Pigułka "dzień po". Komisja nie zostawiła nam wyboru

  Pigułka "dzień po". Komisja nie zostawiła nam wyboru

  Jolanta Gromadzka-Anzelewicz

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Pigułka "dzień po". Komisja nie zostawiła nam wyboru

  ©zdjęcie ze strony www.121doc.pl

  Pigułka "dzień po", zwana też antykoncepcją awaryjną - również w Polsce dostępna będzie bez recepty - poinformowało przedwczoraj Ministerstwo Zdrowia. Chodzi o preparat o nazwie ellaOne, kilka dni temu zwolniony z tego obowiązku w krajach UE przez Komisję Europejską.
  Pigułka "dzień po". Komisja nie zostawiła nam wyboru

  ©zdjęcie ze strony www.121doc.pl

  Ponieważ ostateczne decyzje w tej sprawie podejmować miały władze poszczególnych krajów, wiceminister zdrowia Sławomir Neumann deklarował początkowo, że utrzyma przepis o dostępności do tych środków tylko na receptę. Po czym, niespodziewanie, zmienił zdanie.

  - Opowiadając się za utrzymaniem recept, wiceminister Neumann nie znał jeszcze uzasadnienia Komisji Europejskiej - tłumaczy Krzysztof Bąk, rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia.
  - Okazało się, że wybór - na receptę czy bez - mają tylko kraje, w których jest ustawowy zakaz stosowania środków antykoncepcyjnych, a Polska do nich nie należy. A to oznacza, że decyzję Komisji Europejskiej musimy wdrożyć bezwarunkowo. I bez znaczenia jest, że Polska była przeciwna tej decyzji i głosowała przeciw na posiedzeniu Europejskiej Agencji ds. Leków.

  Decyzję o zmianie statusu leku ellaOne komisja wydała na podstawie wydanej 21 listopada 2014 r. rekomendacji Europejskiej Agencji ds. Leków (EMA), która uznała, że pigułki ellaOne - ,,mogą być stosowane bezpiecznie i skutecznie bez potrzeby uzyskania recepty". Środek działa poprzez zatrzymanie uwalniania komórki jajowej przez jajniki. Został dopuszczony do obrotu w UE w 2009 r.

  Czytaj również:


  EllaOne to jeden ze środków tzw. antykoncepcji awaryjnej, zawierający octan uliprystalu - środek, który blokuje receptor progesteronowy - tłumaczy dr Tomasz Tylicki, ginekolog ze Szpitala Wojewódzkiego w Gdańsku. - Blokuje tym samym zagnieżdżenie się zapłodnionego jaja w macicy lub - gdy się już zagnieździ - uniemożliwia jego rozwój. Zdaniem dr. Tylickiego - ellaOne jest jednak środkiem wczesnoporonnym. Wśród ginekologów zdania na ten temat są jednak podzielone, podobnie zresztą jak wśród polityków. Według oficjalnego stanowiska MZ - "działając na receptory progesteronowe, preparat ellaOne zapobiega ciąży, głównie zapobiegając owulacji lub opóźniając ją. Produkt leczniczy ellaOne nie powoduje przerwania istniejącej ciąży".
  Zniesienie wymogu otrzymania recepty na ellaOne powinno - zdaniem Komisji Europejskiej - ułatwić kobietom dostęp do niego i przez to zwiększyć jego skuteczność.

  - A z tym było różnie - uważa Aleksandra Golecka-Kuźniak z apteki Gemini. - Kobiety miały kłopoty z uzyskaniem recepty, bo część lekarzy, powołując się na klauzulę sumienia, odmawiało ich wypisania. Teraz listę gabinetów, które oferują taką usługę nawet w weekendy, znaleźć można w internecie. W małych miejscowościach wciąż jednak jest z tym problem. Tymczasem liczy się czas. EllaOne działa co prawda do 120 godzin, ale im szybciej kobieta ją zastosuje, tym bardziej jest ona skuteczna. Również nie każdy farmaceuta chce rozprowadzać takie leki, z reguły są one niedostępne w małych aptekach. Najczęściej można je kupić w tzw. sieciówkach.


  (źródło TVN24/x-news)

  W najnowszym sondażu Millward Brown, na zlecenie TVN24, 43 proc. pytanych odpowiedziało, że antykoncepcja awaryjna powinna być dostępna bez recepty. Zdaniem 37 proc., tabletki takie powinny być dostępne tylko na receptę. 11 proc. Polaków twierdzi, że taka forma antykoncepcji powinna być całkowicie zabroniona. 8 proc. nie ma zdania.

  TU kupisz e-wydanie "Dziennika Bałtyckiego"!  Treści, za które warto zapłacić!
  REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


  Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   piszcie prawdę

   gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Dla mnie wstrząsające są trupy noworodków w beczce po kapuście, czy w torbie przy cmentarzu.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   !!!!

   wierzący i praktykujący (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Jak to działa?
   Producent wyraźnie zastrzega, że środek ten trzeba przyjąć natychmiast po współżyciu, najlepiej do 24 godzin, chociaż jak twierdzi powinien być skuteczny nawet do 120 godzin (5...rozwiń całość

   Jak to działa?
   Producent wyraźnie zastrzega, że środek ten trzeba przyjąć natychmiast po współżyciu, najlepiej do 24 godzin, chociaż jak twierdzi powinien być skuteczny nawet do 120 godzin (5 dni). Jego działanie jest zależne od tego, w którym okresie cyklu znajduje się zażywająca go kobieta. Przyjęty w okresie przedowulacyjnym na tyle zakłóci naturalny przebieg cyklu, że spowoduje zagęszczenie śluzu, może nawet nie dopuścić do jajeczkowania, a tym samym do poczęcia. Natomiast przyjęty po owulacji, gdy zapłodnienie już nastąpiło, zatrzyma prawidłowy rozwój błony śluzowej macicy, co uniemożliwi zarodkowi dalszy rozwój i spowoduje jego śmierć. Substancją czynną jest octan ulipristalu, który łączy się z receptorami progesteronu (tzw. hormonu macierzyństwa), blokując jego wytwarzanie.
   Warto zauważyć, że pigułka poronna RU-486 (mifepriston) ma podobne oddziaływanie tylko w dłuższym czasie. Także blokuje receptory progesteronu i również bywa zalecana jako tzw. antykoncepcja awaryjna. W Polsce nie jest udostępniona do użytkowania.
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ministerstwo kłamie - jesteśmy suwerennym państwem i możemy sami decydować!

   patriota (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 3

   Tabletka działa również wczesnoporonnie ponieważ zmienia strukturę i chemię macicy nie dopuszczając zarodka do zagnieżdżenia, a nigdy nie wiemy na pewno czy owulacja już nie nastąpiła.
   Europa...rozwiń całość

   Tabletka działa również wczesnoporonnie ponieważ zmienia strukturę i chemię macicy nie dopuszczając zarodka do zagnieżdżenia, a nigdy nie wiemy na pewno czy owulacja już nie nastąpiła.
   Europa wymiera na własne życzenie - islam nadchodzi!zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama