Krystyna Łubieńska - pierwsza Ofelia Wajdy. Powstaje cykl...

  Krystyna Łubieńska - pierwsza Ofelia Wajdy. Powstaje cykl filmów "Artyści Pomorza"

  Henryk Tronowicz

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Powstaje filmowy portret gdańskiej aktorki Krystyny Łubieńskiej.
  Aktorka debiutowała w Teatrze Młodego Widza we Wrocławi, ale od roku 1958 związana jest z gdańskim Teatrem Wybrzeże.

  Aktorka debiutowała w Teatrze Młodego Widza we Wrocławi, ale od roku 1958 związana jest z gdańskim Teatrem Wybrzeże. ©P. Świderski/archiwum DB

  Adam Rompczyk kończy w wytwórni Nordfilm w Gdyni zdjęcia do 30-minutowego portretu dokumentalnego "Krystyna Łubieńska", filmu inaugurującego cykl "Artyści Pomorza". Popularna artystka gdańskiego Teatru Wybrzeże opowie na ekranie o najciekawszych epizodach ze swojej barwnej wieloletniej kariery scenicznej. Mówić będzie o współpracy z wybitnymi reżyserami i aktorami teatru i filmu. Sięgnie też pamięcią do bolesnych przeżyć z lat wojny. Ojciec pani Krystyny jest jedną z ofiar katyńskiego morderstwa.

  Aktorka debiutowała w Teatrze Młodego Widza we Wrocławi, ale od roku 1958 związana jest z gdańskim Teatrem Wybrzeże. Tutaj zagrała najpierw Piękną Helenę w sztuce Jeana Giraudoux "Wojny trojańskiej nie będzie", a w sezonie następnym została pierwszą Ofelią Andrzeja Wajdy, który w Gdańsku wyreżyserował "Hamleta" ("zmienniczką" Łubieńskiej była Elżbieta Kępińska).

  Niedawno Krystyna Łubieńska - w blond peruce, z warkoczykami - rolą małolaty w "Czarownicach z Salem" Arthura Millera obchodziła 55-lecie pracy artystycznej na deskach Wybrzeża. W filmie aktorka będzie rozmawiać z reżyserem przedstawienia, Adamem Nalepą, który obsadził ją także w "Nie-boskiej komedii" Zygmunta Krasińskiego.

  W filmie nie zabraknie uroczych wspomnień spoza teatru, na przykład przypomnianego przez Łubieńską w czasie audiencji u Jana Pawła II w Watykanie wcześniejszego spotkania z księdzem Karolem Wojtyłą w kraju. Albo zabawnej rodzinnej anegdoty nawiązującej do Stefana Żeromskiego i dzisiejszego sopockiego miejsca zamieszkania aktorki.
  W filmowym dokumencie znajdą się również taśmy archiwalne, choćby z fragmentami z filmu Janusza Nasfetera "Mój stary" (1962), w którym Krystyna Łubieńska była partnerką Adolfa Dymszy.

  W filmie Adama Rompczyka można też będzie obejrzeć fragmenty z głośnego spektaklu "Ofelie. Ikonografia szaleństwa", w którym Łubieńska - wraz z dziesięcioma innymi aktorkami - odtwarza epizody zagrane niegdyś w "Hamlecie". Wiecznie zapracowana aktorka kieruje się dewizą: "Nie mam czasu na starość! Wiadomo, że młodość przychodzi z wiekiem".
  W zamiarach gdyńskiej wytwórni Nordfilm dokument poświęcony Krystynie Łubieńskiej ma zapoczątkować cykl "Artyści Pomorza", w którym zostaną uwiecznione twórcze dokonania plejady najbardziej popularnych powojennych sopockich aktorów, pisarzy, malarzy. Bohaterami kolejnych filmów cyklu mają być aktorzy Ryszard Ronczewski i Andrzej Nowiński.
  Premiera filmu "Krystyna Łubieńska. Artyści Pomorza" przewidziana jest na wiosnę.

  Treści, za które warto zapłacić! REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI

  Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND


  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama