Wichura na Pomorzu. Ponad 160 tys. odbiorców bez prądu. Jak...

  Wichura na Pomorzu. Ponad 160 tys. odbiorców bez prądu. Jak zgłosić kolejną awarię? [MAPA]

  Marlena Klepacz

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Wichura na Pomorzu. Ponad 160 tys. odbiorców bez prądu. Jak zgłosić kolejną awarię? [MAPA]

  ©S. Dadaczyński/ Archiwum Polskapresse

  Wichura szalejąca na Pomorzu od sobotniego popołudnia spowodowała masowe awarie energetyczne. Bez prądu jest 55 tysięcy odbiorców w województwie pomorskim. Pracownicy Energi proszą o zgłaszanie kolejnych awarii drogą sms-ową lub przez formularz na stronie internetowej. Linie telefoniczne są bowiem przeciążone.
  Wichura na Pomorzu. Ponad 160 tys. odbiorców bez prądu. Jak zgłosić kolejną awarię? [MAPA]

  ©S. Dadaczyński/ Archiwum Polskapresse

  Aktualizacja niedziela, godz 8.30

  Silny wiatr sprawił, że ogromna część mieszkańców Pomorza pozbawiona jest dostaw prądu. Energa Operator, firma odpowiedzialna za dostawy elektryczności w naszym województwie, ogłosiła stan "awarii masowej". Bez prądu pozostaje 163296 odbiorców.

  Sprawdź na mapie, w których miejscowościach nie ma obecnie prądu:


  * * *  Bardzo silny wiatr powala drzewa, łamie konary, które spadając na linie energetyczne, powodują przerwanie dostaw zasilania u coraz większej liczby odbiorców. Pracownicy Energi robią wszystko, co w ich mocy, aby usunąć awarie, które obecnie w naszym województwie występują już na skalę masową. Bez prądu jest aż 55 tysięcy odbiorców!

  Czytaj więcej na temat skutków wichury na Pomorzu: połamane drzewa, trzy osoby ranne >>>  Wiele osób chce zgłosić kolejne uszkodzenia linii energetycznych, ale nie może się dodzwonić do Energi.

  - Dzwoni do nas jednocześnie kilkanaście tysięcy osób, więc nasze linie telefoniczne są przeciążone - mówi Alina Geniusz Siuchnińska, rzecznik prasowy ENERGA-Operator SA. - Bardzo prosimy, aby kolejne awarie zgłaszać za pomocą sms-a lub przez formularz na stronie internetowej.

  Sprawdź na mapie


  Zanim jednak zgłosimy kolejną awarię, należy sprawdzić, czy pracownicy Energi już o niej wiedzą. Wszystkie wyłączenia prądu są zaznaczone na mapie, aktualizowanej na bieżąco:

  - Po kliknięciu w odpowiedni oddział znajdą Państwo szczegółowe informacje o obszarach, na których występują awarie oraz o szacowanym czasie przywrócenia zasilania - mówi Alina Geniusz Siuchnińska. - Uwaga – czas ten może ulec zmianie, a wynika to zarówno z czynników technicznych, jakie mogą się pojawić w trakcie usuwania awarii, jak i też z powodu warunków atmosferycznych.

  Wyślij SMS o treści AWARIA na numer 3991


  Aby zgłosić przerwę w dostawie energii należy wysłać SMS o treści AWARIA na numer 3991 i dalej postępować zgodnie z otrzymanymi instrukcjami. SMSy trafiają do dedykowanego systemu, a następnie do centrum zgłoszeniowego, które równolegle przyjmuje zgłoszenia telefoniczne.

  - Po usunięciu awarii na numer nadawcy przesyłany jest SMS zwrotny informujący o przywróceniu napięcia - informuje rzeczniczka firmy ENERGA Operator SA. - Jeżeli usterka nie została jednak usunięta, lub występuje np. brak jednej fazy, prosimy o ponowny kontakt np. za pomocą SMS lub formularza umieszczonego na stronie internetowej

  Ważne! W sytuacjach zagrożenia życia korzystaj z telefonicznego sposobu zgłoszenia – 991 lub 801-456-456!

  Stan awarii masowych


  Ogłoszono stan awarii masowych, co oznacza, że szacowany czas przywrócenia zasilania do odbiorców na rozległym obszarze wynosi ponad 6 godzin według szacunków energetyków. Na powrót energii elektrycznej oczekuje ponad 123 tys. odbiorców w całym kraju, a na Pomorzu aż 55 tys. osób.

  - Tam, gdzie jest to możliwe, dokonywane są oględziny sieci oraz podejmowane próby przełączania zasilania na inne obwody, ale miejscami jest zbyt niebezpiecznie, by zezwolić ekipom na wykonywanie jakichkolwiek działań, szczególnie na obszarze zalesionym - informuje Alina Geniusz Siuchnińska, rzecznik prasowy ENERGA-Operator SA. Wzmocnione są obsady dyspozytorskie, a kiedy tylko niebezpieczeństwo ustanie, zespoły energetyków podejmą pracę w terenie.

  Jak długo nie było prądu w Twoim regionie? Masz zdjęcie szkód wyrządzonych przez wichurę szalejącą na Pomorzu? Napisz do nas na adres internet@prasa.gda.pl  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   awarie

   internautka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   Wielki szacunek dla tych co usuwają wszystkie awarie.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   no problem

   jasna sprawa (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   przyjdzie owsik i naprawi.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wichura

   paki8 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   No w końcu mamy prąd czekaliśmy całą noc. Bączek woj.pomorskie

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama