Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bobo na piątek. Bogusław Kaczmarek: Nie ma patentu na mądrość [FELIETON]

Bogusław Kaczmarek
Fot. Piotr Krzyzanowski/Polskapresse
Styczeń to dla wielu europejskich lig piłkarskich, w tym polskiej ekstraklasy, czas przygotowań do rundy rewanżowej. To także bardzo często decydujące o wynikach w przyszłości otwierające się okno transferowe.

Efektywne działania decydentów klubowych to przede wszystkim środki i możliwości, jakimi kluby dysponują, i rzecz najważniejsza, czyli pomysł na ich wykorzystanie. Zaprzeczeniem powyższej tezy może być potoczne stwierdzenie, że pieniądze szczęścia nie dają. To w przypadku najbardziej z komercyjnych gier, jaką jest piłka nożna, brak środków na szczytach europejskiej piłki mocno ogranicza osiągnięcie znaczących sukcesów. Posiadanie możliwości i środków płatniczych to jedno, a groźba i niebezpieczeństwo nieszczęścia wynikającego z błędnego inwestowania i lokowania środków w ludzi o nieodpowiednich kwalifikacjach i wątpliwej jakości to drugie.

Wzawodowym futbolu nikt nie ma patentu na stuprocentową mądrość i skuteczność działania na rynku transferowym. Błędy mogą zdarzyć się wszędzie. Nie omijają również klubowych europejskich potentatów. Dlatego też ludzie odpowiadający za zarządzanie i politykę klubu posługują się wiedzą i umiejętnościami dyrektorów sportowych, sztabu skautingu, co w efekcie pozwala uniknąć poważnych błędów personalnych.

Jak ważną rolę w futbolu odgrywają ludzie odpowiedzialni za pozyskiwanie nowych zawodników, mogłem przekonać się w czasie moich licznych pobytów w Holandii czy Anglii. W PSV Eindhoven miałem przyjemność spotkać się z obecnym selekcjonerem reprezentacji Holandii Guusem Hiddinkiem i dyrektorem sportowym, Frankiem Arnesenem. Było to dla mnie kolejne niesłychanie ważne doświadczenie w zakresie kryteriów selekcji i rekrutacji piłkarzy. W czasie wieloletniej pracy Arnesena w PSV w klubie tym pojawili się Ruud van Nistelrooy, Jaap Stam, Arjen Robben, Ronaldo, Mateja Kezman czy Tomek Iwan. To oni stanowili o marketingowej i sportowej sile PSV.

Podczas dwuletniej współpracy w reprezentacji Polski z wybitnym trenerem, jakim był Leo Beenhakker, mogłem uświadomić sobie jeszcze bardziej wagę ludzi odpowiedzialnych za kreowanie polityki transferowej. To Beenhakker, będąc swego czasu dyrektorem sportowym Ajaksu Amsterdam, z ogromną intuicją wykorzystując swoje bogate doświadczenie, finalizował, biorąc na siebie niezwykle ogromną odpowiedzialność, transfer z Malmoe Zlatana Ibrahimovicia. Hit transferowy, za rekordową tedy kwotę 8 milionów euro, okazał się lukratywną lokatą kapitału. Klub z tym zawodnikiem przez lata odnosił wiele sportowych sukcesów, następnie sprzedając go do Juventusu za 25 mln euro.

Na krajowym podwórku ranga okresu transferowego też jest widoczna. Negatywne przykłady Zagłębia Lubin, Zawiszy, a przed laty Górnika Zabrze i Arki Gdynia niech będą ostrzeżeniem i nauczką, że źle zainwestowane pieniądze w transfery szczęścia i sportowych wyników nie dają.

Bogusław Kaczmarek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki