POMOC DLA OFIAR NAWAŁNICY
  PCK: 11 1160 2202 0000 0003 0286 5549 | CARITAS: 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 Z DOPISKIEM "WICHURA" LUB SMS "WICHURA" NA NR 72052

  Czarny piątek na Pomorzu. Skutki nawałnicy nadal odczuwalne

  Rozwiń

  Czarny piątek na Pomorzu. Skutki nawałnicy nadal odczuwalne

  Nikt nie był w stanie wyobrazić sobie, jakiego spustoszenia przez zaledwie kilkadziesiąt minut będzie w stanie dokonać wiatr. Pięć ofiar śmiertelnych, setki budynków i tysiące hektarów lasu dosłownie zmiecionych z powierzchni ziemi.

  Teatr Miejski w Gdyni. "Historia filozofii po góralsku"...

  Teatr Miejski w Gdyni. "Historia filozofii po góralsku" przed premierą

  Grażyna Antoniewicz

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  W Teatrze Miejskim trwają próby do sztuki według "Historii filozofii po góralsku" Józefa Tischnera. Księdza wspomina Krzysztof Babicki.
  Premiera sztuki "Historia filozofii po góralsku" ks. Józefa Tischnera - 31 stycznia 2015.

  Premiera sztuki "Historia filozofii po góralsku" ks. Józefa Tischnera - 31 stycznia 2015. ©archiwum

  "Na pocątku wsędy byli górole, a dopiero pote porobiyli się Turcy i Zydzi. Górole byli tyz piyrsymi »filozofami«. Bo na pocątku nie było Greków, ino wsędy byli górole" - napisał ksiądz Józef Tischner w swojej książce "Historia filozofii po góralsku", inteligentnej i skrzącej dowcipem opowieści o filozofii, filozofach, a co najważniejsze - o życiu po prostu.

  - Ucieszyłem się z propozycji reżysera Bogdana Cioska, że można by zrealizować w naszym teatrze "Historię filozofii po góralsku", a adaptacja, którą przygotował dla nas, wydaje mi się wyjątkowo interesująca - mówi dyrektor artystyczny Teatru Miejskiego w Gdyni Krzysztof Babicki. - Bogdan Ciosek był studentem księdza Józefa Tischnera.
  Ja także z księdzem Tischnerem miałem przez dwa lata zajęcia z filozofii, na które, oprócz naszego Wydziału Reżyserii, schodziło się wiele osób z Krakowa. Kiedy byłem w Krakowie, często spotykaliśmy się w jego mieszkaniu na ulicy Świętego Marka. Raz udało nam się nawet odbyć wspólną wycieczkę na Grań Kościelców, jedną z piękniejszych dróg wspinaczkowych w Tatrach. Potem w Gdańsku, kiedy miał rekolekcje w kościele Mariackim, spotkaliśmy się na kolacji u moich rodziców. Te wszystkie nasze spotkania to były nieustanne rozmowy o teatrze, filozofii, życiu. Miałem wrażenie, że obcuję z człowiekiem, który próbuje w sposób niezwykle przychylny, ale i bardzo analityczny zrozumieć wiek XX - to wszystko, co zostało w tym wieku wykrzywione, co strasznego się zdarzyło. Ale jednocześnie wiele w nim było nadziei na to, co się będzie działo w Polsce, co może być ze światem.
  W spektaklu występują: Gazda (Bogdan Smagacki), Gaździna (Elżbieta Mrozińska), Dziewka (Beata Buczek-Żarnecka) i Skrzypek (Leszek Bolibok).

  - Kompozytor Paweł Moszumański postawił aktorom trudne zadania wokalne. Andrzej Witkowski w przestrzeni foyer przygotowuje urokliwą scenografię - dodaje Krzysztof Babicki. Premiera 31 stycznia.

  Treści, za które warto zapłacić! REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI

  Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND


  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama