Wichura na Pomorzu. Wiatr znów łamie drzewa. Trzy osoby...

  Wichura na Pomorzu. Wiatr znów łamie drzewa. Trzy osoby ranne [MAPA AWARII PRĄDU]

  mk/PZ/TT

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  W Pieniążkowie wiatr przewrócił drzewo, które uszkodziło dwa samochody, w tym mazdę (na zdjęciu)
  1/3

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©KP PSP Tczew

  W sobotę po południu silny wiatr ponownie zaatakował Pomorze. Od godziny 15 strażacy interweniowali już ponad 200 razy. Najwięcej zdarzeń jest w powiecie słupskim. W powiecie tczewskim trzy osoby zostały ranne.
  Aktualizacja godz. 23
  Wichura szalejąca na Pomorzu od sobotniego popołudnia spowodowała masowe awarie energetyczne. Bez prądu jest 55 tysięcy odbiorców w województwie pomorskim. Pracownicy Energi proszą o zgłaszanie kolejnych awarii drogą sms-ową lub przez formularz na stronie internetowej. Linie telefoniczne są bowiem przeciążone.

  Zobacz, jak zgłosić kolejną awarię prądu >>>

  Ogłoszono stan awarii masowych, co oznacza, że szacowany czas przywrócenia zasilania do odbiorców na rozległym obszarze wynosi ponad 6 godzin według szacunków energetyków. Na powrót energii elektrycznej oczekuje ponad 123 tys. odbiorców w całym kraju, a na Pomorzu aż 55 tys. osób.

  - Tam, gdzie jest to możliwe, dokonywane są oględziny sieci oraz podejmowane próby przełączania zasilania na inne obwody, ale miejscami jest zbyt niebezpiecznie, by zezwolić ekipom na wykonywanie jakichkolwiek działań, szczególnie na obszarze zalesionym - informuje Alina Geniusz Siuchnińska, rzecznik prasowy ENERGA-Operator SA. - Wzmocnione są obsady dyspozytorskie, a kiedy tylko niebezpieczeństwo ustanie, zespoły energetyków podejmą pracę w terenie.

  Sprawdź na mapie, w których miejscowościach nie ma obecnie prądu:


  Aktualizacja godz. 20.38
  Niekorzystna pogoda ma wpływ na kursowanie samolotów. Są opóźnienia przylotów i odlotów na lotnisku w Gdańsku

  Aktualizacja godz. 19.05
  Do dwóch poważnych wypadków doszło w powiecie tczewskim.

  W Gorzędzieju (gm. Subkowy), kilkanaście minut przed godz. 18 samochód osobowy uderzył w przewrócone na drogę drzewo. Dwie osoby zostały ranne. Przewieziono je do szpitala.

  20 minut później strażacy interweniowali w Pieniążkowie (gm. Gniew). Na drogę krajową nr 91 wiatr przewrócił drzewo, które uszkodziło dwa samochody osobowe. Jedna osoba, jadąca mazdą, została ranna. Ruch na krajowej „jedynce” odbywa się obecnie wahadłowo.

  Czytaj więcej na temat zdarzeń w powiecie tczewskim i skutkach wichury w tym regionie

  Aktualizacja godz. 18.40
  Niebezpiecznie jest również w woj. zachodniopomorskim. W miejscowości Jeżyczki (gmina Darłowo) około godziny 16 wiatr zerwał połowę dachu z budynku mieszkalnego.

  - Wichura zerwała około 90 metrów kwadratowych powierzchni dachu - relacjonuje st. kpt. Piotr Słupski, rzecznik prasowy powiatowego komendanta Państwowej Straży Pożarnej w Sławnie. - Zniszczony dach strażacy zabezpieczyli folią. Apelujemy o ostrożność i rozwagę szczególnie na drogach - dodaje st. kpt. Piotr Słupski.

  Czytaj więcej o sytuacji w powiecie sławieńskim i zobacz ZDJĘCIA uszkodzonego dachu

  Aktualizacja godz. 18.19
  - Od godz. 15 otrzymaliśmy już blisko 100 zgłoszeń związanych głównie z powalonymi drzewami i złamanym konarami blokującymi drogi - informuje asp. Jabłoński z Wojewódzkiego Stanowiska Powiadamiania Ratunkowego w Gdańsku. - Nadal najgorzej jest w powiatach słupskim, bytowskim i wejherowskim. Doszło też do kilku zdarzeń w powiecie kartuskim. W Trójmieście na razie jest w miarę spokojnie. Mieliśmy kilka interwencji w Gdańsku, a w Sopocie i Gdyni do tej pory żadnego zgłoszenia.

  Aktualizacja godz. 17.15
  - Od godz. 15 mieliśmy już 36 zgłoszeń związanych z powalonymi drzewami i złamanym konarami na drogach - powiedział nam o godz. 17.05 asp. Jabłoński z WSKR w Gdańsku. - Co chwilę otrzymujemy kolejne zgłoszenia - najwięcej, do tej pory 14, w powiecie słupskim oraz w powiatach bytowskim i wejherowskim.

  W miejscowości Udorpie (powiat bytowski) o godz. 17.10 drzewo runęło na dom. Uszkodzony jest dach. Na miejscu działają strażacy.

  Synoptycy z IMGW ostrzegają przed silnym wiatrem z kierunków zachodnich o średniej prędkości od 35 km/h do 55km/h, w porywach do 95 km/h, w strefie nadmorskiej o średniej prędkości od 50 km/h do 70km/h, w porywach do 110 km/h. Na Bałtyku sztorm 10 stopni w skali Beauforta.


  (TVN Meteo/ x-new)

  Mocno wiało też w piątek wieczorem i w nocy z piątku na sobotę. Straż pożarna interweniowała 10 razy >>>

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Drzewo

   Kuba (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Drzewo spadło w Rybinie

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama