Rumia: Objazd krajowej "szóstki" odetnie ludzi od reszty...

  Rumia: Objazd krajowej "szóstki" odetnie ludzi od reszty miasta i utrudni życie

  Anna Rembowska

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Już teraz, wjeżdżając z ul. Towarowej na "szóstkę", trzeba liczyć na życzliwość kierowców

  Już teraz, wjeżdżając z ul. Towarowej na "szóstkę", trzeba liczyć na życzliwość kierowców ©Anna Rembowska

  Budowa alternatywnego połączenia Rumi z Wejherowem jest przedstawiana jako perełka wśród inwestycji drogowych. Ma rozładować korki na krajowej "szóstce", a mieszkańcom ułatwić życie. Tyle że ci ostatni, których domy znajdują się po "niewłaściwej" stronie torów, zostaną odizolowani od reszty miasta. Mieszkańcy przedstawili magistratowi propozycje poprawy wadliwego, ich zdaniem, projektu drogi, ale urzędnicy nie wzięli ich pod uwagę.
  Już teraz, wjeżdżając z ul. Towarowej na "szóstkę", trzeba liczyć na życzliwość kierowców

  Już teraz, wjeżdżając z ul. Towarowej na "szóstkę", trzeba liczyć na życzliwość kierowców ©Anna Rembowska

  Kiedy na ulicach Towarowej - Cegielnianej - Leśnej rozpocznie się ruch tranzytowy, rumianie mieszkający ponad torami nie będą mogli łatwo dojechać do centrum, bo na zatłoczoną "szóstkę" nikt ich nie wpuści.

  - Już teraz mamy problem, by w godzinach szczytu wjechać na ulicę Sobieskiego - mówi Beata Ławrukajtis.

  Mieszkańcy liczyli na to, że projekt drogi poddany będzie konsultacjom społecznym i wtedy będą mieli szansę wyrazić swoje obawy, ale do takich spotkań nie doszło. Wzięli więc sprawy w swoje ręce i zaproponowali urzędnikom rozwiązania, które ich zdaniem, poprawiłyby wadliwe zapisy projektu.
  - Chcemy albo budowy tunelu pod torami, albo tego by droga przy ratuszu, którą w przyszłości mamy wjeżdżać do naszej dzielnicy, była dwukierunkowa - mówi pani Beata. Powodem odrzucenia pierwszej z tych propozycji były pieniądze, drugiej - uwarunkowania terenu.

  - W trakcie projektowania inwestycji byliśmy obligowani maksymalnym kosztem i to wymusiło na nas rezygnację z wprowadzania pewnych rozwiązań - mówi Ryszard Grychtoł, z-ca burmistrza Rumi. - Koszt pierwotnej koncepcji opiewał na 82 mln zł, a to stanowczo za dużo w stosunku do projektu, na który moglibyśmy pozyskać środki zewnętrzne. Projekt musiał się zamykać w kwocie około 50 mln zł, dlatego szukaliśmy oszczędności i tunel padł ich ofiarą.

  Względy ekonomiczne zadecydowały też o tym, że dzielnica nie będzie miała linii autobusowej. - Nie chcemy być mieszkańcami drugiej kategorii - mówi pani Beata. Mieszkańcy chcą za to, żeby wybrani przez nich rajcowie brali pod uwagę ich zdanie i potrzeby.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Objazd

   Rumianin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 19 / 41

   Nasi urzędasy są nieomylni , wiedzą najlepiej i proszę im nie przeszkadzać w ciężkiej harówce dla dobra społeczeństwa.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama