zgodni - to historia, która ośmieszyła i strażników, i całą gminę. Teraz burmistrz zatrudniła byłego komendanta w urzędzie, żeby koordynował zamknięcie postępowań mandatowych Straży Miejskiej. Zostało ich jeszcze około tysiąca. Sprawy, których SM zakończyć nie zdąży, przejmie policja, a środki z mandatów, zamiast do gminy, trafią do Skarbu Państwa. Warto się więc pospieszyć.

  Czersk: Komendant Straży Miejskiej zwolniony za... lawetę [WIDEO]

  Dlaczego jednak główna likwidatorka Straży Miejskiej zdecydowała się zatrudnić jej byłego komendanta?
  - Mówiłam, że chcę zlikwidować formację, ale nie miałam i nie mam żadnych uprzedzeń do jej pracowników. To przecież nasi mieszkańcy - wyjaśnia Jolanta Fierek. - A sam komendant Szwil znany był z tego, że był bardzo oddany swojej pracy, świetnie zna się na przepisach. Ponieważ chciałam zamknąć jak najwięcej postępowań mandatowych, poprosiłam go o pomoc w koordynowaniu tego zadania. Wiedziałam, że media zainteresują się tym tematem, ale liczyłam, że wiarygodność uzasadnienia przekona wszystkich, że podjęłam słuszną decyzję. A uzasadnienie jest takie, że komendant zwyczajnie najlepiej się zna na tej robocie, co widać zresztą w postępach prac. Nie słyszę też znowu tak wiele tej krytyki.

  Niektórzy zarzucają mi, że z jednej strony "brzydzę się pieniędzmi z mandatów", a z drugiej - chcę przyspieszyć zakończenie postępowań. Prawda jest taka, że ukarani kierowcy i tak będą musieli zapłacić. Zwykłą głupotą byłoby pozwolić, aby te pieniądze zasiliły Skarb Państwa, a nie budżet naszej gminy.


  Treści, za które warto zapłacić!
  REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


  Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND


  Czytaj także

   Komentarze (5)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   szwil

   olo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   zajebiste zdjęcie,pozwala postawić szybką diagnozę,pan sierżant Szwil był podoficerem sanitarnym w 9BKPanc-totalna łajza

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   SIERŻANT

   ICH. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   .......A sam komendant Szwil znany był z tego, że był bardzo oddany swojej pracy, świetnie zna się na przepisach..... ;-) TO ZA CO BYŁ ZWOLNIONY????

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Chorąży

   Obywatel (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Czy w Polsce nie ma wykształconych młodych ludzi po /np.:/ prawie do takich zadań, że zatrudnia się emeryta wojskowego??? Przecież ten człowiek ma emeryturę wojskową, jest chorążym rezerwy, więc...rozwiń całość

   Czy w Polsce nie ma wykształconych młodych ludzi po /np.:/ prawie do takich zadań, że zatrudnia się emeryta wojskowego??? Przecież ten człowiek ma emeryturę wojskową, jest chorążym rezerwy, więc czemu zajmuje miejsce młodym dobrze wykwalifikowanym ludziom miejsce pracy? Skoro da radę pracować, to czemu nie wróci do wojska, przecież przyjmują tych, którzy odeszli z wojska i nadal posiadają kwalifikacje.
   Dziwny ten kraj, jednym dwie pensje, drugim emigrację...zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Głodne dzieci

   ASTA (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 3

   Przez tego człowieka tysiące dzieci w Polsce było głodnych !!! W podstępny sposób ale " w imię prawa " karał kierowców mandatami . Szwil nie walczył z " piratami drogowymi " tylko ze spokojnymi...rozwiń całość

   Przez tego człowieka tysiące dzieci w Polsce było głodnych !!! W podstępny sposób ale " w imię prawa " karał kierowców mandatami . Szwil nie walczył z " piratami drogowymi " tylko ze spokojnymi kierowcami . W Polsce są głodowe pensje . Dostaniesz mandat to odbije się to na dziecku. Z braku pieniędzy nie odstanie przez miesiąc śniadania .zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Stalin?

   rad (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Tysiące dzieci głodnych przez tego człowieka? To jest artykuł o straży miejskiej a nie o Stalinie.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama