Uchodźcy z Donbasu są już w Polsce. Co mówili po przylocie?...

  Uchodźcy z Donbasu są już w Polsce. Co mówili po przylocie? [WIDEO]

  Radosław Konczyński

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Uchodźcy z Donbasu są już w Polsce. Co mówili po przylocie? [WIDEO]
  1/5

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©radosław konczyński

  178 uchodźców ze wschodniej Ukrainy wczoraj wylądowało na lotnisku pod Malborkiem. Ewakuacja Polaków z Donbasu została zakończona. Co mówili wczoraj naszemu reporterowi?
  Uchodźcy przylecieli z Charkowa pięcioma samolotami wojskowymi CASA. Ich dobytek dotarł dwoma herculesami. Po odprawie i chwili wytchnienia zostali przetransportowani autobusami do dwóch ośrodków, w których przez najbliższe miesiące będą się adaptowali do nowej rzeczywistości. Nie trafią, jak głosiły pierwsze, niesprawdzone informacje, na Pomorze, lecz do dwóch ośrodków koło Olsztyna - w Rybakach i Łańsku nad Jeziorem Łańskim.


  Ze sobą przywieźli osobiste tragedie.

  Wśród repatriantów znalazła się m.in. Ina Skorecka, reżyser polskiego radia i telewizji w Doniecku. Jej rodzina mieszkała we wschodniej Ukrainie od końca XVII wieku. Nie zostawiła nikogo, syn mieszka w Rosji. - W Doniecku życie jest bardzo ciężkie, nierealne po prostu. Nie pracują banki. Niemożliwy jest kontakt ze światem. Nie płacą pensji, emerytur. Nie chcę tam wracać. Chciałabym tutaj ułożyć sobie życie, ale nie wiem, czy to możliwe - mówi pani Ina.

  Rozalia Żukowicz przyleciała z 25-letnią córką i kilkuletnią wnuczką z Ługańska. Opowiada, że toczy się tam regularna wojna i chociaż cieszy się, że teraz jest bezpieczna, myślami ciągle jest tam.
  - Bo tam został mój mąż, opiekuje się naszym domkiem i mieszkaniem córki - mówi.

  Z Ługańska przyleciał także Anton Jakuszewski ze swoją 7-letnią córką Basią, bratem Mikołajem i jego 10-letnią córką Aliną. Obaj zostawili na Ukrainie żony - Ukrainki. Anton nie żałuje, że wyjechał.
  - Aresztowali mnie separatyści i chcieli zastrzelić. Miałem szczęście, bo spotkałem w tym ich NKWD, bo oni mają już NKWD, swojego szkolnego kolegę. Puścili. Zrozumiałem, że tam nie ma już czego szukać - opowiada Anton.

  - W Ługańsku przyznanie się do tego, że jest się Polakiem, czy mówienie po polsku groziło niebezpieczeństwem - dodaje Mikołaj, brat Antona Jakuszewskiego.

  Polacy z Donbasu i Ługańska przejdą kursy języka polskiego, kursy zawodowe. Dzieci pójdą do szkoły, ale zanim to nastąpi, mają być wysłane na ferie. Naukę rozpoczęłyby od nowego semestru. Dla najmłodszych powstanie punkt przedszkolny.
  Pobyt w ośrodkach ma trwać do pół roku. Tworzona już jest baza mieszkań z całej Polski, w których potem mogliby zamieszkać Polacy ewakuowani z Ukrainy. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych liczy tutaj na wsparcie samorządów, organizacji pozarządowych, sponsorów i ludzi dobrej woli.

  Więcej w środowym (14.01.2015 r. ) papierowym wydaniu "Dziennika Bałtyckiego" albo kupując e-wydanie gazety.

  r.konczynski@prasa.gda.pl


  TVN24/ x-news

  Treści, za które warto zapłacić! REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI

  Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND


  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Polacy z Donbasu w ojczyżnie

   Sasza (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 2

   Nareszcie! Polacy z Donbasu wiele przeszli i należało im wreszcie pomóc. Obowiązkiem państwa polskiego było ściągnięcie ich do kraju jeśli sobie tego życzyli. Mam nadzieję że poradzą sobie i szybko...rozwiń całość

   Nareszcie! Polacy z Donbasu wiele przeszli i należało im wreszcie pomóc. Obowiązkiem państwa polskiego było ściągnięcie ich do kraju jeśli sobie tego życzyli. Mam nadzieję że poradzą sobie i szybko zapomną o ostatnich ciężkich miesiącach wojny domowejzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Humanitarna akcja organizatorow o moralnosci Kaza Marcinkiewicza

   Krol KiK (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 1

   Ludzi z**. Organizator (rzad) spycha teraz problem na samorzady a te maja dosc swoich bezdomnych i bezrobotnych. Przywileje dla przybyszy wywolaja niezadowolenie tych, ktorzy od lat oczekuja...rozwiń całość

   Ludzi z**. Organizator (rzad) spycha teraz problem na samorzady a te maja dosc swoich bezdomnych i bezrobotnych. Przywileje dla przybyszy wywolaja niezadowolenie tych, ktorzy od lat oczekuja jakiegokolwiek dachu nad glowa i zatrudnienia. Jednak propagandowy sukces osiagnieto, Kaczynski stracil argument, ze Kopacz nic nie robi w tym temacie a wycieczka z Donbasu wroci do siebie, na co organizatorzy akcji szczerze mowiac licza. zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo