Powiat starogardzki ma wiosną dostać miliony na szpital

  Powiat starogardzki ma wiosną dostać miliony na szpital

  Maciej Jędrzyński

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Władze powiatu zapowiadają, że spodziewają się otrzymać wiosną ponad 20 mln zł z budżetu państwa, w ramach rządowego programu ratowania szpitali. Plan skierowany jest do samorządów, które przejęły na siebie długi placówek, przekształcając je w szpitalne spółki prawa handlowego.
  Tak właśnie stało się w Starogardzie Gd., gdzie w miejsce Specjalistycznego Szpitala św. Jana niespełna rok temu utworzono powiatową spółkę Kociewskie Centrum Zdrowia. Zobowiązania placówki przejęte przez samorząd wynoszą obecnie około 47 mln złotych.

  Państwo może spłacić zobowiązania publiczno-prawne. Jest to wspomniane ponad 20 mln zł, głównie z tytułu zobowiązań wobec ZUS.

  - Wniosek o dotację z budżetu państwa wraz z dokumentacją uzyskał pozytywną opinię wojewody, a wcześniej zaopiniowały go pozytywnie NFZ i Bank Gospodarstwa Krajowego - mówi wicestarosta starogardzki Kazimierz Chyła. - Wojewoda przekazał już dokumenty do Ministerstwa Zdrowia i spodziewamy się, że najdalej wczesną wiosną otrzymamy te pieniądze.
  Pozostałą kwotę zobowiązań przejętych od szpitala spłaci samorząd powiatowy.

  Ubiegły rok działalności KCZ określany jest jako dobry. W spółce podkreślają, że zobowiązania wobec dostawców i kontrahentów realizowane są z dokładnością co do jednego dnia. Głównym planem zarządu szpitala jest przeznaczanie każdej wypracowanej nadwyżki finansowej na inwestycje. Zakłada się m.in. remont jednego lub dwóch oddziałów rocznie oraz unowocześnienie aparatury medycznej.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama