Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Biznes na miarę. Nowa przestrzeń OBC dla rozwoju innowacji [KONKURS dla przedsiębiorców]

red.
P. Świderski
Już na początku lutego pierwsze firmy wprowadzą się do nowej przestrzeni w budynku Olivia Four, specjalnie dedykowanej dla nowych przedsięwzięć szerokiego zakresu.

To doskonałe miejsce dla małych i średnich firm w fazie rozwoju. Oferuje dobrą lokalizację, dostęp do kapitału, możliwość wymiany wiedzy i doświadczeń, wsparcie ekspertów oraz nawiązanie kontaktów z potencjalnymi klientami. Praktycznie wszystko, aby z sukcesem rozwijać swoje przedsięwzięcie. Olivia Business Centre właśnie rozpoczyna projekt O4. Nazwa nie jest przypadkowa.
- Nazwę projekt zawdzięcza temu, że realizowany jest w budynku Olivia Four. Z drugiej strony nawiązaliśmy do tetratlenu, czyli wzbogaconego tlenu, związku chemicznego przyszłości, który może być wykorzystywany do napędzania rakiet. Pomyśleliśmy, że to doskonała nazwa dla ekosystemu biznesowego, który tworzymy. Startupowo-komercyjno- innowacyjnego - mówi Tomasz Woźniak, Chief Innovation Officer w OBC odpowiedzialny za O4.

Stabilne cztery podpory
Projekt oparty jest na czterech głównych filarach. Pierwszym jest komercjalizacja przedsięwzięć.
- Mamy doświadczenie w inwestowaniu i przedsięwzięciach biznesowych, wiemy, czego firmom potrzeba, czego brakuje - dodaje Tomasz Woźniak. - Startupom w początkowym okresie działalności brakuje przede wszystkim kontaktów i możliwości dotarcia do potencjalnych klientów, wyjścia na rynek zajęty przez dużych graczy. Małym po prostu trudno się przebić. Nie mają historii, portfolio osiągnięć, zaplecza finansowego. My chcemy to im umożliwić. Drugi główny filar to finansowanie. Chcemy wspomagać nowe firmy i naukowców. Podpisaliśmy niedawno wspólnie z funduszem Black Pearls, który mieści się w naszym kompleksie biurowym, umowę z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu BRIdge Alfa. Umowa opiewa na 20 mln złotych dofinansowania dla projektów rozwojowych.

BRIdge Alfa to program NCBiR współfinansowania projektów badawczo-rozwojowych we wczesnych fazach rozwoju, w celu zwiększenia podaży projektów badawczo-rozwojowych atrakcyjnych dla inwestorów.
- Fundusz, w dyspozycji którego będzie powyższe 20 mln, ulokowany zostanie właśnie w ramach projektuO4. Przedsięwzięcia dofinansowane w jego ramach będą odbywały się w dwóch fazach. Pierwsza faza to badania, wstępna ocena potencjału projektu, analizy otoczenia konkurencyjnego, zdefiniowanie planu badawczego i pierwszych kamieni milowych rozwoju projektu. W drugiej fazie powstaje prototyp, rozwiązanie zgłaszane jest do urzędu patentowego - wyjaśnia Woźniak. - Nie będą to projekty wyszukiwane ad hoc. Chcemy wyjść do firm, rozpoznać, jakie mają zapotrzebowanie na rozwiązania, które chcą wdrożyć lub problemy z którymi się borykają. Następnie wyszukamy naukowców, którzy mogą takie rozwiązania opracować. Mówiąc najprościej, zepniemy biznes z nauką w jeden zespół pracujący nad wdrożeniem. Trójmiasto, jak oceniamy, przeżywa teraz złoty okres. Bardzo dużo firm otwiera tutaj siedziby, wiele osób przenosi się z kraju, aby tutaj realizować swoje pomysły i kariery. Chcemy tworzyć miejsce przyciągające ludzi, którzy chcą w Trójmieście założyć biznes, wprowadzić swój pomysł w rzeczywistość, wyjść z nim w świat. Chcemy dać im szansę. Będziemy współpracować z innymi ośrodkami wspierającymi nowe firmy jak Starter czy Gdański Park Naukowo-Technologiczny i Pomorski Park Naukowo-Technologiczny.

Trzeci filar to współpraca i internacjonalizacja. Firmy polskie raczej ograniczają się do rynku polskiego, dużego i wystarczającego do funkcjonowania biznesu. Zbyt mało pomysłówprzekłada się na globalny biznes.Czwartym filarem jest edukacja i to na różnych poziomach. Będzie to współpraca z firmami i uczelniami wyższymi w zakresie podnoszenia kwalifikacji osób związanych z nowoczesnymi technologiami czy informatyką.
- Firm działających w tych branżach jest sporo, zgłaszają one duże zapotrzebowanie kadrowe. Wspólnie z Centrum Kształcenia Ustawicznego zaoferujemy kursy doszkalające i podnoszące kwalifikacje. Nie zapominamy jednak o dzieciach. Chcemy rozwijać w nich umiejętność pracy w grupie, nad rozwiązywaniem problemów, uczyć przedsiębiorczości - mówi Woźniak.

Przestrzeń otwarta na małe i pomysłowe firmy
Głównym celem jest jednak wsparcie dla nowych, małych firm, które swoje pomysły chcą wdrożyć na rynek i zaoferować klientom. Dla projektu O4 dedykowane zostało 1600 metrów kwadratowych.
- Zaoferujemy cały wachlarz opcji miejsca dla firm. Od wynajęcia pojedynczego biurka, nawet na jeden dzień, poprzez większe powierzchnie na dłuższy okres, np. miesiąca czy kilku. Technologia modułowa, jaką dysponujemy, pozwala na praktycznie dowolną aranżację. W ramach przestrzeni otwartej, jak wspomniałem, może to być jedno lub kilka biurek. W oddzielnych pokojach minimalna wielkość biura to 16 metrów kwadratowych - tłumaczy Woźniak. - Na parterze znajdą się sale szkoleniowe i konferencyjne z kantyną. Na pierwszym piętrze openspace i biura wydzielone wraz z częścią socjalną mającą na celu budowanie relacji i współpracy. Mamy już rezerwacje na większość przestrzeni.

- Obecnie założeniem nowego funduszu jest rozwój i wdrażanie technologii nakierowanych na polepszenie życia. Nie ograniczamy się tylko do tego zakresu. Przewidujemy, że ten projekt będzie ewoluował i będzie otwarty na wiele branż.
Jak zainteresowani mogą trafić do O4? Niedługo wystartuje strona internetowa prezentująca szczegóły oferty. Docelowo rezerwacja przestrzeni będzie odbywać się automatycznie, poprzez serwis internetowy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki