Problemy z systemem Tristar w Gdyni. Nowe autobusy nie...

  Problemy z systemem Tristar w Gdyni. Nowe autobusy nie wyświetlają się na tablicach

  Szymon Szadurski

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Kolejne problemy z wdrażaniem systemu inteligentnego sterowania ruchem Tristar w Gdyni. Kilka dni temu na ulice miasta wyjechało 15 nowych autobusów marki MAN, nie wyposażono ich jednak w urządzenia wykrywające ich obecność na skrzyżowaniach. Nie pojawiają się w związku z tym na tablicach systemu dynamicznej informacji przystankowej.
  Tristar miał działać wraz z końcem ubiegłego roku, a do dziś system szwankuje. Na tablicach nie wyświetlają się nowe autobusy

  Tristar miał działać wraz z końcem ubiegłego roku, a do dziś system szwankuje. Na tablicach nie wyświetlają się nowe autobusy ©Tomasz Bołt

  Nie wiadomo, kto ma zapłacić za przemontowanie urządzeń Tristara ze starych, wycofywanych z eksploatacji pojazdów, do nowych. Jak ustaliliśmy, toczą się w tej sprawie gorące dyskusje między urzędnikami miejskimi, przewoźnikiem i właścicielem autobusów, Przedsiębiorstwem Komunikacji Miejskiej, Zarządem Komunikacji Miejskiej oraz wykonawcą systemu, firmą Qumak. W tym tygodniu ma dojść do spotkania w gronie wszystkich zainteresowanych stron.

  Czytaj też: W Gdyni boją się, że system Tristar rozreguluje system komunikacji

  Sytuacja jest poważna, bowiem lada dzień na ulice miasta ma wyjechać kolejnych 15 nowych autobusów. Tym razem będą to solarisy, zakupione przez innego przewoźnika, Przedsiębiorstwo Komunikacji Autobusowej. Także jednak PKA nie może na własną rękę przemontować urządzeń Tristara do nowych autobusów, tymczasem wykonawca systemu, Qumak, zażądał za taką usługę - jak ustaliliśmy - kwoty 2 tys. złotych od każdego z pojazdów.

  Pieniędzy tych nie ma ani w planie wydatków ZKM, ani przewoźnika, nie zabezpieczono ich też w projekcie budżetu miasta. Wiele wskazuje więc na to, iż także kursy nowych solarisów nie będą wyświetlały się na tablicach przystankowych, co spowoduje jeszcze większe zamieszanie wśród pasażerów.

  Czytaj również: Tristar w Trójmieście z poślizgiem. Są kłopoty z rozkładami jazdy w Gdyni i mandatami

  Urzędnicy miejscy na temat całej sytuacji wypowiadają się bardzo dyplomatycznie.
  - Jest faktycznie problem z systemem informacji przystankowej, nie działa on do końca poprawnie, jednak naciskamy coraz mocniej na wykonawcę, aby jak najszybciej wdrożył zapowiadane rozwiązania - powiedział nam Jacek Oskarbski, kierownik działu inżynierii transportu w Zarządzie Dróg i Zieleni w Gdyni.

  Jak ustaliliśmy, zamieszanie mogło wyniknąć na skutek błędu urzędników podczas pisania specyfikacji przetargowej na obsługę systemu, gdyż nie umieścili oni tam zapisu o konieczności ponoszenia kosztów przez wykonawcę przy okazji przemontowywania urządzeń Tristara ze starszych autobusów na nowe.

  W piątek w warszawskiej centrali spółki Qumak nie udało nam się znaleźć nikogo, kto skomentowałby zaistniałą sytuację.

  s.szadurski@prasa.gda.pl

  Treści, za które warto zapłacić! REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI

  Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND


  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo