Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Płatność "zielona" nowym elementem dopłat [ROZMOWA]

Edyta Okoniewska
Edyta Okoniewska
Z Maciejem Filipkowskim, kierownikiem Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Kościerzynie rozmawia Edyta Okoniewska

Jakie zmiany czekają rolników w systemie dopłat bezpośrednich w 2015 roku?
Najistotniejsze zmiany w systemie płatności bezpośrednich od 2015 r. dotyczą rodzajów płatności, o które rolnik będzie mógł się ubiegać oraz wymogów, których spełnienie będzie warunkowało przyznanie rolnikowi poszczególnych płatności. Katalog realizowanych w Polsce płatności bezpośrednich w 2015 r. obejmuje: Jednolitą Płatność Obszarową (JPO), płatność z tytułu praktyk rolniczych korzystnych dla klimatu i środowiska dla młodych rolników, płatność dodatkową, czy związaną z produkcją, a także płatności w ramach przejściowego wsparcia krajowego. Ponadto, rolnik będzie miał możliwość przystąpienia do systemu dla małych gospodarstw. Przyznanie producentom rolnym płatności bezpośrednich będzie zależało od spełnienia minimalnych wymogów i kryteriów rolnika aktywnego zawodowo. Ponadto, stworzenie sztucznych warunków wymaganych do uzyskania wsparcia, w sprzeczności z celami prawa unijnego, stanowić będzie podstawę do odmowy przyznania płatności. Rolnicy otrzymujący wsparcie bezpośrednie, z wyjątkiem rolników uczestniczących w systemie dla małych gospodarstw, podlegać będą kontroli na gruncie zasady wzajemnej zgodności.

Jakie obowiązki będą mieli producenci rolni?
Beneficjenci otrzymujący płatności bezpośrednie zobowiązani będą do utrzymywania wszystkich użytków rolnych, łącznie z gruntami, które nie są już wykorzystywane do celów produkcyjnych, w dobrej kulturze rolnej.

Jakie nowości czekają rolników?
Nowym elementem systemu, obowiązkowym w całej UE, na który przeznaczone zostanie 30 proc. środków, będzie płatność "zielona", uzależniona od spełnienia wymagań w zakresie dywersyfikacji, czyli różnicowania upraw, utrzymania trwałych użytków zielonych oraz przeznaczenia części powierzchni na cele proekologiczne.

Czy zmiany będą korzystne?
Preferencje dla małych i średnich gospodarstw rolnych, zarówno w płatności dodatkowej, jak i płatności związanej z produkcją, w powiązaniu z planowanymi działaniami PROW 2014-2020, pozwolą zachować ich różnorodność i wielofunkcyjność oraz ułatwią dywersyfikację przychodów, w tym poprzez sprzedaż bezpośrednią. Nowy system płatności bezpośrednich będzie komplementarny z pozostałymi formami unijnego wsparcia rolnictwa i obszarów wiejskich, w tym z działaniami restrukturyzacyjnymi w PROW 2014-2020, czy zmianami w ramach wspólnej organizacji rynków rolnych, ze szczególnym wsparciem tworzenia organizacji producentów rolnych i ich zrzeszeń. Ma to na celu wzmacnianie pozycji rolników w łańcuchu marketingowym oraz rozbudowanie instrumentów zarządzania rynkami w sytuacjach kryzysowych. System płatności będzie spójny z planowanym w programach operacyjnych Polityki Spójności wsparciem reorientacji zawodowej rolników.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki