Portowcy z Gdyni i Gdańska włączyli syreny. Protestują...

  Portowcy z Gdyni i Gdańska włączyli syreny. Protestują przeciwko podniesieniu stawki VAT

  Jacek Sieński

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Portowcy ze Szczecina, Świnoujścia, Gdyni i Gdańska rozpoczęli internetową akcję poparcia dla "0" stawki VAT na usługi portowe. Na stronie www.takdlaportow.pl można podpisać się pod petycją do premiera w sprawie obrony portów. O proteście codziennie informuje także dźwięk alarmowych syren portowych i okrętowych, który będzie rozlegał się przez 23 dni.

  Portowcy sprzeciwiają się w ten sposób naliczaniu przez fiskusa stawki VAT wysokości 23 proc. Dotychczas, w przypadku usług portowych, obowiązywała stawka zerowa.

  Związkowcy ze spółek portowych w Gdańsku, Gdyni, Szczecinie i Świnoujściu zamierzają walczyć do skutku z Ministerstwem Finansów, którego organy terenowe zmieniły interpretację ustaw o portach i o podatku VAT. Tylko spółki szczecińskie musiałyby uiścić łącznie ponad 300 mln zł. Oznacza to nie tylko doprowadzenie ich do upadłości, ale także likwidację miejsc pracy.

  - Nie godzimy się na to, żeby towary trafiały do Polski przez porty zachodnie, w których na usługi portowe obowiązuje stawka VAT "0" - mówi Kazimierz Waldowski, przewodniczący KM NSZZ "S" Portu Gdynia.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama