NASZ PATRONAT
  Relacje z festiwalu filmowego w Gdyni

  Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni 18 - 23 września

  Rozwiń
  Gmina Kosakowo: Wybory sołtysów na wiosnę

  Gmina Kosakowo: Wybory sołtysów na wiosnę

  Roman Kościelniak

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Dopiero 27 marca mieszkańcy gminy Kosakowo będą wybierać sołtysów swoich wiosek. Pierwsze plany zakładały, że wybory odbędą się już 6 marca.
  - Zdecydowaliśmy się na zmianę terminu ze względu na zapis w naszym statucie gminy - informuje Krystyna Schmidt, sekretarz gminy Kosakowo. - Mowa tam o czteroletniej kadencji sołtysa, liczonej od dnia wyborów. Kończąca się kadencja rozpoczęła się 25 marca.

  Mieszkańcy swych sołtysów będą wybierać podobnie jak radnych. W wyznaczony dzień we wszystkich wioskach otwarte zostaną lokale wyborcze, w których będzie można oddać głos poprzez wrzucenie do urny kartki ze wskazanym przez siebie kandydatem.

  - Cztery lata temu pierwszy raz zastosowaliśmy taką formę wyboru sołtysa - przypomina Jerzy Włudzik, wójt Kosakowa. - Wówczas mile zaskoczyła nas frekwencja.

  W całej gminie do urn przyszło ponad 25 proc. uprawnionych do głosowania. Najwyższą frekwencję zanotowano w Kazimierzu. Tam swój głos oddało blisko 63 proc. wyborców.

  - Tymczasem na zebrania wiejskie, podczas których wcześniej wybieraliśmy sołtysa, często przychodziło mniej, niż wymagane 10 proc. mieszkańców - mówi Włudzik.

  W tym roku w sześciu wioskach zgłosiło się tylko po jednym kandydacie. Tam wyborcy będą głosować na "tak" lub na "nie". Kandydat musi zdobyć połowę głosów na "tak". W ten sposób wybór sołtysa odbędzie się w Mostach, gdzie kandyduje Alina Merchel, Pogórzu - Antoni Strzelec, Mechelinkach - Sabina Doering, Kazimierzu - Jadwiga Wrzałek, Suchym Dworze - Bożena Roszak i Dębogórzu Wybudowanie, gdzie o wybór ubiega się Bożena Wolf-Sobieralska. W Pierwoszynie jest aż trzech kandydatów - Ewa Purska, Tadeusz Suzga i Anna Wojtunik. W trzech wioskach swoją kandydaturę zgłosiły po dwie osoby. W Dębogórzu - Tomasz Eliasz i Józef Melzer, w Kosakowie Anna Chojnicka i Małgorzata Grzelak oraz w Rewie Marcin Kopitzki i Andrzej Romanowski. Każdy z kandydatów musiał zdobyć poparcie 15 wyborców.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama