Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku przyjęło pierwsze eksponaty [WIDEO, ZDJĘCIA]

red.
Pierwsze eksponaty trafiły do Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
Pierwsze eksponaty trafiły do Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku Przemek Świderski
Muzeum II Wojny Światowej na długo przed otwarciem przyjęło pierwsze eksponaty. W czwartek na płycie fundamentowej umieszczono dwa czołgi, potężną torpedę i wagon kolejowy.

Dwa czołgi, potężna torpeda i wagon kolejowy – to pierwsze cztery zabytki, które zostały w czwartek umieszczone na płycie fundamentowej budowanego Muzeum II Wojny Światowej.

Amerykański czołg Sherman Firefly jest darem Królewskiego Muzeum Wojska w Brukseli, przekazanym Muzeum II Wojny Światowej w 2011 r. Dar ten od samego początku miał docelowo stać się częścią wystawy głównej muzeum. Będzie on dokumentował wkład Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie w zwycięstwo nad Niemcami. Kadłub czołgu stanowił przez wiele lat ćwiczebny cel na jednym z poligonów armii belgijskiej. Do Polski został przekazany w częściach, bez żadnego wyposażenia wewnętrznego. Konserwacji i złożenia elementów czołgu dokonano na zlecenie i za fundusze Muzeum II Wojny Światowej, pod nadzorem specjalistów z Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu.

Sowiecki czołg średni T-34/85 znalazł się w Muzeum II Wojny Światowej na zasadzie wymiany z warszawskim Muzeum Wojska Polskiego. Został wyremontowany i przygotowany do eksponowania przez Fundację Ochrony Zabytków Militarnych z Chrcynna. Czołg ten zostanie pokazany w części wystawy mówiącej o dominacji radzieckiej w Europie środkowo-wschodniej w końcowym okresie II wojny światowej oraz po jej zakończeniu.

Niemiecka torpeda typu G7a o napędzie parogazowym, w wersji ćwiczebnej (długość ponad 7 m, waga ponad 1000 kg), została wydobyta przez saperów Marynarki Wojennej z dna Zatoki Gdańskiej. Torpeda została wypożyczona z Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni i poddana przez Muzeum II Wojny Światowej gruntownej konserwacji. Na wystawie głównej, będzie symbolizowała wojnę mocarstw na morzach.

Towarowy wagon kolejowy produkcji niemieckiej w dwudziestoleciu międzywojennym był użytkowany przez Polskie Koleje Państwowe. Został zakupiony przez Muzeum od PKP i wyremontowany przez Klub Sympatyków Kolei we Wrocławiu, ma długość ponad 9 m i waży ponad 10 ton. W Muzeum II Wojny Światowej będzie symbolizował deportacje Żydów do obozów zagłady, ale też wszelkie deportacje dokonywane przez hitlerowskie Niemcy oraz Związek Sowiecki.

- Czołg Sherman walczył w II Wojnie Światowej, a swój szlak bojowy w Belgii - mówi Marcin Westphal, kierownik działu wystawienniczego Muzeum II WŚ. - Nie znamy dokładnej historii czołgu sowieckiego, jednak wiemy, że tego typu wozy bojowe walczyły na Pomorzu Gdańskim, czy w rejonie Berlina. Torpeda G7a służyła celom ćwiczebnym, więc w walkach jako takich nie brała udziału. Wagon był w latach międzywojennych używany do transportu, być może również materiałów wojennych.

Władze powstającego muzeum postanowiły umieścić ciężkie eksponaty na płycie fundamentowej już teraz, aby oszczędzić sobie skomplikowanych operacji logistycznych w przyszłości. W ciągu roku potężny wykop, na którym będzie posadowiony obiekt, zostanie zamknięty stropem. Eksponaty zostaną zabezpieczone i spokojnie doczekają montażu pozostałych części wystawy.

W podobny sposób w ciągu kilku tygodni zostanie zamontowany zabytkowy włoski samochód marki Fiat Balilla, który będzie wystawiony w sekcji dotyczącej faszystowskich Włoch.

Łącznie w muzeum zostanie wystawionych ok. 1200 eksponatów. Planowane otwarcie Muzeum II Wojny Światowej to wrzesień przyszłego roku.

[email protected]

Autor: Piotr Hukało

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki